Site logo

Poznań – studia, uczelnie i kierunki

Wszystko o studiach w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu i Wielkopolsce

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Poznania i Wielkopolski.

List view

Co warto studiować w Poznaniu i Wielkopolsce

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Studia w Poznaniu i WielkopolscePoznań to zdecydowanie jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce i jednocześnie bardzo ważne miasto pod kątem gospodarczym. Obecnie każdego roku w Poznaniu i Wielkopolsce studiuje około 112 tysięcy osób. Rokrocznie ponad 30 tysięcy absolwentów opuszcza mury szkół wyższych. Kandydaci na studia mogą wybierać z szerokiej oferty studiów uczelni państwowych oraz prywatnych, co pozwala na wybór kierunku i rodzaju studiów, które będą idealnie dopasowane do ich potrzeb. Szeroka oferta obejmuje zarówno studia pierwszego stopnia licencjackie i inżynierskie oraz jednolite studia magisterskie lub studia magisterskie drugiego stopnia. Atutem Poznania i okolic jest to, że pracę oferuje tu ponad 114 tysięcy firm. Absolwenci nie mają większych problemów z zatrudnieniem w województwie, ale również są poszukiwani jako dobrze przygotowani pracownicy poza regionem. Dyplom wielkopolskich uczelni zdecydowanie to umożliwia. Poznań to nie tylko oferta studiów, ale także bogata infrastruktura rozrywkowa. W mieście znajduje się ponad 40 parków i terenów zielonych, w których można odpocząć między zajęciami. Warto wybrać się na spacer na poznańską Maltę. Miasto oferuje wiele atrakcji wieczornych, dzięki czemu studenci zazwyczaj znajdą coś dla siebie. Uczelnie prywatne oraz filie uczelni państwowych i prywatnych usytuowane są w takich wielkopolskich miastach jak: Gniezno, Kalisz, Trzcianka, Piła, Wągrowiec, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Środa Wielkopolska, Konin i Nowy Tomyśl. Dzięki temu potencjalni studenci mogą zdecydować się również na studiowanie w mniejszych ośrodkach miejskich w województwie wielkopolskim. Według statystyk, w mniejszych miastach w Wielkopolsce studiuje dodatkowo 11 tysięcy osób.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Poznaniu i Wielkopolsce?

Uczelnie publiczne w Poznaniu i Wielkopolsce, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, politechniki – jak Politechnika Poznańska, akademie – w tym AWF-y jak Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, oraz akademie związane z naukami stosowanymi: Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa, Akademia Nauk Stosowanych w Koninie, Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ekonomiczno-biznesowe – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i wyższe szkoły zawodowe, przede wszystkim PWSZ – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, podlegające pod resort kultury, uczelnie medyczne – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W Wielkopolsce jedyną taką uczelnią jest Wyższe Seminarium

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Poznaniu i Wielkopolsce?

Sprawdź poznańskie i wielkopolskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Poznaniu i Wielkopolsce

Oferta studiów podyplomowych w Poznaniu i Wielkopolsce również jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na uczelniach prywatnych i państwowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Poznaniu, absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Dużą popularnością cieszą się kierunki techniczne, ekonomiczne oraz biznesowe. W ofercie znajdują się kierunki z zakresu kompetencji miękkich, coachingu, administracji i nauk humanistycznych. Ukończenie studiów podyplomowych w Poznaniu to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z oferty tej korzysta wiele osób każdego dnia. Studia takie nie kolidują z pracą zarobkową oraz z obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Co się dzieje w Poznaniu i Wielkopolsce?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Poznaniu i wielkopolskich miastach akademickich.

Rekrutacja na studia w Poznaniu i Wielkopolsce

  Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Poznaniu i innych ośrodkach akademickich Wielkopolski, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UAM), Politechnice Poznańskiej (rekrutacja na „poznańskiej polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (rekrutacja na jednolite studia magisterskie, licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na poznańskim „medyku”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu czy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Poznań i UP Poznań). Przy studiach płatnych dostępnych w Poznaniu i Wielkopolsce, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Poznaniu i innych uczelniach Wielkopolski, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na poznańskich i wielkopolskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na UA w Poznaniu), Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Poznaniu), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (rekrutacja na AWF Poznań), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Poznaniu i Wielkopolsce

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Poznaniu i innych ośrodkach akademickich Wielkopolski. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Poznaniu i Wielkopolsce. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Biologia medyczna
Sebastian Szczęsny

Biologia i zdrowie człowieka

Biologia i zdrowie człowieka to nowy kierunek studiów przygotowany w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy oraz zapotrzebowanie społeczne. Kierunek powstał z myślą o przygotowaniu specjalistów

Czytaj więcej »
Gdzie studiować
Redakcja Studia.pl

Gdzie studiować w Poznaniu w 2024 r.?

Studia na poznańskich uczelniach? Na pewno sprawdź uczelnie państwowe. To UAM i inne uniwersytety technologiczny (czyli politechnika) medyczny, przyrodniczy, artystyczny, akademie – muzyczna i wychowania

Czytaj więcej »
Etnologia i antropologia kulturowa
Patryk Cichoracki

Czy na studiach znajdę miłość?

Czym jest miłość wśród studentów? Jak technologia wpływa na relacje pomiędzy partnerami? Czy aplikacje typu Tinder sprawiają, że mamy problem z poznaniem partnera „w realu”?

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Poznaniu i Wielkopolsce?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na poznańskie i wielkopolskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o poznańskich i wielkopolskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (jak oceniane są studia na UAM Poznań), Politechnice Poznańskiej (co można sądzić o studiach na poznańskiej „polibudzie”?), Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (jak postrzegany jest poznański „medyk”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (jak oceniać studia biznesowe i ekonomiczne na UE Poznań) czy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (opinie wyrażane o UP w Poznaniu), Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (jak wyglądają studia plastyczne i wizualne na UA w Poznaniu), Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (ocena studiów muzycznych na AM w Poznaniu), Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (jak postrzegana jest AWF Poznań). Warto zapoznać się z mniej znanymi uczelniami w samym Poznaniu, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Gnieźnie (gnieźnieńskie uczelnie w tym Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa), Kaliszu (kaliskie szkoły wyższe takie jak: Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i UAM Filia w Kaliszu), Koninie (konińskie uczelnie m.in. Akademia Nauk Stosowanych w Koninie), Lesznie (leszczyńskie uczelnie, m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie), Pile (pilskie uczelnie jak Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Poznania i Wielkopolski (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Poznania i innych wielkopolskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Poznaniu, Gnieźnie, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile.

Zobacz studia w Poznaniu i Wielkopolsce (film)

Praca po studiach w Poznaniu i Wielkopolsce

Rynek pracy - perspektywy zatrudnieniaRynek pracy w Poznaniu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów uczelni. Wiele szkół wyższych stara się utrzymywać dobre relacje z kluczowymi pracodawcami w regionie, co ułatwia studentom płynne wejście na rynek pracy. W samym Poznaniu działa około 114 tysięcy firm. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,1%, a stopa bezrobocia w całym województwie 3,7%. To doskonały wynik, który jest dużo niższy niż średnia krajowa i plasuje się w czołówce w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego wielu kandydatów wybiera Poznań na miejsce studiowania. Największe firmy z siedzibą w Poznaniu to Enea S.A., Volkswagen Poznań Sp. z o. o., Grupa Muszkieterów, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Kompania Piwowarska S.A, Selgros Sp. z o. o., Żabka Polska S.A., Arctic Paper S.A., Bridgestone Poznań Sp. z o. o., Komputronik S.A., czy Exide Technologies. Ponadto w mniejszych miejscowościach w regionie znajdują się siedziby Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel Biedronki), Grupa Eurocash, Lidl Polska, Imperial Tobacoo Polska S.A., Grupa Raben, PBG S.A., MAN Bus Sp. z o. o., czy Solaris Bus & Coach S.A. To tylko największe z firm, które cały czas potrzebują wysokiej klasy specjalistów różnych kierunków studiów. Zatrudnienie znajduje wielu absolwentów kierunków technicznych, humanistycznych, związanych z marketingiem i nowymi mediami, chemicznych, logistycznych i nie tylko. W Wielkopolsce bardzo wysoko rozwinięta jest kultura rolna, co zauważycie w nowoczesnych gospodarstwach. Ponadto to doskonałe miejsca do znalezienia pracy, jeszcze w trakcie studiowania. Pod tym kątem oferta dla studentów w Poznaniu i w województwie wielkopolskim jest naprawdę bardzo atrakcyjna, a niska stopa bezrobocia sprawia, że coraz więcej osób chce podjąć studia w tym regionie Polski.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję