Site logo

Studia w Łodzi

Wszystko o studiach w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi i łódzkim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Łodzi i łódzkiego

List view

Co warto studiować w Łodzi i łódzkim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Łodzi i w łódzkim

Studia w Poznaniu i WielkopolsceŁódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Uczelnie w Łodzi i łódzkim

Sprawdź, w jakich łódzkich szkołach wyższych warto studiować.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Łodzi i w łódzkim?

Uczelnie w Łodzi i Łódzkiem Uczelnie publiczne w Łodzi i województwie łódzkim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Łódzki, politechniki – Politechnika Łódzka, akademie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Łodzi brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne – Uniwersytet Medyczny w Łodzi (resort zdrowia). Uczelnie niepubliczne w Łodzi i województwie łódzkim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie łódzkie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Łodzi z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą w województwie łódzkim mają: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi i Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Łodzi i łódzkim?

Sprawdź łódzkie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Łodzi i łódzkim

Szeroka oferta w województwie łódzkim dotyczy również studiów podyplomowych. W samej Łodzi absolwenci mogą skorzystać z blisko 400 kierunków podyplomówek, dzięki czemu bez trudu są w stanie wybrać dodatkowe studia idealnie skrojone do swoich potrzeb. Oferta studiów podyplomowych dostępna jest również w mniejszych ośrodkach województwa łódzkiego, dzięki czemu z powodzeniem mogą korzystać z niej mieszkańcy mniejszych miast. To duże ułatwienie, ponieważ na taki rodzaj studiów najczęściej decydują się osoby, które prowadzą już aktywne życie zawodowe i rodzinne. Najczęściej studia podyplomowe trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym w wybrane weekendy. Aktualnie tego typu studia cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na zmieniającą się sytuację na rynku pracy oraz jego rosnące wymagania. Studia podyplomowe w Łodzi to szansa na poszerzenie kwalifikacji, co może pomóc w wywalczeniu upragnionego awansu lub znalezieniu lepiej płatnej pracy. Oferta podyplomówek w województwie łódzkim należy do najlepszych w Polsce, co sprawia, że decydują się na nie również osoby przyjezdne. Dużą popularnością cieszą się kierunki związane z marketingiem i zarządzaniem, ponieważ specjaliści w tym zakresie niezbędni są w każdej firmie. Nauczyciele z Łodzi i okolic mogą skorzystać z im dedykowanych podyplomówek, dzięki którym zwiększą swoje kwalifikacje zawodowe. Studia podyplomowe to również szansa dla osób, które poszukują nowych możliwości i próbują się przebranżowić.

Co się dzieje w Łodzi i łódzkim?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Łodzi i łódzkich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Łodzi i łódzkim

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Łodzi i innych ośrodkach akademickich województwa łódzkiego, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Łódzkim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UŁ), Politechnice Łódzkiej (rekrutacja na „łódzkiej polibudzie”), Przy studiach płatnych dostępnych w Łodzi i województwie łódzkim, po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Łodzi i innych uczelniach województwa łódzkiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Łodzi), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na uczelniach w województwie łódzkim mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na ASP Łódź), Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Łodzi), Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjna i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi
(rekrutacja na aktorstwo, reżyserię i inne kierunki w łódzkiej filmówce).

Opinie o studiach w Łodzi i łódzkim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Łodzi i innych ośrodkach akademickich łódzkiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Łodzi i województwie łódzkim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować w Łodzi i województwie łódzkim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na łódzkie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o łódzkich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Łódzkim (jak oceniane są studia na UŁ), Politechnice Łódzkiej (co można sądzić o studiach na łódzkiej „polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (opinie wyrażane o UM w Łodzi), Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (jak wyglądają studia plastyczne i wizualne na ASP w Łodzi), Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (ocena studiów muzycznych na AM w Łodzi) i Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (ocena studiów artystycznych, aktorskich, reżyserskich i innych kierunków artystycznych w łódzkiej filmówce). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samej Łodzi, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Skierniewicach (Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach), Tomaszowie Mazowieckim (Filia Uniwersytetu Łódzkiego). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Łodzi i Łódzkiego (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Łodzi i innych łódzkich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt, np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Łodzi, Skierniewicach czy Tomaszowie Mazowieckim.

Zobacz studia w Łodzi i łódzkim (film)

Praca po studiach w Łodzi i łódzkim

Rynek pracy - perspektywy zatrudnieniaŁódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję