Site logo

Studia w Trójmieście

Wszystko o studiach w Trójmieście

Kierunki studiów w Trójmieście i na Pomorzu

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Trójmiasta i Pomorza

List view

Co warto studiować w Trójmieście i na Pomorzu?

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Uczelnie w Trójmieście i na Pomorzu

Sprawdź, w jakich trójmiejskich i pomorskich szkołach wyższych warto studiować

Na jakich uczelniach możesz studiować w Trójmieście i na Pomorzu?

Uczelnie publiczne w Trójmieście i województwie pomorskim, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Gdański, politechniki – jak Politechnika Gdańska, akademie – w tym Akademia Pomorska w Słupsku i AWF-y – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, oraz akademie związane z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ) – w Trójmieście brak tego typu uczelni.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: ASP jak Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i inne uczelnie artystyczne jak, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Gdański Uniwersytet Medyczny (resort zdrowia), uczelnie wojskowe jak Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (podlegające MON), Uniwersytet Morski w Gdyni (resort infrastruktury). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W województwie pomorskim działa jedna taka uczelnia: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej.

Uczelnie niepubliczne w Trójmieście i na Pomorzu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie trójmiejskie i pomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Trójmieście, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą na Pomorzu ma jedynie Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Trójmieście i na Pomorzu?

Sprawdź trójmiejskie i pomorskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Trójmieście i na Pomorzu

Oferta studiów podyplomowych w Trójmieście jest bardzo atrakcyjna. Są one dostosowywane do potrzeb absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Zainteresowanie takim modelem studiowania wzrasta, ponieważ daje szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i awans. Z drugiej strony może to być również doskonała okazja do przebranżowienia się i znalezienia dla siebie miejsca w zupełnie innym zawodzie. Studia podyplomowe w Trójmieście na pewno dają ku temu spore możliwości, a zdobyte tam dyplomy mogą przydać się nie tylko w Trójmieście, ale i w innych miejscach w Polsce. Na kontynuowanie edukacji na tego typu studiach decydują się również osoby, prowadzące własne firmy w Trójmieście lub rozważające ich założenie. Ukończenie kierunków związanych z biznesem, marketingiem i sprzedażą, może pozwolić na efektywniejsze wejście na rynek i szybsze zdobycie w nim udziałów. Dużym atutem studiów podyplomowych w Trójmieście jest fakt, że prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Dzięki temu mogą pozwolić sobie na nie osoby aktywne zawodowo oraz takie, które mają zobowiązania rodzinne. Weekendowe studiowanie, i to czasem w co drugi weekend, daje naprawdę wiele możliwości i sposobów na dostosowanie planu dnia do potrzeb uczelnianych. Studia trwają 2 lub 4 semestry, a po ich ukończeniu można poszczycić się nie tylko nowym dyplomem, ale również kwalifikacjami, które przydadzą się w codziennym życiu, na przykład pozwolą na kluczowy awans w firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowe, specjalistyczne oraz w temacie kompetencji miękkich i coachingu. Na studia podyplomowe decydują się również nauczyciele, którzy dzięki nim zdobywają nowe uprawnienia.

Co się dzieje w Trójmieście i na Pomorzu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Trójmieście i pomorskich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Trójmieście i na Pomorzu

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Trójmieście i innych ośrodkach akademickich Pomorza, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Gdańskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na UG), Politechnice Gdańskiej (rekrutacja na „gdańskiej polibudzie”), Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie i jednolite magisterskie na GUMED), Uniwersytecie Morskim w Gdyni (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na UMG), Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja na cywilne studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na AMW Gdynia), Akademii Pomorskiej w Słupsku (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na APSL). Przy studiach płatnych dostępnych w Trójmieście i na Pomorzu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Trójmieście i innych uczelniach województwa pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Trójmieście), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na trójmiejskich i pomorskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (rekrutacja na studia plastyczne na ASP Gdańsk), Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (rekrutacja na studia muzyczne na AMUZ Gdańsk), sportowe – głównie na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (rekrutacja na AWF Gdańsk), wojskowe – jak na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja na studia wojskowe AMW w Gdyni). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Trójmieściei innych ośrodkach akademickich Pomorza. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Trójmieście i na Pomorzu. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Fizyczne
Sebastian Szczęsny

Wielka fizyka w najmniejszej skali

Komputer kwantowy pracujący z szybkością myśli i wykorzystujący zasady informacji kwantowej istnieje na razie w fantastyce naukowej. Jednak już teraz informacja kwantowa wykorzystywana jest w

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Trójmieście i na Pomorzu?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na trójmiejskie i pomorskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o trójmiejskich i pomorskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Gdańskim (jak oceniane są studia na UG), Politechnice Gdańskiej (co można sądzić o studiach na gdańskiej „polibudzie”?), Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (jak wyglądają studia na GUMED), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (jak wyglądają studia plastyczne na ASP w Gdańsku), Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ocena studiów muzycznych na AMUZ w Gdańsku), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (jak postrzegana jest AWF Gdańsk), Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (jak oceniane są studia na AMW), Uniwersytecie Morskim w Gdyni (jak wyglądają studia na UMG). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Trójmieście, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Słupsku (Akademia Pomorska w Słupsku). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Trójmiasta i Pomorza (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Trójmiasta i innych pomorskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Trójmieście, czy Słupsku.
Zobacz studia w Trójmieście i na Pomorzu (film)

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję