Site logo

Leszno – studia, uczelnie i kierunki

Studia Leszno

Kierunki studiów w Lesznie

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Leszna

List view

Co warto studiować w Lesznie

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Lesznie? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa wielkopolskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Lesznie, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Lesznie możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na leszczyńskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej godzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Lesznie? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod leszczyńskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych wielkopolskich miast i powiatów makroregionu leszczyńskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Poznania – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Leszna i ościennych powiatów. Powiat leszczyński cechuje dynamiczny rozwój sektora małych i średnich firm. Dominuje tu sektor usług, który stanowi blisko 80% w strukturze gospodarczej miasta. Najbardziej znane firmy to: AWILUX (stolarka okienna i drzwiowa), ENSINGER POLSKA Sp. z o.o. (producent tworzyw sztucznych), IMOLA Sp. z o.o. – (producent opakowań), Manufaktura Drewna Sp. z o.o. Sp.K. (producent mebli), Q-SYSTEMS Sp. z o.o. (producent rur), VMI Poland Sp. z o.o. – (producent maszyn). Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Lesznie to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po leszyńskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Lesznie?

Leszno to jedno z głównych miast Wielkopolski. Leży w południowo-wschodniej części województwa, blisko granic województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Dlatego studia na uczelniach leszyńskich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Poznaniu, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Leszna, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe. Uczelnie publiczne w Lesznie to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Lesznie to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Leszczyńskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Jedyną uczelnią państwową (publiczną) działającą w subregionie leszczyńskim jest Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie oraz w zamiejscowych filiach uczelni z innych ośrodków akademickich: Wydziale Nauk Społecznych w Lesznie – Wschód-Zachód Szkoła Wyższa im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Lesznie i Wielkopolsce?

Sprawdź leszczyńskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Lesznie

Oferta studiów podyplomowych w Lesznie jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na leszczyńskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Lesznie absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Lesznie uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na leszczyńskich uczelniach: Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, Wyższej Szkole Humanistycznej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie, Wschód-Zachód Szkole Wyższej im. Henryka Jóźwiaka Filii w Lesznie.

Czy warto studiować w Lesznie?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o leszczyńskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Lesznie. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Two gliders
Gdzie studiować
Sebastian Szczęsny

Studia w Lesznie

Studia w Lesznie mogą być dobrą opcją nie tylko jeśli jesteś mieszkańcem regionu leszczyńskiego. To także dobra opcja, jeśli myślisz o studiowaniu w Poznaniu lub

Czytaj więcej »

Opinie o studiach w Lesznie

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na leszczyńskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o leszczyńskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do jedynej państwowej szkoły wyższej. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Leszna (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Leszna, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Lesznie.

Jak wygląda rekrutacja na studia w Lesznie

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Lesznie analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje w Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na ANS Leszno). Przy studiach płatnych dostępnych w Lesznie po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Lesznie, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na leszczyńskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Lesznem?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Wielkopolski, a także Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję