Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego to jednostka powołana w 1992 roku do prowadzenia interdyscyplinarnego programu Kształcenia z zakresu ochrony środowiska. Jako jedna z nielicznych w Polsce zachowała indywidualny charakter albowiem współtworzy ją na równych prawach 7 Wydziałów UW reprezentujących 7 różnych nauk: Biologię, Chemię, Fizykę, Geografię, Geologię, Prawo, Ekonomię.
Ponieważ nie ma jednej dyscypliny naukowej, która mogłaby zapewnić teoretyczne i praktyczne przygotowanie specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, MSOS umiejętnie łączy nauki przyrodnicze oraz społeczne i oferuje unikalne studia prowadzone wspólnie przez 7 Wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Interdyscyplinarność stanowi główny atut studiowania na MSOŚ UW, albowiem specyfiką studiów jest szeroki, wykraczający poza ramy jednego wydziału, program ogólny studiów I stopnia. Program studiów II stopnia stwarza możliwość pogłębienia wiedzy w ramach specjalności wybranej spośród bogatej oferty 7 Wydziałów Współtworzących.
Każdy z 7 Wydziałów Współtworzących MSOŚ UW dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo-dydaktyczną oraz stale unowocześnianą i modernizowaną infrastrukturą, oferuje także bogate zbiory biblioteczne i bazy danych. Zajęcia prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, wśród nich naukowcy znani i uznani na świecie. Daje to wyjątkową szansę na zdobycie gruntownej i aktualnej wiedzy z różnorodnych dziedzin. Poza tym MSOS zapewnia przyjazne nastawienie do studenta oraz życzliwą, fachową i szybką obsługę spraw studenckich przez Sekretariat.
Koło Naukowe MSOŚ pomaga studentom rozwijać zainteresowania i umiejętności. Zaangażowane jest w organizację projektów edukacyjnych (np. Dzień Ziemi, I Ogólnopolska Konferencja na temat zanieczyszczenia Świetlnego) i badawczych wyjazdów terenowych (np. wyjazd na Syberię).
Prężnie działający Samorząd Studentów MSOŚ organizuje imprezy integracyjne, obozy roku zerowego oraz wydarzenia o charakterze klubowym. Drużyna Legion MSOŚ co roku bierze udział w turniejach piłki halowej UW CUP oraz o Puchar Barbórki.
Dyplom UW to przepustka do europejskiego rynku pracy - Uniwersytet Warszawski jest powszechnie znany w Europie, a dyplom MSOŚ UW jest w oczach pracodawców doskonałym certyfikatem solidnego i wszechstronnego wykształcenia w zakresie ochrony środowiska. Studia na MSOŚ UW przygotowują do pracy w: instytutach naukowych, laboratoriach badawczych i kontrolnych, urzędach administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach doradczych.
W trakcie 25 lat działalnościj tej jednostki dydaktycznej, dyplomy magistra uzyskało ponad 900, a dyplomy licencjata ponad 100 absolwentów. Są oni doskonale przygotowani do aktywnego włączania się w szeroko pojętą problematykę ochrony środowiska i są chętnie zatrudniani w gospodarce, administracji krajowej i Unii Europejskiej. Wielu z nich kontynuuje swój rozwój naukowy w formie studiów doktoranckich zarówno w kraju, jak i zagranicą. Prace magisterskie studentów MSOŚ były wielokrotnie nagradzane w uczelnianych i ogólnopolskich konkursach.
Podjęcie studiów na kierunku przez swą interdyscyplinarność jest wspaniałą przygodą intelektualną, wzbogacającą o nowe umiejętności, ale przede wszystkim otwierającą nowe horyzonty i możliwości gromadzenia rzetelnej wiedzy o świecie i o zachodzących w nim procesach.
Ulica Żwirki I Wigury 93, 02-089 Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland