Site logo

Poradnik kandydata na studia

Informacje dla kandydata na studia

Jak wybierać studia?

Wybieranie studiów zaczyna się jeszcze w szkole średniej. Pierwsze wybory (najczęściej nieświadomie) podejmujesz jeszcze po ósmej klasie. Zobacz, jakie masz możliwości kończąc szkołę średnią. Sprawdź, co możesz studiować z dyplomem licencjata, inżyniera, magistra.

Co po maturze?

Matura jest obecnie jedynym warunkiem, żeby podjąć studia. Nie istnieją studia dostępne bez matury. Co ważne – kierunki studiów mogą prowadzić wyłącznie uczelnie (inaczej – szkoły wyższe). To one prowadzą studia dostępne dla wszystkich maturzystów, którzy zdali egzamin dojrzałości. Możesz wybierać spośród ich oferty kierunków licencjackich, inżynierskich i jednolitych magisterskich. O tym, czy dostaniesz się na dany kierunek na konkretnej uczelni decydują wyniki matury. Na uczelnie państwowe na studia bezpłatne im lepiej zdasz maturę z przedmiotu rekrutacyjnego, tym masz większe szanse na dostanie się na wymarzone studia. Na studia płatne dostaniesz się nawet przy minimalnie zdanej maturze – na uczelniach prywatnych i na płatnych studiach zaocznych na państwowych szkołach wyższych. Jednak to niejedyna możliwość kontynuowania edukacji po liceum, technikum i szkole branżowej II stopnia. Nawet jeśli nie zdasz matury – możesz zdawać do szkoły policealnej (studium policealnego). Oferują one możliwość zdobycia kompetencji i zawodu, ale nie masz po nich wykształcenia wyższego. Możesz także odbyć kursy i szkolenia zawodowe, trwające od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Co po studiach?

Po studiach I stopnia (licencjackie, inżynierskie) oraz po jednolitych studiach magisterskich możesz kontynuować edukację na studiach magisterskich II stopnia, studiach podyplomowych oraz kursach i szkoleniach. Studia uzupełniające mogą być uzupełnieniem wiedzy z poprzednich etapów edukacji, rozszerzeniem kompetencji, ich pogłębieniem węższej dziedzinie albo pomysłem na zupełną zmianę ścieżek edukacji. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że niekiedy uczelnie w rekrutacji dopuszczają do studiów wyłącznie absolwentów kierunków studiów zbliżonych do kierunków magisterskich uzupełniających. Studia podyplomowe to z kolei sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności z określonej dziedziny. Niekiedy i studia mgr II stopnia i “podyplomówki” dają certyfikaty lub umożliwiają podejście do egzaminów państwowych do zawodów regulowanych lub dających uprawnienia w danej dziedzinie technologii, edukacji albo biznesu.

Indywidualna konsultacja

Zapisz się na indywidualną konsultację używając poniższego formularza.

Jakie rodzaje studiów są prowadzone?

Studia licencjackie, to studia pierwszego stopnia, czyli dostępne dla kandydata ze zdaną maturą. W rekrutacji bierze się pod uwagę punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów, zdawanych na egzaminie dojrzałości. Niektóre szkoły wyższe wprowadzają dodatkowe egzaminy wstępne, przede wszystkim na kierunki artystyczne (egzamin praktyczny) i związane z aktywnością fizyczną (test sprawnościowy). Studia licencjackie trwają 6 semestrów, czyli trzy lata. Ten typ studiów prowadzą niemal wszystkie uczelnie w Polsce. Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (licencjacką) i po jej obronie otrzymujesz tytuł licencjata. Jest on odpowiednikiem angielskiego bachelor i francuskiego licence. Licencjat upoważnia do podjęcia studiów magisterskich i podyplomowych. Jeśli szukasz studiów licencjackich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów – inżynierskimi i jednolitymi magisterskimi.

Studia licencjackie, to studia pierwszego stopnia, czyli dostępne dla kandydata ze zdaną maturą. W rekrutacji bierze się pod uwagę punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów, zdawanych na egzaminie dojrzałości. Niektóre szkoły wyższe wprowadzają dodatkowe egzaminy wstępne, przede wszystkim na kierunki artystyczne (egzamin praktyczny) i związane z aktywnością fizyczną (test sprawnościowy). Studia licencjackie trwają 6 semestrów, czyli trzy lata. Ten typ studiów prowadzą niemal wszystkie uczelnie w Polsce. Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (licencjacką) i po jej obronie otrzymujesz tytuł licencjata. Jest on odpowiednikiem angielskiego bachelor i francuskiego licence. Licencjat upoważnia do podjęcia studiów magisterskich i podyplomowych. Jeśli szukasz studiów licencjackich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów – inżynierskimi i jednolitymi magisterskimi.

Studia magisterskie “uzupełniające” to studia drugiego stopnia, dostępne dla osób z dyplomem licencjata lub inżyniera. W praktyce są kontynuacją, poszerzeniem lub uzupełnieniem kierunku wcześniejszych studiów. W rekrutacji na studia brane jest pod uwagę wykształcenie ze studiów pierwszego stopnia. Zwykle analizowany jest program studiów, zbieżności i różnice programowe. W niektórych przypadkach podczas rekrutacji przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna. Studia magisterskie trwają zazwyczaj 3 – 5 semestrów (1,5 roku – 2 lata, nieco rzadziej 2,5 roku). Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (magisterską) i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra lub magistra inżyniera. Studia II stopnia dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Alternatywą dla studiów magisterskich “uzupełniających” mogą być studia podyplomowe.

Studia jednolite magisterskie to studia dostępne dla kandydatów ze zdaną maturą. W rekrutacji na studia liczą się punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów na egzaminie dojrzałości. Studia trwają 9 – 12 semestrów, zwykle 5 – 6 lat. Prawo w Polsce wymusza prowadzenie części kierunków studiów jako jednolite magisterskie. Takimi studiami są kierunki dające uprawnienia do wykonywania zawodów: lekarza, dentysty, weterynarza, fizjoterapeuty, analityka medycznego, farmaceuty, nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej. Dotyczy to także studiów prawniczych, upoważniających do aplikacji i zawodów prawniczych. Część kierunków jednolitych magisterskich może być prowadzona także w systemie dwustopniowym (licencjat/inżynier + magister), są studia psychologiczne, teologiczne i część artystycznych. Na koniec studiów zwykle musisz napisać pracę dyplomową i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny (np. lekarza). Studia jednolite magisterskie dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Jeśli szukasz studiów jednolitych magisterskich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów —licencjackimi i inżynierskimi.

Jak wybrać kierunek studiów?

Zobacz czym się kierować, szukając studiów dla siebie. Jak wybierać kierunki i specjalności. Kiedy wybrać studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe, MBA?

Co warto studiować?

Zobacz, jakie masz możliwości studiowania kierunków i specjalności. Dopasuj je do własnych zainteresowań, predyspozycji i możliwości.

Jakie uczelnie prowadzą studia?

Uczelnie publiczne to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety, politechnikii, akademie (w tym AWF-y oraz akademie związane z naukami stosowanymi), uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe – wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ). Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne, muzyczne, teatralne i filmowe, (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. Uczelnie niepubliczne, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Większość z nich to prywatne szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Funkcjonują na rynku szkolnictwa wyższego także uczelnie sieciowe, gdzie poza siedzibą (zwykle w dużym ośrodku akademickim) funkcjonują filie (wydziały zamiejscowe) działające w kilku lub nawet kilkunastu małych i średnich miastach

Która uczelnia jest najlepsza?

Na jakiej uczelni studiować?

Zobacz wszystkie uczelni państwowe, publiczne i niepubliczne. Zobacz wydziały i instytuty prowadzące kierunki i specjalności.

Jak wygląda rekrutacja na studia?

Na czym polega rekrutacja na studia? Jak liczy się punkty rekrutacyjne? Jak policzyć szansę dostania się na studia?

Rekrutacja na uczelnie

Sprawdź zasady rekrutacji na wszystkie uczelnie

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję