Site logo

Studia w Toruniu

Wszystko o studiach w Toruniu

Kierunki studiów w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Torunia i kujawsko-pomorskiego

List view

Co warto studiować w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Toruń to jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w województwie kujawsko-pomorskim, który jest ceniony w całej Polsce. Studiuje tu około 26 tysięcy osób. Mury uczelni każdego roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów. Kandydaci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Oferta obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie uzupełniające i jednolite, a także podyplomowe. Miasto znane jest z dobrze wyposażonych sal wykładowych oraz nowoczesnych centrów edukacyjnych. Łączna liczba kierunków studiów w Toruniu przekracza 130, dzięki czemu każdy zainteresowany wybierze kierunek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W samym regionie jest około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwenci lokalnych uczelni nie mają problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. To spory atut studiowania w województwie kujawsko-pomorskim. W wolnym czasie nie sposób nudzić się w Toruniu i dotyczy to każdego miesiąca roku. Miasto posiada przepiękną architekturę i liczne zabytki, na czele z rozległą starówką. Można spacerować bez końca w klimatycznych uliczkach lub na nadwiślańskich bulwarach. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z ciekawych tras rowerowych. Po zajęciach warto odpocząć pośród miejskiej zieleni w licznych parkach. Aż 40% miasta to tereny zielone, co jest godne podkreślenia. Na uwagę zasługują między innymi Toruńskie Planty, czy też parki przy Zespole Staromiejskim. Oferta kulturalna obejmuje ponad 40 sal teatralnych i kinowych, wśród których znajdują się kina studyjne. Klimatyczne puby i bary to miejsca, gdzie codziennie widać życie akademickie. Toruń to nie jedyny ośrodek akademicki w tym regionie. Warto zwrócić uwagę na Bydgoszcz, w której co roku studiuje aż 35 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza około 10 tysięcy absolwentów. Ponadto rozpoczęcie studiów możliwe jest w takich miejscowościach jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Toruniu i w kujawsko-pomorskim?

Uczelnie publiczne w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (bydgoska Filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), politechniki – Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, inne uczelnie akademickie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Toruniu brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku. Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – jak Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi mamy szkoły wyższe na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Toruniu brak tego typu uczelni. Uczelnie niepubliczne w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie kujawsko-pomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsc pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Toruniu brak tego typu uczelni.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Toruniu i w kujawsko-pomorskim?

Sprawdź toruńskie i kujawsko-pomorskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Uczelnie w Toruniu posiadają bardzo bogatą ofertę studiów podyplomowych. Obecnie już absolwenci studiów pierwszego stopnia, mogą wybierać spośród ponad 110 kierunków podyplomówek, które dostosowane są do ich potrzeb oraz standardów rynkowych. Studia te cieszą się dużą popularnością, ze względu na wygodę studiowania w trybie niestacjonarnym w wybrane weekendy. Podyplomówki trwają z reguły 2 lub 4 semestry i są sporą szansą dla osób, które na co dzień pozostają aktywne zawodowo lub mają mniej wolnego czasu. To szansa na zwiększenie swoich kwalifikacji i wywalczenie upragnionego awansu. Niektóre osoby decydują się na studia podyplomowe w celu nabycia nowych umiejętności i znalezienia pomysłu na swoją karierę zawodową w Toruniu lub okolicach. To skuteczne rozwiązanie, a dyplomy toruńskich uczelni cenione są w każdym miejscu w Polsce. Poza Toruniem, studia podyplomowe można rozpocząć w Bydgoszczy oraz w mniejszych ośrodkach. W Bydgoszczy można skorzystać z oferty ponad 250 kierunków, a bliskość tego miasta sprawia, że studenci swobodnie wybierają między pracą i studiowaniem w tych dwóch ośrodkach. Największą popularnością cieszą się studia biznesowe oraz z zakresu marketingu, ponieważ takich specjalistów potrzebuje praktycznie każda firma. W czołówce znajdują się podyplomówki z psychologii i coachingu, czyli typowo miękkich kompetencji. Na studia podyplomowe decydują się programiści i informatycy, którzy dzięki temu mogą poznać nowe kierunki rozwoju i języki programistyczne oraz poszerzyć swoje możliwości zarobkowania. Z takimi kwalifikacjami dużo łatwiej o dobrą pracę, nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim.

Rekrutacja na studia w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Toruniu i innych ośrodkach akademickich województwa kujawsko-pomorskiego, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UMK), Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – bydgoskiej Filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na UMK – Filia Bydgoszcz), Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UKW), Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (rekrutacja na „bydgoskiej polibudzie”). Przy studiach płatnych dostępnych w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim, po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Toruniu i innych uczelniach województwa kujawsko-pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Toruniu), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na uczelniach w województwie kujawsko-pomorskim mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (rekrutacja na AMUZ Bydgoszcz). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Toruniu i innych ośrodkach akademickich kujawsko-pomorskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Toruniu i w kujawsko-pomorskim . Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na toruńskie i kujawsko-pomorskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybru kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (jak oceniane są studia na UMK). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Toruniu, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Bydgoszczy (Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – Filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), Włocławku (Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Torunia i innych kujawsko-pomorskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt, np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku.
Zobacz studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim (film)

Praca po studiach w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję