Site logo

Rekrutacja na studia w Olsztynie. Informacje dla kandydatów.

Rekrutacja na studia w Olsztynie na skróty

Rekrutacja na uczelnie państwowe w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Zobacz, jak w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim wygląda rekrutacja na dziennie (bezpłatne) i zaoczne (płatne) kierunki studiów na uczelniach publicznych: zasady rekrutacji, terminy, egzaminy na studia, harmonogram, przedmioty maturalne, punkty rekrutacyjne, progi punktowe, lista przyjęć.

Rekrutacja na uczelnie prywatne w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Zobacz, jak w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim wygląda rekrutacja na płatne dziennie i zaoczne kierunki studiów na uczelniach niepublicznych: zasady rekrutacji, terminy, harmonogram, wymagania, czesne.

Rekrutacja na studia w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Olsztynie i innych ośrodkach akademickich na Warmii i Mazurach, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UWM), w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (rekrutacja w studia licencjackie cywilne na WSPOL). Przy studiach płatnych dostępnych w Olsztynie i w województwie warmińsko-mazurskim, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Olsztynie i innych uczelniach w województwie warmińsko-mazurskim (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Olsztynie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na olsztyńskich i warmińsko-mazurskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe, mundurowe – np. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (rekrutacja na studia mundurowe na WSPOL, na studia na funkcjonariuszy na WSPOL). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Rekrutacja na kierunki w Olsztynie

Kierunki studiów w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Zasady rekrutacji na studia

Co warto wiedzieć przystępując do rekrutacji na olsztyńskie uczelnie? Jak przebiega proces rekrutacji na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe?

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję