
Studia II stopnia mogą być zarówno uzupełnieniem wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie studiów I stopnia, jak i możliwością opanowania całkowicie nowych – nie ma bowiem obowiązku kontynuowania edukacji na tym samym kierunku. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię różnic programowych, które w większości przypadków będziemy zmuszeni uzupełnić. Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w biurach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni.
Nauka na studiach drugiego stopnia trwa trzy lub cztery semestry i kończy się obroną pracy magisterskiej. Jeśli uda się Wam pozytywnie zaliczyć wszystkie egzaminy o obronić pracę dyplomową, to uzyskujecie tytuł zawodowy: magistra, magistra inżyniera lub tytuł równorzędny.
Tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny można zdobyć ponadto w ramach jednolitych studiów magisterskich. Nauka na nich trwa, w zależności od wybranego kierunku, od 9 do aż 12 semestrów, czyli od 5 do 6 lat.
W ofertach kształcenia polskich uczelni znajdują się następujące kierunki studiów jednolitych magisterskich:
- aktorstwo,
- analityka medyczna,
- farmacja,
- kierunek lekarski,
- kierunek lekarsko-dentystyczny,
- konserwacja i restauracja dzieł sztuki,
- prawo,
- prawo kanoniczne,
- psychologia,
- realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia,
- weterynaria.
Ponadto jako jednolite studia magisterskie mogą być prowadzone studia na kierunkach:
- grafika,
- malarstwo,
- reżyseria,
- rzeźba,
- teologia.
Po zakończeniu studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich można kontynuować naukę na studiach III stopnia, czyli studiach doktoranckich, lub wybrać jeden z dostępnych kierunków studiów podyplomowych.