Site logo

Wybór studiów podyplomowych, czyli jak przeegzaminować uczelnię?

Wybór studiów podyplomowych to rzecz wymagająca bardzo odpowiedzialnej i świadomej decyzji. Z jednej bowiem strony chodzi o inwestycje materialną rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, a z drugiej strony chodzi o poświęcenie znacznych zasobów czasowych. Studia podyplomowe trwają bowiem zwykle 2 semestry. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie kryteria najlepiej zastosować, by sprawdzić twoją przyszłą uczelnie, jakie powinny być dobre programy studiów podyplomowych oraz inne elementy, które przemawiają na korzyść tego, a nie innego programu studiów, przeczytaj ten tekst!

Najważniejsze dokumenty

Formalną stronę Twoich relacji z uczelnią regulować będą w ramach studiów podyplomowych trzy najważniejsze z tego punktu widzenia dokumenty. Będzie to:

  1. regulamin studiów podyplomowych,
  2. regulamin opłat za studia,
  3. umowa o naukę. 

Pamiętaj, że proces rekrutacji ma być ze strony uczelni szybki i sprawny. Być może nie będziesz miał komfortowych warunków, żeby zapoznać się z treścią wszystkich tych dokumentów. Bądź więc asertywny i zanim podpiszesz cokolwiek, zapewnij sobie czas na lekturę tych dokumentów oraz znalejdź energię, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. 

Specjalność – istotny składnik wyboru

Wybór konkretnej specjalności uczelni, w której będzie się realizować swoje studia podyplomowe następuje bardzo często pod wpływem oferty marketingowej, która często niestety nie jest wiążąca i uczelnia wbrew pozorom nie musi wcale utworzyć specjalności, o której myślisz.

Gdzie znajdę szczegółowy plan studiowania?

Ten dokument nosi nazwę harmonogram studiów podyplomowych. Jakie dane powinieneś w nim znaleźć? Przede wszystkim nazwy przedmiotów oraz imiona i nazwiska twoich nauczycieli wraz z ich stopniami lub tytułem naukowym, liczbę godzin uporządkowano do danego przedmiotu oraz sposób kształcenia, w jakim realizowany będzie dany przedmiot. W sposób szczególny zwróć uwagę na godziny oznaczone jako kształcenie zdalne lub kształcenie bez bezpośredniego udziału studenta i nauczyciela. Chodzi tutaj, mówiąc wprost, o godziny, które są w planie ale faktycznie nie będą realizowane na uczelni.

Nauczyciele, kim są?

Proponuję Wam sprawdzić studia podyplomowe przez sprawdzenie sylwetek naukowych nauczycieli którzy będą prowadzić zajęcia. Jeżeli nauczyciel ma stopień bądź tytuł naukowy, z pewnością będzie znajdował się w bazie Ludzie nauki. Ta baza jest bardzo rzetelna – jest prowadzona przez organy państwowe i właściwie każdy ma do niej dostęp. W filmie pod artykułem zobaczycie, jak się nią posługiwać!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję