Site logo

Studia ścisłe i przyrodnicze

Studia ścisłe i przyrodnicze - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki ścisłe i przyrodnicze ?

Wszystkie studia na kierunkach ścisłych i przyrodniczych w Polsce

Zobacz kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz najlepszych studiów ścisłych i przyrodniczych na uczelniach w Polsce?

Znajdź studia ścisłe i przyrodnicze w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia ścisłe i przyrodnicze możesz studiować we wszystkich regionach

Gdzie warto iść na studia ścisłe i przyrodnicze ?

Wszystkie uczelnie, wydziały ścisłe i przyrodnicze w całej Polsce

Opinie o studiach ścisłe i przyrodnicze

Opinie o studiach ścisłych i przyrodniczych , absolwentów, pracodawców, ekspertów

Kierunki ścisłe i przyrodnicze - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków ścisłych i przyrodniczych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki ścisłe i przyrodnicze?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków przyrodniczych na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia ścisłe w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z naukami ścisłymi? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków, gdzie kluczem jest wiedza matematyczna to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z naukami ścisłymi – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki ścisłe, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki ścisłe dostępne są zarówno na licencjackich (3 lata), jak i na studiach inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata) . Można także uczyć się kompetencji przydatnych na podyplomówkach lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki ścisłe to bardzo zróżnicowana pod względem dostępności i popularności paleta studiów. Znajdziemy tutaj zarówno kierunki oblegane, np. związane z informatyką i ekonomią, jak i elitarne, gdzie z założenia przyjmowani są nieliczni, jak studia matematyczne, astronomiczne, fizyczne, ekonomiczne, informatyczne i chemiczne.
Kandydat na kierunek ścisły powinien przede wszystkim mieć uzdolnienia matematyczne, bo matematyka jest kluczem do wiedzy i sukcesu na studiach w obszarze nauk ścisłych. Im lepiej radzisz sobie “z matmą”, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Popularny “talent do majsterkowania” nie jest niezbędny, jeśli dokładność, precyzja, wnikliwość i zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj nauk ścisłych, którego dotyczą.

Studia matematyczne: Nauka ścisła – matematyka, to jest bardzo częste skojarzenia wśród kandydatów na studia. I nic dziwnego, bo jest ona ekstremalnie ważna niezależnie od kierunku ścisłego, jaki wybierzesz. Dlatego jeśli szukasz kierunków ścisłych, warto w pierwszej kolejności zainteresować się studiami matematycznymi. To nie tylko sam kierunek matematyka, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji matematycznych w praktyce. To takie kierunki studiów, jak matematyka nauczycielska, matematyka stosowana, matematyka ekonomiczna, biznesowe, czy międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze.

Studia fizyczne: Spośród nauk ścisłych najbardziej zbliżoną do matematyki wydaje się być fizyka. To zarówno nauka ścisła, jak i przyrodnicza. Dlatego szukając kierunków ścisłych nie możesz pomijać studiów fizycznych. Podczas tych studiów zdobywać będziesz wiedzę o materii i energii, relacjach między nimi, stanach skupienia, prawach fizyki, zarówno w skali makro – ciał fizycznych, jak i na poziomie cząsteczek fizycznych i zjawisk kwantowych. Do opisu zjawisk fizycznych będziesz używać kompetencji matematycznych, używając pojęć takich jak liczba, wektor i tensor. To nie tylko sam kierunek fizyka, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji fizycznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak fizyka nauczycielska, astrofizyka i astronomia, agrofizyka, badania materiałowe, biofizyka, chemia fizyczna, chemia kwantowa, fizyka techniczna, fizyka komputerowa, fizyka medyczna, fizyka matematyczna, geofizyka, informatyka kwantowa, ekonofizyka, fizyka atomowa, optyka, fotonika, fizyka jądrowa.

Studia chemiczne: Być może chemia kojarzy się Tobie przede wszystkim z eksperymentami w laboratorium, mieszaniem ze sobą składników chemicznych, tworzeniem związków i substancji. Jednak chemia to także nauka ścisła, bo kompetencje matematyczne są potrzebne do wszelkich obliczeń związanych z rozpisywaniem wzorów i reakcji chemicznych, w tym obliczeń stechiometrycznych (stosunkami ilościowymi przemian związków chemicznych zachodzących w czasie reakcji chemicznych). To nie tylko sam kierunek chemia, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji chemicznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak chemia nauczycielska, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, biochemia, chemia budowlana, chemia medyczna, chemia kosmetyczna, chemia sądowa, chemia jądrowa, agrochemia.

Studia informatyczne: Myśląc o informatyczne widzisz spadające przez ekran zera i jedynki, jak w filmie Matrix? Nic dziwnego, bo informatyka to wykorzystanie określonych działów matematyki. Oczywiście są takie rodzaje studiów informatycznych, do których nie trzeba kompetencji matematycznych. Jednak wiele z nich wymaga stosowania zaawansowanej matematyki do zdobywania kompetencji w IT, zwłaszcza w programowaniu takich jak logika matematyczna, statystyka, prawdopodobieństwo, kryptografia, algorytmika. To, czy matematyka jest niezbędna bądź ważna w studiach informatycznych, zależy w głównej mierze od ich sprofilowania. Niekiedy da się programować bez zdolności matematycznych i wiedzy z matematyki, lecz rozumienie niektórych zagadnień matematycznych po prostu ułatwia studiowanie, a potem karierę w IT.

Studia ekonomiczne: Może Cię zaskoczy, ale ekonomia jest nauką społeczną, bo opisuje i analizuje działanie społeczeństwa i poszczególnych jednostek w jednym z obszarów życia człowieka: produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług. Jednak studia ekonomiczne można przypisać do nauk ścisłych, bo bardzo często posługuje się aparatem matematycznym. Kierunkami ścisłymi są zwłaszcza studia na ekonometrii oraz matematyce ekonomicznej (analizie gospodarczej), gdzie wykorzystywane są teorie i metody matematyczne. Studiując ekonomię z pewnością zdobędziesz takie kompetencje związane z wiedzą ścisłą, jak analiza szeregów czasowych, programowanie dynamiczne, teoria chaosu, proces stochastyczny, rachunek wariacyjny, teoria decyzji, teoria gier, teoria informacji. Matematyka wykorzystywana jest na studiach ekonometrycznych do badania ilościowych związków zachodzących między zjawiskami i zmiennymi ekonomicznymi.

Studia przyrodnicze w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z naukami przyrodniczymi? Poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków, gdzie kluczem jest wiedza o prawach i zjawiskach przyrodniczych, przyrodzie ożywionej (rośliny, zwierzęta) i nieożywionej (ziemia jako planeta, lądy, morze, atmosfera) oraz ich ochroną i wykorzystaniem gospodarczym przez człowieka to poniższe informacje. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z naukami przyrodniczym – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki ścisłe, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki przyrodnicze dostępne są zarówno na licencjackich (3 lata), jak i na studiach inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się kompetencji przydatnych na podyplomówkach lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kandydat na kierunek przyrodniczy powinien przede wszystkim lubić poznawać świat przez doświadczenie, obserwację, wyciąganie wniosków oraz zamiłowanie do eksperymentowania. Przydają się też uzdolnienia matematyczne, bo matematyka jest kluczem do wiedzy i sukcesu na wielu kierunkach nauk przyrodniczych. Im lepiej radzisz sobie “z matmą”, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Popularny “talent do majsterkowania” nie jest niezbędny, jeśli dokładność, precyzja, wnikliwość i zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj nauk przyrodniczych którego dotyczą: to studia biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne i astronomiczne, chemiczne, geograficzne, rolnicze, rybackie, leśne, z technologii żywności i weterynaryjne.

Studia biologiczne (biologia, mikrobiologia, biofizyka, biochemia, bioinformatyka, neurobiologia): Nauka przyrodnicza – biologia, to jest bardzo częste skojarzenia wśród kandydatów na studia. I nic dziwnego, bo mówiąc “przyroda” bardzo często domyślnie utożsamiamy ją z przyrodą ożywioną. Studia biologiczne związane są właśnie z badaniem organizmów żywych oraz zjawiska życia i jego przejawów. Jeśli lubisz poznawać rośliny, zwierzęta i różne mikroorganizmy dostępne do obserwacji pod mikroskopem – studia biologiczne są właśnie dla Ciebie. To nie tylko sam kierunek biologia, ale i inne kierunki związane z poszczególnymi obszarami biologii i poszczególnymi kierunkami nauk biologicznych: biochemią, biofizyką, bioinformatyką, biomechaniką, biorobotyką, aerobiologią, anatomią, antropologią fizyczną, astrobiologią, biogeografią, chorologią, bioinformatyką, biogerontologią, biologią molekularną, biologią, rozrodu, biologią rozwoju, embriologią, bioniką, bioelektroniką, biomechatroniką, cybernetyką, biocybernetyką, botaniką, cytologią (biologia komórki), ewolucjonizmem, genetyką, filogenetyką, fizjologią, histologią, hydrobiologią, kladystyką, mykologią, morfologią, neurobiologią, paleontologią, socjobiologią, systematyką, taksonomią, zoologią, entomologią, etologią, ichtiologią, biomatematyką (biologia matematyczna), biotechnologią, ekologią, ekofizjologią, autekologia, synekologią, ekologią krajobrazu, sozologią, mikrobiologią (ogólną i szczegółową), wirusologią, bakteriologią, mikrobiologią (gleb, wód i ścieków, żywności, lekarską, weterynaryjną, rolniczą, przemysłową, sanitarną, środowiskową).

Studia ekologiczne (ochrona środowiska, OZE odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami): Studia ekologiczne to z jednej strony ochrona środowiska, zasobów przyrodniczych przed ingerencją człowieka (w tym produkcją śmieci i zanieczyszczeniami terenów zielonych, powietrza, wód), przeciwdziałanie katastrofom ekologicznym, skutkom klęsk żywiołowych, Z drugiej strony to studia przyrodniczo-techniczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ich rozwój, zaangażowanie w rozwój ekologicznych technologii i “zielonego biznesu”.

Studia biotechnologiczne (biotechnologia, bioinżynieria): Co to jest kierunek biotechnologia? To studia przyrodnicze związane z zastosowaniem układów biologicznych organizmów żywych do wytwarzania produktów na skalę przemysłową. Biotechnologia ma zatem zastosowanie w życiu codziennym np. w produkcji przetworów mlecznych, recyklingu, produkcji genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), produkcji antybiotyków. To nie tylko sam kierunek biotechnologia, ale i kierunki związane z biotechnologia medyczną, farmaceutycznej, zwierząt, roślin, bioinżynierii, medycyny roślin.

Studia fizyczne i astronomiczne: Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Już starożytni obserwowali otaczający ich świat i starali poznać się reguły nim rządzące. Zastanawiali się czym jest materia, jak jest zbudowana? Czy można wyodrębnić “cegiełki” z których składa się otaczająca nas rzeczywistość? Dlaczego słońce świeci, czym jest energia, dlaczego przedmioty spadają? To wszystko są podstawowe pytania, które stały u podwalin fizyki jako nauki o regułach przyrodniczych, prawach fizycznych, właściwościach świata materialnego, przemianami materii i energii, a także oddziaływań między nimi. Fizyka to zarówno nauka przyrodnicza, jak i ścisła, bardzo mocno powiązana z fizyką. Dlatego szukając kierunków przyrodniczych nie możesz pomijać studiów fizycznych. Podczas tych studiów zdobywać będziesz wiedzę o materii i energii, relacjach między nimi, stanach skupienia, prawach fizyki, zarówno w skali makro – ciał fizycznych, jak i na poziomie cząsteczek fizycznych i zjawisk kwantowych. Do opisu zjawisk fizycznych będziesz używać kompetencji matematycznych, używając pojęć takich jak liczba, wektor i tensor. To nie tylko sam kierunek fizyka, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji fizycznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak fizyka nauczycielska, astrofizyka i astronomia, agrofizyka, badania materiałowe, biofizyka, chemia fizyczna, chemia kwantowa, fizyka techniczna, fizyka komputerowa, fizyka medyczna, fizyka matematyczna, geofizyka, informatyka kwantowa, ekonofizyka, fizyka atomowa, optyka, fotonika, fizyka jądrowa.

Studia chemiczne: Być może chemia kojarzy się Tobie przede wszystkim z eksperymentami w laboratorium, mieszaniem ze sobą składników chemicznych, tworzeniem związków i substancji. I to dobre skojarzenie, bo chemia to nauka przyrodnicza badająca naturę i właściwości substancji, oraz reakcje chemiczne – zmiany zachodzące między pierwiastkami i związkami chemicznymi. Jednak chemia to także nauka ścisła, bo kompetencje matematyczne są potrzebne do wszelkich obliczeń związanych z rozpisywaniem wzorów i reakcji chemicznych, w tym obliczeń stechiometrycznych (stosunkami ilościowymi przemian związków chemicznych zachodzących w czasie reakcji chemicznych). To nie tylko sam kierunek chemia, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji chemicznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak chemia nauczycielska, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, biochemia, chemia budowlana, chemia medyczna, chemia kosmetyczna, chemia sądowa, chemia jądrowa, agrochemia.

Studia geograficzne (geografia, geofizyka, geologia, oceanografia, geodezja, kartografia, geoinformatyka): Studia geograficzne nazywane związane są naukami o Ziemi jako planecie, z badaniem powłoki ziemskiej i zjawiskami tam występującymi – zarówno na powierzchni (biosfery gdzie toczy się życie ludzi, zwierząt i roślin), pod powierzchnią (powłoka glebowa i skorupa ziemska), w powłoce wodnej (litosferze) oraz w atmosferze (powłoce gazowej. Studia geograficzne to nie tylko kierunki przyrodnicze, ale i społeczne, bo dotyczą również powiązania powiązaniami pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a działalnością społeczeństw ludzkich. Studia geograficzne to nie tylko geografia (fizyczna i społeczno-ekonomiczna), ale i studia związane z poszczególnymi obszarami nauk o ziemi i powiązane z nimi, jak: geofizyka, geologia, oceanografia, kartografia, geodezja, geopolityka, geoinformacja, geoinformatyka, geomorfologia, hydrologia, limnologia, potamologia, glacjologia, klimatologia, fenologia, geografia gleb, biogeografia,

Studia rolnicze (rolnictwo, zootechnika, ogrodnictwo, sadownictwo, technika rolna, agrobiznes, agroturystyka): Studia rolnicze dotyczą kompetencji związanych z produkcją żywności (roślinnej i zwierzęcej) oraz hodowlą zwierząt wykorzystywanych gospodarczo. Studia rolnicze związane z produkcją roślina dotyczą takich obszarów jak uprawa roli w celu uzyskania płodów rolnych – produkcji roślin spożywczych (zboża, rośliny strączkowe, okopowe, pastewne), produkcja roślin przemysłowych (rośliny oleiste, włóknodajne, cukrodajne, specjalne – np. chmiel, machorka, tytoń szlachetny, wiklina, herbata, kakaowiec, kawowiec). To przede wszystkim kierunek rolnictwo także powiązane z nim takie kierunki, jak ogrodnictwo, sadownictwo, zielarstwo. Studia rolnicze związane z produkcją zwierzęcą to kierunek zootechnika i powiązane z nią inne dotyczą chowu i hodowli zwierząt gospodarskich: świnie, bydło domowe, drób (głównie kury, kaczki, gęsi), owce, kozy, króliki, pszczoły miodne, zwierzęta futerkowe, konie i osły, a także mniej popularne jeleniowate przepiórki, perlice strusie. To także kierunki związane z gospodarką rolniczą i wsią – technika rolnicza i leśna (TRiL), agrobiznes, agroturystyka, agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agroekologia, agrogeologia, agrometeorologia, agroklimatologia.

Studia z technologii żywności (przetwórstwo rolne, mleczarstwo, chmielarstwo, winiarstwo): Kierunek technologia żywności związany jest przede wszystkim z produkcją wyrobów spożywczych, ich odbiorem z sektora rolnego i od innych dostawców produktów żywnościowych, wytwarzaniem, przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem. To kierunki związane z przemysłem spożywczym, nie tylko samą produkcją, ale i zarządzaniem firmami przetwórczymi, marketingiem żywności, handlem produktami spożywczymi. To studia związane z wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia, takich jak: mięso, wędliny, mleko i wyroby nabiałowe, pieczywo, artykuły cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe. To studia dające kompetencje do pracy w takich sektorach przemysłu, jak rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, piekarnie, cukrownie, gorzelnie, browary, młyny, wytwórnie soków i przetwórstwo warzywniczo-owocowe, zakłady cukiernicze oraz tytoniowe. To studia interdyscyplinarne, nie tylko przyrodnicze dotyczące rolnictwa, ale i studia techniczne, związane z maszynami i urządzeniami przetwórczymi oraz dotyczące żywienia człowieka – gastronomii i dietetyki. W ramach kształcenia poznasz takie obszary technologii żywności, jak chemia żywności, jej mikrobiologia i analiza, bezpieczeństwo produkcji żywności, maszynoznawstwo i inżynierię procesową, projektowanie technologiczne, zasady żywienia człowieka, zarządzanie i ekonomikę przedsiębiorstw żywnościowych.

Studia rybackie (rybactwo, akwakultura): Rybactwo to kierunek studiów związany z rybołówstwem – nie tylko połowem ryb w wodach śródlądowych, przybrzeżnych i pełnomorskich, ale także innych zwierząt i roślin wykorzystywanych do produkcji żywości i celów gospodarczych – takich jak owoce morza (skorupiaki i mięczaków czyli frutti di mare), glony jadalne. Z kolei kierunek akwakultura to hodowanie zwierząt i roślin wodnych sztucznych zbiornikach lub wydzielonej części zbiorników naturalnych (rzeki, jeziora, wody morskie).

Studia leśne (leśnictwo, technika leśna, technologia drewna): Studia leśne to z jednej strony leśnictwo (kierunki związane z funkcjonowaniem i ochroną ekosystemów w lasach, ich zagospodarowaniem, pielęgnowaniem, odnawianiem, gospodarką leśną w Lasach Państwowych, parkach narodowych oraz terenach leśnych należących do samorządów i podmiotów gospodarczych), a z drugiej strony związane z eksploatacją gospodarczą lasów i pozyskiwaniem drewna oraz jego przetwarzaniem, przemysłem tartacznym i drzewnym (technika rolnicza i leśna – TRIL, technologia drewna).

Studia weterynaryjne: Kierunek weterynaria to zarówno studia przyrodnicze, jak i medyczne. To nauka traktująca o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce, higienie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zajmująca się ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Na studiach weterynaryjnych zyskasz także umiejętności zajmowania się nadzorem sanitarno-weterynaryjnym, sprawowania nadzoru weterynaryjnego nad ochroną zdrowia publicznego i środowiska. Studia na kierunku weterynaria w polskich uczelniach trwają 5,5 roku jako jednostopniowe studia magisterskie zakończone uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii, równorzędnego z tytułem magistra.
Kierunek weterynaria to tam samo trudne i wymagające studia, jak kierunki kształcące lekarzy zajmujących się ludźmi. Studenci weterynarii uczą się o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce i higienie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zajmują się również ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak biologia, biofizyka, biochemia, chemia, histologia, embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, immunologia, mikrobiologia, genetyka, epidemiologia weterynaryjna, farmacja, farmakologia weterynaryjna, toksykologia, biostatystyka i metody dokumentacji, weterynaria sądowa, chów i hodowla zwierząt, technologia w produkcji zwierzęcej, żywienie zwierząt, etologia, ochrona środowiska, diagnostyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby zwierząt domowych i gospodarskich.

Studia przyrodniczo-architektoniczne (architektura krajobrazu): Architektura krajobrazu to zarówno studia przyrodnicze, jak i techniczne i artystyczne. To (w dużym uproszczeniu) kompetencje związane z projektowaniem wszystkiego, co mieści się między budynkami parków, placów, ogrodów, skwerów, ulic. Architektura krajobrazu to inaczej projektowanie przestrzeni. To studia łączące kompetencje artystyczne (projektowanie wizji przestrzennej), przyrodnicze (wiedzy o roślinach tworzących naturalne i zaprojektowane przez człowieka tereny zielone) oraz techniczne, inżynierskie (związane z rozwiązaniami technologicznymi wykorzystywanymi w projektowaniu przestrzeni – takimi jak ścieżki, mostki, sztuczne zbiorniki wodne czy mała architektura). Jak wyglądają studia na architekturze krajobrazu? Program studiów w zakresie architektury krajobrazu to prawdziwa mozaika różnych dziedzin. W ramach ćwiczeń i wykładów, nierzadko także laboratoriów, studenci muszą zgłębić znaczne obszary wiedzy. Należą do nich m.in. systemy informacji przestrzennej, planowanie przestrzenne, kształtowanie krajobrazu, urbanistyka, projektowanie wspierane komputerowo, konstrukcje ogrodowe. Jak się dostać architekturę krajobrazu? Osoby, które zamierzają studiować na tym kierunku, powinny wybrać uczelnię oraz zapoznać się wnikliwie z procedurą rekrutacyjną. Na kandydatów czeka bowiem wiele niespodzianek. Niektóre uczelnie oprócz konkursu świadectw, wymagają także egzaminów dodatkowych np. z rysunku. Tego rodzaju sprawdzian nie jest łatwy, dla ludzi, którzy nie uczyli się do tej pory sztuk plastycznych, dlatego warto rozważyć kursy przygotowawcze, aby zwiększyć swoje rekrutacyjne szanse.

Studia podyplomowe ścisłe i przyrodnicze w całej Polsce

Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach filologicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków ścisłych i przyrodniczych na uczelniach?

Zawód: inżynier danych (big data engineer)

Co to jest zawód inżynier danych – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży data scientist? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód inżyniera danych? Inżynier danych to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, tworzenie i utrzymanie systemów bazodanowych oraz

Czytaj więcej »

Zawód: Biolog

Fascynujesz się biologią i otaczającym światem? Chciałbyś prowadzić badania i przygotowywać publikacje naukowe? Działalność dydaktyczna stanowi dla Ciebie ciekawe uzupełnienie obowiązków? Oznacza to tylko jedno: będziesz naprawdę dobrym biologiem! Kim jest biolog? Biolog jest zawodem stricte naukowym ukierunkowanym na badanie otaczającego nas świata.Dokładny zakres zainteresowań i obowiązków zawodowych jest natomiast uzależniony od wybranej na studiach specjalizacji, np. mikrobiologii, botaniki, zoologii

Czytaj więcej »

Zawód: Geograf

Kim jest i czym zajmuje się geograf? 99 procent osób kojarzy go wyłącznie z nauczycielem niezbyt pasjonującego przedmiotu szkolnego. To oczywiście bardzo krzywdzące uproszczenie, gdyż praca geografa to nie tylko stanie przez 45 minut przy mapie świata i sprawdzanie klasówek. I właśnie dzisiaj o tym zawodzie chcemy opowiedzieć Wam nieco więcej… Kim jest geograf? Geograf to oczywiście człowiek i trudno

Czytaj więcej »

Praca po studiach ścisłych

Absolwenta kierunków ścisłych czasami postrzega się jako oderwanego od życia naukowca, zakopanego w cyferkach, wzorach, teoriach i wyliczeniach. Ewentualnie jako nauczyciela przedmiotów ścisłych w szkole. To prawda, że kierunki ścisłe dają możliwość rozwoju kariery zawodowej związane z badaniami naukowymi albo nauczaniem w takich obszarach jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka, ekonomia. Jednak kompetencje związane z kierunkami ścisłymi są cenione w wielu obszarach biznesu, zwłaszcza w IT, sektorze finansów, inwestycji i bankowości.

Praca po studiach matematycznych: Niestety, ludzie bardzo rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest matematyka we współczesnych czasach. Nadal panuje przekonanie, że ukończenie tych studiów oznacza pracę w szkole, na uczelni lub skazuje na bezrobocie. Tymczasem matematyk po ukończeniu studiów ma spore szanse na dobrą pracę, mimo że nie zawsze zajmuje się uczeniem matmy w szkole, ewentualnie czystą teoretyczną matematyką na uczelni lub w instytucie badawczym. Matematycy są przyjmowani z otwartymi rękoma w korporacjach finansowych, w branży nowoczesnych technologii, różnego rodzaju projektach o charakterze informatycznym oraz w rządowych i pozarządowych instytucjach statystycznych i badawczych. Chcesz rozpocząć błyskotliwą karierę, dzięki wykorzystaniu potencjału intelektu, umiejętności rozwiązywania złożonych problemów i znajomości języków obcych? Bardzo często pracodawcy doceniają dyscyplinę myślenia, umiejętności analityczne i zdolność do podejmowania szybkich i racjonalnych decyzji, otwierając przed młodymi matematykami ścieżkę awansu kierowniczego. Utalentowany matematyk ze znajomością języków obcych ma szansę zostać managerem zdecydowanie szybciej niż absolwenci wielu innych kierunków.

Praca po studiach fizycznych: Fizyk to zwykle osoba, która obdarzona jest zdolnościami analitycznymi, potrafi przewidywać, zna matematykę i statystykę oraz nie ma problemu z zaawansowaną obsługą narzędzi informatycznych. Te umiejętności sprawiają, że może rozpocząć bardzo ciekawą karierę w wielu branżach, wystarczy tylko uwierzyć w siebie i mieć odwagę próbować. Oczywiście dużo zależy też od ukończonego kierunku studiów fizycznych. Na przykład po fizyce medycznej najbardziej naturalna jest praca w sektorze medycznym przy produkcji, sprzedaży, obsłudze i serwisowaniu urządzeń medycznych (m.in. technologiach RTG, EEG, tomografii). Z kolei po fizyce technicznej bardzo ciekawa ścieżka kariery dotyczy działów R&D firm technologicznych, sektora produkcji, zwłaszcza zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, optycznych, laserowych) oraz zaawansowanych technologicznie materiałów (jak nanostruktury)

Praca po studiach chemicznych: Możliwości pracy po kierunkach chemicznych jest bardzo wiele. Można je podzielić na ścieżki związane z nauką, edukacją, laboratoriami analitycznymi, biznesem i produkcją przemysłową, administracją publiczną (zwłaszcza związaną z ochroną środowiska). Niezwykle pomocną umiejętnością są języki obce, mogą one stanowić przepustkę do międzynarodowej kariery i zapewnić bardzo szybki awans.

Praca po studiach informatycznych: Kiedy myślisz o pracy po kierunku związanym z IT, widzisz “nerda” – oderwanego od rzeczywistości aspołecznego programistę, spędzającego życie na stukaniu w klawisze komputera. Jednak praca w IT może być bardzo różnorodna. W obecnych warunkach wiele stanowisk daje możliwość wysokich zarobków, elastycznego czasu pracy, rozliczania się za efekt i pracy zdalnej. To nie tylko praca dla osób uzdolnionych technicznie i “ścisłych” umysłów, ale także dla “typowych humanistów” i umysłów artystycznych (praca kreatywna w IT).

Praca po studiach ekonomicznych: Studia na kierunkach ekonomicznych należą do wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy związanej z ekonomią powinien myśleć o ustawicznym rozwoju. Ekonomista musi być osobą cierpliwą z dużą zdolnością analitycznego myślenia. Ekonomia to bardzo ciekawy kierunek, zapewniający różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w sektorze ekonomii.

Studia przyrodnicze w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z naukami przyrodniczymi? Poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków, gdzie kluczem jest wiedza o prawach i zjawiskach przyrodniczych, przyrodzie ożywionej (rośliny, zwierzęta) i nieożywionej (ziemia jako planeta, lądy, morze, atmosfera) oraz ich ochroną i wykorzystaniem gospodarczym przez człowieka to poniższe informacje. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z naukami przyrodniczym – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki ścisłe, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki przyrodnicze dostępne są zarówno na licencjackich (3 lata), jak i na studiach inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się kompetencji przydatnych na podyplomówkach lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kandydat na kierunek przyrodniczy powinien przede wszystkim lubić poznawać świat przez doświadczenie, obserwację, wyciąganie wniosków oraz zamiłowanie do eksperymentowania. Przydają się też uzdolnienia matematyczne, bo matematyka jest kluczem do wiedzy i sukcesu na wielu kierunkach nauk przyrodniczych. Im lepiej radzisz sobie “z matmą”, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Popularny “talent do majsterkowania” nie jest niezbędny, jeśli dokładność, precyzja, wnikliwość i zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne.

Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj nauk przyrodniczych którego dotyczą: to studia biologiczne, ekologiczne, biotechnologiczne, fizyczne i astronomiczne, chemiczne, geograficzne, rolnicze, rybackie, leśne, z technologii żywności i weterynaryjne.

Studia biologiczne (biologia, mikrobiologia, biofizyka, biochemia, bioinformatyka, neurobiologia): Nauka przyrodnicza – biologia, to jest bardzo częste skojarzenia wśród kandydatów na studia. I nic dziwnego, bo mówiąc “przyroda” bardzo często domyślnie utożsamiamy ją z przyrodą ożywioną. Studia biologiczne związane są właśnie z badaniem organizmów żywych oraz zjawiska życia i jego przejawów. Jeśli lubisz poznawać rośliny, zwierzęta i różne mikroorganizmy dostępne do obserwacji pod mikroskopem – studia biologiczne są właśnie dla Ciebie. To nie tylko sam kierunek biologia, ale i inne kierunki związane z poszczególnymi obszarami biologii i poszczególnymi kierunkami nauk biologicznych: biochemią, biofizyką, bioinformatyką, biomechaniką, biorobotyką, aerobiologią, anatomią, antropologią fizyczną, astrobiologią, biogeografią, chorologią, bioinformatyką, biogerontologią, biologią molekularną, biologią, rozrodu, biologią rozwoju, embriologią, bioniką, bioelektroniką, biomechatroniką, cybernetyką, biocybernetyką, botaniką, cytologią (biologia komórki), ewolucjonizmem, genetyką, filogenetyką, fizjologią, histologią, hydrobiologią, kladystyką, mykologią, morfologią, neurobiologią, paleontologią, socjobiologią, systematyką, taksonomią, zoologią, entomologią, etologią, ichtiologią, biomatematyką (biologia matematyczna), biotechnologią, ekologią, ekofizjologią, autekologia, synekologią, ekologią krajobrazu, sozologią, mikrobiologią (ogólną i szczegółową), wirusologią, bakteriologią, mikrobiologią (gleb, wód i ścieków, żywności, lekarską, weterynaryjną, rolniczą, przemysłową, sanitarną, środowiskową).

Studia ekologiczne (ochrona środowiska, OZE odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami): Studia ekologiczne to z jednej strony ochrona środowiska, zasobów przyrodniczych przed ingerencją człowieka (w tym produkcją śmieci i zanieczyszczeniami terenów zielonych, powietrza, wód), przeciwdziałanie katastrofom ekologicznym, skutkom klęsk żywiołowych, Z drugiej strony to studia przyrodniczo-techniczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ich rozwój, zaangażowanie w rozwój ekologicznych technologii i “zielonego biznesu”.

Studia biotechnologiczne (biotechnologia, bioinżynieria): Co to jest kierunek biotechnologia? To studia przyrodnicze związane z zastosowaniem układów biologicznych organizmów żywych do wytwarzania produktów na skalę przemysłową. Biotechnologia ma zatem zastosowanie w życiu codziennym np. w produkcji przetworów mlecznych, recyklingu, produkcji genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), produkcji antybiotyków. To nie tylko sam kierunek biotechnologia, ale i kierunki związane z biotechnologia medyczną, farmaceutycznej, zwierząt, roślin, bioinżynierii, medycyny roślin.

Studia fizyczne i astronomiczne: Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Już starożytni obserwowali otaczający ich świat i starali poznać się reguły nim rządzące. Zastanawiali się czym jest materia, jak jest zbudowana? Czy można wyodrębnić “cegiełki” z których składa się otaczająca nas rzeczywistość? Dlaczego słońce świeci, czym jest energia, dlaczego przedmioty spadają? To wszystko są podstawowe pytania, które stały u podwalin fizyki jako nauki o regułach przyrodniczych, prawach fizycznych, właściwościach świata materialnego, przemianami materii i energii, a także oddziaływań między nimi. Fizyka to zarówno nauka przyrodnicza, jak i ścisła, bardzo mocno powiązana z fizyką. Dlatego szukając kierunków przyrodniczych nie możesz pomijać studiów fizycznych. Podczas tych studiów zdobywać będziesz wiedzę o materii i energii, relacjach między nimi, stanach skupienia, prawach fizyki, zarówno w skali makro – ciał fizycznych, jak i na poziomie cząsteczek fizycznych i zjawisk kwantowych. Do opisu zjawisk fizycznych będziesz używać kompetencji matematycznych, używając pojęć takich jak liczba, wektor i tensor. To nie tylko sam kierunek fizyka, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji fizycznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak fizyka nauczycielska, astrofizyka i astronomia, agrofizyka, badania materiałowe, biofizyka, chemia fizyczna, chemia kwantowa, fizyka techniczna, fizyka komputerowa, fizyka medyczna, fizyka matematyczna, geofizyka, informatyka kwantowa, ekonofizyka, fizyka atomowa, optyka, fotonika, fizyka jądrowa.

Studia chemiczne: Być może chemia kojarzy się Tobie przede wszystkim z eksperymentami w laboratorium, mieszaniem ze sobą składników chemicznych, tworzeniem związków i substancji. I to dobre skojarzenie, bo chemia to nauka przyrodnicza badająca naturę i właściwości substancji, oraz reakcje chemiczne – zmiany zachodzące między pierwiastkami i związkami chemicznymi. Jednak chemia to także nauka ścisła, bo kompetencje matematyczne są potrzebne do wszelkich obliczeń związanych z rozpisywaniem wzorów i reakcji chemicznych, w tym obliczeń stechiometrycznych (stosunkami ilościowymi przemian związków chemicznych zachodzących w czasie reakcji chemicznych). To nie tylko sam kierunek chemia, ale i inne kierunki związane z zastosowaniem kompetencji chemicznych w praktyce. To takie kierunki studiów i specjalności, jak chemia nauczycielska, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, biochemia, chemia budowlana, chemia medyczna, chemia kosmetyczna, chemia sądowa, chemia jądrowa, agrochemia.

Studia geograficzne (geografia, geofizyka, geologia, oceanografia, geodezja, kartografia, geoinformatyka): Studia geograficzne nazywane związane są naukami o Ziemi jako planecie, z badaniem powłoki ziemskiej i zjawiskami tam występującymi – zarówno na powierzchni (biosfery gdzie toczy się życie ludzi, zwierząt i roślin), pod powierzchnią (powłoka glebowa i skorupa ziemska), w powłoce wodnej (litosferze) oraz w atmosferze (powłoce gazowej. Studia geograficzne to nie tylko kierunki przyrodnicze, ale i społeczne, bo dotyczą również powiązania powiązaniami pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a działalnością społeczeństw ludzkich. Studia geograficzne to nie tylko geografia (fizyczna i społeczno-ekonomiczna), ale i studia związane z poszczególnymi obszarami nauk o ziemi i powiązane z nimi, jak: geofizyka, geologia, oceanografia, kartografia, geodezja, geopolityka, geoinformacja, geoinformatyka, geomorfologia, hydrologia, limnologia, potamologia, glacjologia, klimatologia, fenologia, geografia gleb, biogeografia,

Studia rolnicze (rolnictwo, zootechnika, ogrodnictwo, sadownictwo, technika rolna, agrobiznes, agroturystyka): Studia rolnicze dotyczą kompetencji związanych z produkcją żywności (roślinnej i zwierzęcej) oraz hodowlą zwierząt wykorzystywanych gospodarczo. Studia rolnicze związane z produkcją roślina dotyczą takich obszarów jak uprawa roli w celu uzyskania płodów rolnych – produkcji roślin spożywczych (zboża, rośliny strączkowe, okopowe, pastewne), produkcja roślin przemysłowych (rośliny oleiste, włóknodajne, cukrodajne, specjalne – np. chmiel, machorka, tytoń szlachetny, wiklina, herbata, kakaowiec, kawowiec). To przede wszystkim kierunek rolnictwo także powiązane z nim takie kierunki, jak ogrodnictwo, sadownictwo, zielarstwo. Studia rolnicze związane z produkcją zwierzęcą to kierunek zootechnika i powiązane z nią inne dotyczą chowu i hodowli zwierząt gospodarskich: świnie, bydło domowe, drób (głównie kury, kaczki, gęsi), owce, kozy, króliki, pszczoły miodne, zwierzęta futerkowe, konie i osły, a także mniej popularne jeleniowate przepiórki, perlice strusie. To także kierunki związane z gospodarką rolniczą i wsią – technika rolnicza i leśna (TRiL), agrobiznes, agroturystyka, agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agroekologia, agrogeologia, agrometeorologia, agroklimatologia.

Studia z technologii żywności (przetwórstwo rolne, mleczarstwo, chmielarstwo, winiarstwo): Kierunek technologia żywności związany jest przede wszystkim z produkcją wyrobów spożywczych, ich odbiorem z sektora rolnego i od innych dostawców produktów żywnościowych, wytwarzaniem, przetwarzaniem, utrwalaniem i przechowywaniem. To kierunki związane z przemysłem spożywczym, nie tylko samą produkcją, ale i zarządzaniem firmami przetwórczymi, marketingiem żywności, handlem produktami spożywczymi. To studia związane z wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia, takich jak: mięso, wędliny, mleko i wyroby nabiałowe, pieczywo, artykuły cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe. To studia dające kompetencje do pracy w takich sektorach przemysłu, jak rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, piekarnie, cukrownie, gorzelnie, browary, młyny, wytwórnie soków i przetwórstwo warzywniczo-owocowe, zakłady cukiernicze oraz tytoniowe. To studia interdyscyplinarne, nie tylko przyrodnicze dotyczące rolnictwa, ale i studia techniczne, związane z maszynami i urządzeniami przetwórczymi oraz dotyczące żywienia człowieka – gastronomii i dietetyki. W ramach kształcenia poznasz takie obszary technologii żywności, jak chemia żywności, jej mikrobiologia i analiza, bezpieczeństwo produkcji żywności, maszynoznawstwo i inżynierię procesową, projektowanie technologiczne, zasady żywienia człowieka, zarządzanie i ekonomikę przedsiębiorstw żywnościowych.

Studia rybackie (rybactwo, akwakultura): Rybactwo to kierunek studiów związany z rybołówstwem – nie tylko połowem ryb w wodach śródlądowych, przybrzeżnych i pełnomorskich, ale także innych zwierząt i roślin wykorzystywanych do produkcji żywości i celów gospodarczych – takich jak owoce morza (skorupiaki i mięczaków czyli frutti di mare), glony jadalne. Z kolei kierunek akwakultura to hodowanie zwierząt i roślin wodnych sztucznych zbiornikach lub wydzielonej części zbiorników naturalnych (rzeki, jeziora, wody morskie).

Studia leśne (leśnictwo, technika leśna, technologia drewna): Studia leśne to z jednej strony leśnictwo (kierunki związane z funkcjonowaniem i ochroną ekosystemów w lasach, ich zagospodarowaniem, pielęgnowaniem, odnawianiem, gospodarką leśną w Lasach Państwowych, parkach narodowych oraz terenach leśnych należących do samorządów i podmiotów gospodarczych), a z drugiej strony związane z eksploatacją gospodarczą lasów i pozyskiwaniem drewna oraz jego przetwarzaniem, przemysłem tartacznym i drzewnym (technika rolnicza i leśna – TRIL, technologia drewna).

Studia weterynaryjne: Kierunek weterynaria to zarówno studia przyrodnicze, jak i medyczne. To nauka traktująca o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce, higienie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zajmująca się ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Na studiach weterynaryjnych zyskasz także umiejętności zajmowania się nadzorem sanitarno-weterynaryjnym, sprawowania nadzoru weterynaryjnego nad ochroną zdrowia publicznego i środowiska. Studia na kierunku weterynaria w polskich uczelniach trwają 5,5 roku jako jednostopniowe studia magisterskie zakończone uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii, równorzędnego z tytułem magistra.
Kierunek weterynaria to tam samo trudne i wymagające studia, jak kierunki kształcące lekarzy zajmujących się ludźmi. Studenci weterynarii uczą się o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce i higienie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zajmują się również ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak biologia, biofizyka, biochemia, chemia, histologia, embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, immunologia, mikrobiologia, genetyka, epidemiologia weterynaryjna, farmacja, farmakologia weterynaryjna, toksykologia, biostatystyka i metody dokumentacji, weterynaria sądowa, chów i hodowla zwierząt, technologia w produkcji zwierzęcej, żywienie zwierząt, etologia, ochrona środowiska, diagnostyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby zwierząt domowych i gospodarskich.

Studia przyrodniczo-architektoniczne (architektura krajobrazu): Architektura krajobrazu to zarówno studia przyrodnicze, jak i techniczne i artystyczne. To (w dużym uproszczeniu) kompetencje związane z projektowaniem wszystkiego, co mieści się między budynkami parków, placów, ogrodów, skwerów, ulic. Architektura krajobrazu to inaczej projektowanie przestrzeni. To studia łączące kompetencje artystyczne (projektowanie wizji przestrzennej), przyrodnicze (wiedzy o roślinach tworzących naturalne i zaprojektowane przez człowieka tereny zielone) oraz techniczne, inżynierskie (związane z rozwiązaniami technologicznymi wykorzystywanymi w projektowaniu przestrzeni – takimi jak ścieżki, mostki, sztuczne zbiorniki wodne czy mała architektura). Jak wyglądają studia na architekturze krajobrazu? Program studiów w zakresie architektury krajobrazu to prawdziwa mozaika różnych dziedzin. W ramach ćwiczeń i wykładów, nierzadko także laboratoriów, studenci muszą zgłębić znaczne obszary wiedzy. Należą do nich m.in. systemy informacji przestrzennej, planowanie przestrzenne, kształtowanie krajobrazu, urbanistyka, projektowanie wspierane komputerowo, konstrukcje ogrodowe. Jak się dostać architekturę krajobrazu? Osoby, które zamierzają studiować na tym kierunku, powinny wybrać uczelnię oraz zapoznać się wnikliwie z procedurą rekrutacyjną. Na kandydatów czeka bowiem wiele niespodzianek. Niektóre uczelnie oprócz konkursu świadectw, wymagają także egzaminów dodatkowych np. z rysunku. Tego rodzaju sprawdzian nie jest łatwy, dla ludzi, którzy nie uczyli się do tej pory sztuk plastycznych, dlatego warto rozważyć kursy przygotowawcze, aby zwiększyć swoje rekrutacyjne szanse.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję