Site logo

Studia w Gdańsku

Wszystko o studiach w Gdańsku

Kierunki studiów w Gdańsku i na Pomorzu

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Gdańska i województwa pomorskiego

List view

Co warto studiować w Gdańsku i na Pomorzu?

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to największy ośrodek akademicki na Pomorzu i jednocześnie główny ośrodek w aglomeracji trójmiejskiej. Każdego roku w mieście studiuje około 70 tysięcy studentów, którzy uczęszczają na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie oraz studia magisterskie – drugiego stopnia. Co roku gdańskie uczelnie opuszcza grono 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Szeroka oferta studiów, w tym około 200 kierunków, i możliwość studiowania na kilkudziesięciu uczelniach, to bezsprzeczne atuty tego miasta. Stało się ono magnesem dla osób, które poszukują studiów i mieszkają w północnej części kraju, choć w Gdańsku znajdziecie również wielu studentów z południa Polski oraz zagranicy. Nowoczesna infrastruktura uczelniana i charakterystyczny campus w Gdańsku Oliwie, wpływają na komfort studiowania w tym miejscu. W Gdańsku studiowanie można połączyć z efektywnym wypoczynkiem. W ciepłe dni, fani plażowania mogą odpocząć na licznych gdańskich plażach lub przejść się po kilkudziesięciu parkach, które znajdują się w mieście, wśród nich jest między innymi Park Oliwski, który urzeka o każdej porze roku. Dużym powodzeniem cieszy się również Park Ronalda Reagana, zlokalizowany na gdańskim Przymorzu. W mieście znajdują się liczne ścieżki rowerowe oraz instytucje kultury, w tym teatry, kina studyjne i wystawy. Fani nocnego życia znajdą dla siebie bardzo bogatą ofertę pubów, barów oraz klubów, nie tylko dla studentów. Gdańsk to również doskonałe miejsce wypadowe na pobliskie Kaszuby, które docenią pasjonaci unikalnej przyrody i spokoju. Bogata historia Gdańska sprawia, że na każdym kroku można trafić na zabytki i historyczne miejsca, co jest dodatkowym atutem studiowania w stolicy Pomorza. Latem można tu uprawiać sporty wodne nad Bałtykiem, a zimą odkrywać piękne parki, starówkę oraz zachwycać się świątecznymi iluminacjami. Gdańsk jest wielokulturowy, dzięki czemu każdy może poczuć się w nim jak w domu, a bogata oferta studiów sprawi, że wybierzecie idealny kierunek dostosowany do swoich potrzeb. Swoją ofertę udostępniają tu zarówno uczelnie państwowe jak i prywatne.

Uczelnie w Gdańsku i na Pomorzu

Sprawdź, w jakich gdańskich i pomorskich szkołach wyższych warto studiować.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Gdańsku i na Pomorzu?

Uczelnie publiczne w Gdańsku, Trójmieście i województwie pomorskim, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Gdański, politechniki – jak Politechnika Gdańska, akademie – w tym Akademia Pomorska w Słupsku i AWFy – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku oraz akademie związane z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ) – w Gdańsku brak tego typu uczelni.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) jak Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i inne uczelnie artystyczne jak, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Gdański Uniwersytet Medyczny (resort zdrowia), uczelnie wojskowe jak Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (podlegające MON), Uniwersytet Morski w Gdyni (resort infrastruktury). Poza uczelniami państwowymi mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W województwie pomorskim działa jedna taka uczelnia: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej.

Uczelnie niepubliczne w Gdańsku i na Pomorzu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie gdańskie, trójmiejskie i pomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Gdańsku, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą na Pomorzu ma jedynie Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Gdańsku i na Pomorzu

Sprawdź gdańskie i pomorskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Gdańsku i na Pomorzu

W ostatnich latach studia podyplomowe cieszą się rosnącym powodzeniem, co jest następstwem zwiększającej się dynamiki naszego życia oraz fakt, że kompetencje stale trzeba rozwijać. Technologia idzie do przodu, dlatego aktualizacja wiedzy jest niezbędna na wielu stanowiskach. Żeby nie pozostać w tyle, warto wybrać studia podyplomowe w Gdańsku, które pozwol na aktualizację swojej wiedzy oraz rozszerzenie kompetencji, które niezbędnych w przypadku awansu, czy też poszukiwań nowej pracy. Na studia podyplomowe decydują się bardzo często pracownicy marketingu, pedagodzy, czy też specjaliści w zakresie zarządzania. Każdy z nich znajdzie wyjątkowe kierunki studiów podyplomowych na państwowych i prywatnych uczelniach w Gdańsku. Atutem studiów podyplomowych jest ich elastyczność. Zajęcia są prowadzone najczęściej w weekendy, z których przynajmniej kilka w semestrze jest wolnych. To pozwala na rozpoczęcie takiej edukacji również przez osoby bardzo aktywne zawodowo lub z licznymi obowiązkami domowymi. Weekendowe zajęcia, które zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów, dużo łatwiej dopasować do swoich potrzeb i harmonogramu. Dyplom studiów podyplomowych może pomóc w awansie w firmie w Gdańsku lub też może być wykorzystywany w pracy w innych lokalizacjach. Na takie studia decydują się również osoby, które szukają dla siebie nowego pomysłu i chcą się przebranżowić. Zdobyte i potwierdzone w ten sposób kwalifikacje to dodatkowy atut. Wśród studiów podyplomowych bardzo często wybierane są kierunki pedagogiczne, marketingowe, biznesowe oraz w zakresie kompetencji miękkich. Oferta tych kierunków na uczelniach w Gdańsku jest bardzo bogata.

Co się dzieje w Gdańsku i na Pomorzu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Gdańsku i pomorskich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Gdańsku i na Pomorzu

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Gdańsku i innych ośrodkach akademickich Trójmiasta i Pomorza, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Gdańskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na UG), Politechnice Gdańskiej (rekrutacja na „gdańskiej polibudzie”), Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie i jednolite magisterskie na GUMED), Uniwersytecie Morskim w Gdyni (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na UMG), Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja na cywilne studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na AMW Gdynia), Akademii Pomorskiej w Słupsku (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na APSL). Przy studiach płatnych dostępnych w Gdańsku, Trójmieście i na Pomorzu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Gdańsku i innych uczelniach województwa pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Gdańsku i w Trójmieście), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na gdańskich, trójmiejskich i pomorskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (rekrutacja na studia plastyczne na ASP Gdańsk), Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (rekrutacja na studia muzyczne na AMUZ Gdańsk), sportowe – głównie na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (rekrutacja na AWF Gdańsk), wojskowe – na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja w studia wojskowe na AMW Gdynia). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Gdańsku i na Pomorzu

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Gdańsku i innych ośrodkach akademickich Pomorskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Gdańsku i na Pomorzu. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Fizyczne
Sebastian Szczęsny

Wielka fizyka w najmniejszej skali

Komputer kwantowy pracujący z szybkością myśli i wykorzystujący zasady informacji kwantowej istnieje na razie w fantastyce naukowej. Jednak już teraz informacja kwantowa wykorzystywana jest w

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Gdańsku i na Pomorzu?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na gdańskie i pomorskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o gdańskich i pomorskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Gdańskim (jak oceniane są studia na UG), Politechnice Gdańskiej (co można sądzić o studiach na gdańskiej „polibudzie”?), Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (jak wyglądają studia na GUMED), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (jak wyglądają studia plastyczne na ASP w Gdańsku), Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ocena studiów muzycznych na AMUZ w Gdańsku), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (jak postrzegana jest AWF Gdańsk). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Gdańsku, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Gdyni (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni), Słupsku (Akademia Pomorska w Słupsku). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Gdańska, Trójmiasta i Pomorza (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Gdańska, Trójmiasta i innych pomorskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Gdańsku, Gdyni, Słupsku.

Zobacz studia w Gdańsku i na Pomorzu (film)

Praca po studiach w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to również bardzo rozbudowany i atrakcyjny dla absolwentów rynek pracy. W związku z tym nie powinni oni mieć większych problemów z płynnym wejściem w rolę pracownika po ukończeniu studiów, jeżeli zostaną w Trójmieście. Dyplomy gdańskich uczelni są również cenione w innych miastach. Gdańsk od lat może poszczycić się jednym z najmniejszych poziomów bezrobocia w Polsce. Gospodarka tego miasta opiera się na wielu sektorach, w tym transporcie morskim, usługach portowych, turystyce, nowych technologiach, czy wydobyciu surowców. Aktualnie stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 3,7% i jest prawie dwukrotnie niższa od średniej krajowej. To dodatkowy atut dla osób, które chcą studiować w Gdańsku lub zbliżają się do ukończenia uczelni i wejścia na rynek pracy. Gdańscy pracodawcy są również bardzo otwarci na studentów, którzy chcą łączyć edukację z rozwojem kariery zawodowej. Bezrobocie w całym województwie pomorskim wynosi około 6,2% i jest porównywalne ze średnią krajową. Miasto zlokalizowane jest nad Zatoką Gdańską i znajduje się w nim wiele firm, które związały się z morzem. Do grona renomowanych pracodawców zaliczają się Zarząd Portu Gdańsk, terminal kontenerowy DCT Gdańsk, czy też Remontowa Holding S.A .GK. W gronie czołowych pracodawców plasuje się również Grupa Lotos S.A. GK, Energa S.A. GK, czy też potentat z branży odzieżowej, firma LPP S.A. Gdańsk jest również otwarty na nowe technologie, dzięki czemu znajdziecie tu wiele rozwijających się spółek technologicznych. Rynek pracy w Gdańsku jest ściśle powiązany z całą aglomeracją trójmiejską, dlatego absolwenci tutejszych uczelni z powodzeniem mogą pracować również w Gdyni lub w Sopocie.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję