Site logo

Studia w Olsztynie

Wszystko o studiach w Olsztynie

Kierunki studiów w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Olsztyna i warmińsko-mazurskiego

List view

Co warto studiować w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jeden z dwóch, obok Białegostoku, głównych ośrodków akademickich w północno-wschodniej Polsce. W tym pięknym warmińskim mieście studiuje około 20 tysięcy studentów. Każdego roku kilka tysięcy absolwentek i absolwentów opuszcza progi tutejszych uczelni. W Olsztynie można wybierać spośród atrakcyjnej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych, magisterskich uzupełniających oraz podyplomowych, na państwowych i prywatnych uczelniach. Wybierać można z około 120 kierunków w różnych specjalizacjach. Kandydaci znajdą tu m.in. kierunki medyczne, prawnicze, humanistyczne, informatyczne. W całym regionie Warmii i Mazur zarejestrowanych jest około 130 tysięcy pracodawców w różnych branżach. Bardzo rozwinięty jest tu sektor turystycznych i jachtowy, dlatego wiele osób może szukać zatrudnienia w tych branżach. Kolejny kluczowy dla rozwoju regionu sektor do meblarstwo, w którym działa ponad 500 renomowanych firm. Przepiękne położenie Olsztyna sprawia, że jest tu co robić w wolnym czasie. Miasto słynie z pięknych jezior oraz odnowionego wybrzeża jeziora Ukiel, które jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie. Spacery nad jeziorami, w parkach, czy wzdłuż rzeki Łyny, to okazja do obcowania z naturą. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych lub bogatej oferty sportów wodnych. W Olsztynie znajduje się Teatr im. Stefana Jaracza oraz kilka kin, które uzupełniają ofertę kulturalną miasta. Liczne festiwale muzyczne i Kortowiada, czyli jedne z najlepszych juwenaliów w Polsce, to kolejna świetna impreza dla studentów. Fani zwiedzania mogą odwiedzić tutejszy Zamek Kapituły Warmińskiej, Wysoką Bramę, Planetarium, czy Muzeum Przyrody. W mieście znajdują się liczne puby, dyskoteki i restauracje. W województwie warmińsko-mazurskim studiowanie możliwe jest również w mniejszych ośrodkach. Wśród nich znajdują się takie miasta jak Elbląg, Iława, Ełk, Bartoszyce, Giżycko, Kętrzyn i Szczytno. W tych miastach studiuje kilka tysięcy osób, a tytuł absolwentów zdobywa kolejnych kilkaset.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim?

Uczelnie publiczne w Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, politechniki – w województwie warmińsko-mazurskim żadna uczelnia nie posiada statusu politechniki i inne uczelnie akademickie oraz AWF-y – w województwie warmińsko-mazurskim żadna uczelnia nie posiada statusu AWF-u, a także akademie związane z naukami stosowanymi – w województwie warmińsko-mazurskim żadna uczelnia nie posiada statusu akademii związanej z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe – w województwie warmińsko-mazurskim żadna uczelnia nie posiada statusu uniwersytetu „przymiotnikowego” – technicznego, pedagogicznego, przyrodniczego i rolniczego, ekonomiczno-biznesowego oraz wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON) i inne uczelnie mundurowe jak – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (podlegające MSWiA).

Poza uczelniami państwowymi mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W województwie warmińsko-mazurskim brak szkół wyższych tego typu.

Uczelnie niepubliczne w Olsztynie i w Warmińsko-Mazurskim, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie olsztyńskie i warmińsko-mazurskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status uczelni akademickiej (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych), jednakże w województwie warmińsko-mazurskim żadna z uczelni niepublicznych nie posiada statusu uczelni akademickiej.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim?

Sprawdź olsztyńskie i warmińsko-mazurskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Olsztynie i na Warmii i Mazurach

Na warmińsko-mazurskich uczelniach można skorzystać z oferty studiów podyplomowych. Obecnie do dyspozycji absolwentów przygotowano około 80 kierunków, dzięki czemu wiele osób znajdzie tu idealny kierunek dla siebie. Bardzo dużą popularnością cieszą się kierunki związane z turystyką i zarządzaniem. Absolwenci tych studiów z powodzeniem znajdą pracę w licznych hotelach i ośrodkach wypoczynkowych w regionie i poza nim. Ukończenie studiów podyplomowych może również pomóc w awansie. Kolejne popularne kierunki dotyczą rolnictwa i ichtiologii, ponieważ region ten znany jest z wysokiej jakości terenów rolniczych oraz licznych zbiorników wodnych i hodowli ryb. Inne popularne kierunki to zarządzanie, marketing, czy podyplomówki ekonomiczne, które przydadzą się w każdym biznesie. Studia podyplomowe w Olsztynie lub w mniejszych miejscowościach Warmii i Mazur to bardzo dobry wybór. Najczęściej korzystają z nich osoby, które są już aktywne zawodowo lub mają zobowiązania rodzinne. Niestacjonarny program nauczania i zjazdy w wybrane weekendy sprawiają, że łatwiej pogodzić studia z codziennym życiem. Podyplomówki można robić równolegle ze studiami drugiego stopnia. Z jednej strony to szansa na podniesienie kwalifikacji i znalezienie wymarzonej pracy, z drugiej, takie studia wybierają osoby, które poszukują nowej drogi zawodowej lub chcą się przebranżowić. Oferta studiów podyplomowych dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w tym, oddalonym o 160 kilometrów od Olsztyna, Ełku. Z oferty studiów na Warmii i Mazurach korzystają także przyjezdni studenci.

Rekrutacja na studia w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Olsztynie i innych ośrodkach akademickich na Warmii i Mazurach, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UWM), w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (rekrutacja w studia licencjackie cywilne na WSPOL). Przy studiach płatnych dostępnych w Olsztynie i w województwie warmińsko-mazurskim, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Olsztynie i innych uczelniach w województwie warmińsko-mazurskim (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Olsztynie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na olsztyńskich i warmińsko-mazurskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe, mundurowe – np. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (rekrutacja na studia mundurowe na WSPOL, na studia na funkcjonariuszy na WSPOL). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Olsztynie i innych ośrodkach akademickich warmińsko-mazurskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Gdzie studiować
Redakcja Studia.pl

Studia techniczne na Warmii i Mazurach

Mechatronika, energetyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria bezpieczeństwa to tylko niektóre z kierunków studiów inżynierskich dostępnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.  Nic dziwnego, że czasami

Czytaj więcej »

Inżynieria środowiska na UWM w Olsztynie

Specjalności Na studiach pierwszego stopnia mamy specjalność – inżynierię komunalną. Naszym zdaniem studia inżynierskie powinny przygotować do wykonywania zawodu w jak największej liczbie podmiotów na

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na olsztyńskie i warmińsko-mazurskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o olsztyńskich i warmińsko-mazurskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (jak oceniane są studia na UWM), Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (jak wyglądają studia w WSPOL). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Olsztynie, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Elblągu (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Olsztyna oraz Warmii i Mazur (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Olsztyna i innych warmińsko-mazurskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Olsztynie, Szczytnie, Elblągu.

Praca po studiach w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Rynek pracy w Olsztynie jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Liczne firmy i bezrobocie na poziomie 3,3% dają duże możliwości zawodowe. Stopa bezrobocia w mieście jest blisko dwukrotnie niższa od średniej krajowej. Gorzej wygląda sytuacja w powiecie olsztyńskim oraz województwie, gdzie stopa bezrobocia przekracza obecnie 9%, ale stale maleje. Dodatkowym atutem studiów w Olsztynie i w innych ośrodkach Warmii i Mazur, może być bliskość Pomorza oraz województwa mazowieckiego, gdzie tutejsi absolwenci z powodzeniem mogą znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Dyplomy olsztyńskich uczelni są z uznaniem traktowane w innych miastach i regionach Polski. Na terenie Warmii i Mazur funkcjonuje bardzo wiele zakładów pracy, które poszukują wykwalifikowanej kadry kierowniczej i specjalistów od marketingu i innych, wąskich specjalizacji. Do największych pracodawców w regionie zaliczają się: zakład produkcji opon Michelin Polska S.A., zakłady meblowe Meble Wójcik Sp. z o.o, Constract Lubawa, DFM czy Libro. Inne popularne zakłady to firma Wipasz i Wagon Service Ostróda. Na Warmii i Mazurach rozwinęły się firmy budujące jachty, w tym Ostróda Yacht, Delphia Yachts, czy też Model-Art Ostróda. Wielu absolwentów może znaleźć ciekawą pracę w zakładach produkcji żywności, w tym w Morliny Ostróda, Indykpol, czy też w zakładach Warmia z Biskupca. Warmia i Mazury to również usługi związane z czasem wolnym i turystyką, w tym wysokiej jakości hotele i ośrodki. Mocną częścią gospodarki jest również rolnictwo. Tak naprawdę w jest tu bardzo dużo zróżnicowanych firm, w których absolwenci bez trudu znajdą satysfakcjonujące zatrudnienie.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję