Rekrutacja na studia w Poznaniu. Informacje dla kandydatów.

Poznan.Studia.pl

Rekrutacja na uczelnie państwowe

Zobacz, jak w Poznaniu i Wielkopolsce wygląda rekrutacja na dziennie (bezpłatne) i zaoczne (płatne) kierunki studiów na uczelniach publicznych: zasady rekrutacji, terminy, egzaminy na studia, harmonogram, przedmioty maturalne, punkty rekrutacyjne, progi punktowe, lista przyjęć.

Rekrutacja na uczelnie prywatne

Zobacz, jak w Poznaniu i Wielkopolsce wygląda rekrutacja na płatne dziennie i zaoczne kierunki studiów na uczelniach niepublicznych: zasady rekrutacji, terminy, harmonogram, wymagania, czesne.

Rekrutacja na studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Poznaniu i innych ośrodkach akademickich Wielkopolski, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UAM), Politechnice Poznańskiej (rekrutacja na „poznańskiej polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (rekrutacja na jednolite studia magisterskie, licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na poznańskim „medyku”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu czy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Poznań i UP Poznań). Przy studiach płatnych dostępnych w Poznaniu i Wielkopolsce, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Poznaniu i innych uczelniach Wielkopolski, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na poznańskich i wielkopolskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na UA w Poznaniu), Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Poznaniu), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (rekrutacja na AWF Poznań), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Na co się rekrutować?

Kierunki studiów w Poznaniu i Wielkopolsce - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję