Site logo

Podyplomowe resocjalizacja Warszawa

Podyplomowe resocjalizacja w Warszawie

Gdzie studiować podyplomowo resocjalizację w Warszawie?

Wszystkie studia podyplomowe z resocjalizacji w Warszawie, na Mazowszu i on-line

Zobacz podyplomowe z resocjalizacji on-line

Jeśli szukasz podyplomowej resocjalizacji w Warszawie i na Mazowszu, mogą Cię zainteresować także "podyplomówki", szkolenia i kursy z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii prowadzone z w systemie on-line

Zobacz inne kierunki podyplomowe pedagogiczne w Warszawie

Myślisz nie tylko o podyplomowych z logopedii, ale także innych kierunkach związanych z nauczaniem, wychowaniem i opieką? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek"z pedagogiki

Czy warto studiować podyplomowo resocjalizację w Warszawie i na Mazowszu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Trwający rozwój metod badawczych oraz rozwój społeczeństwa spowodowały szybki napływ studiów podyplomowych. Proces ten pogłębiają szybkie zmiany zachodzące w życiu człowieka oraz rozwoju społeczeństwa. W obszernej kategorii studiów podyplomowych na kierunkach związanych z pedagogiką specjalną, resocjalizacją i socjoterapią znajdują się programy stworzone z myślą o pedagogach, nauczycielach i pasjonatach, którzy chcieliby rozwijać się i pogłębiać zdobytą wiedzę.

Studia podyplomowe z zakresu resocjalizacji i socjoterapii pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy, obejmującej również zagadnienia praktyczne i dające dodatkowe uprawnienia. Studia pedagogiczne wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w świecie oraz w czasie szybkiego rozwoju metod komunikacji. 

  • Podyplomowa pedagogika resocjalizacyjna: Podyplomowe studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna skierowane są do osób pracujących lub planujących pracę z dziećmi i młodzieżą i niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem oraz osobami dorosłymi, które weszły w konflikt z prawem lub z innych powodów wymagają resocjalizacji. W trakcie studiów słuchacze wyposażeni zostają w wiedzę merytoryczną i umiejętności praktyczne niezbędne do pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie i zagrożoną niedostosowaniem. Dodatkowo nabywają wiedzę o prawidłowościach rozwoju społecznego i interpersonalnego dzieci i młodzieży oraz mogących wystąpić w tym procesie zaburzeń.
  • Podyplomowa socjoterapia: Podyplomowe studia na kierunku socjoterapia skierowane są do osób pracujących lub planujących pracę z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie lub zagrożoną niedostosowaniem oraz osobami dorosłymi, które weszły w konflikt z prawem . Zajęcia mają na celu przygotowanie słuchaczy do realizowania zadań opiekuńczo-wychowawczych, prowadzenia profilaktyki niedostosowania społecznego oraz zajęć socjoterapeutycznych. Absolwenci będą też mogli wykonywać zawód kuratora sądowego czy asystenta rodziny.
  • Podyplomowa resocjalizacja i wczesna interwencja społeczna: Podyplomowe studia na kierunku resocjalizacja i wczesna interwencja społeczna skierowane są do psychologów, kuratorów sądowych, wychowawców świetlic, internatów, ośrodków wychowawczych chcących zdobyć dodatkową specjalizację zawodową. Zajęcia mają na celu wyposażenie słuchaczy w wiedzę oraz praktyczne umiejętności przydatne w pracy resocjalizacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w takich miejscach jak: placówki wychowawcze i poprawcze, zakłady karne, rodzinna piecza zastępcza. W trakcie zajęć słuchacze zdobywają umiejętności do: planowania i realizowania działań resocjalizacyjnych w placówkach wsparcia dziennego, interwencyjnych i terapeutycznych, rozpoznawania i diagnozowaniu sytuacji problemowych wymagających profilaktyki lub resocjalizacji wśród więźniów oraz osób niedostosowanych społecznie, prowadzenia działalności pedagogiczno-resocjalizacyjnej w zakresie profilaktyki kryminologicznej i resocjalizacji, organizowania lokalnych strategii przeciwdziałania różnym zjawiskom patologii społecznej: agresji szkolnej, przemocy domowej, agresji dzieci i młodzieży, agresji jednostek w obszarach publicznych, alkoholizmowi, narkomanii, przestępczości, nie przestrzeganiu prawa, prowadzenia działalności w zakresie profilaktyki i resocjalizacji na ulicach i podwórkach.
  • Podyplomowa diagnoza i terapia pedagogiczna: Podyplomowe studia na kierunku diagnoza i terapia pedagogiczna skierowane są do absolwentów studiów pedagogicznych, a w szczególności do pedagogów szkolnych, nauczycieli i wychowawców, pracowników ośrodków edukacyjnych. Zajęcia mają na celu przekazanie wiedzy z zakresu psychopedagogicznych podstaw diagnozy i terapii, trudności w uczeniu się, zachowaniu dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Studia podyplomowe w Warszawie i na Mazowszu

Studia podyplomowe w Warszawie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Zdecydować się mogą na nie tylko absolwenci studiów pierwszego stopnia lub magisterskich, w zależności od regulaminu danej uczelni lub kierunku. Ofertę studiów podyplomowych w Warszawie, studenci znajdą zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Szeroka gama możliwości sprawia, że tok studiowania oraz specyfikę kierunku można dobrać bezpośrednio do swoich potrzeb. Bezsprzecznym atutem studiów podyplomowych jest ich niestacjonarny tryb, czyli możliwość odbywania zajęć w weekendy. Na taką drogę edukacyjną decydują się osoby aktywne zawodowo. Standardowo studia podyplomowe trwają od 2 do 4 semestrów. Poszerzając zakres swoich kwalifikacji wzrasta spektrum stanowisk pracy, czy też możliwość awansu. Na studia podyplomowe bardzo często decydują się osoby, które planują się przebranżowić i szukają dla siebie nowych rozwiązań lub wyzwań. Ukończenie takich studiów w Warszawie lub w innej miejscowości w województwie mazowieckim, daje spore możliwości. Pracy można szukać zarówno w stolicy i okolicach oraz w innych miejscach w Polsce. Na ukończenie studiów podyplomowych bardzo często decydują się nauczyciele z Warszawy, którzy w ten sposób mogą pozyskać nowe umiejętności i niezbędne wykształcenie. Dużym powodzeniem cieszą się kierunki związane z biznesem, marketingiem, kompetencjami miękkimi i sprzedażą. Wiedzę na nich zdobytą można wykorzystać w mniejszych zakładach pracy oraz w globalnych korporacjach, których oddziały znajdują się w Warszawie. Studia podyplomowe w województwie mazowieckim to bardzo dobra droga do zwiększenia swoich kompetencji lub przebranżowienia się.

Magisterskie z resocjalizacji w Warszawie i na Mazowszu

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów, kursów i szkoleń z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii mogą być uzupełniające resocjalizacyjne studia magisterskie. Zobacz, gdzie w Warszawie i na Mazowszu warto studiować resocjalizację na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy po resocjalizacji

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku podyplomowego z resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjoterapii na warszawskich i mazowieckich uczelniach?

Zawód: Pedagog

Większość społeczeństwa utożsamia pedagoga wyłącznie z pracą za niewielkie pieniądze w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimazjalnych. Ci specjaliści znajdują jednak zatrudnienie także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gdzie ich podstawowym zadaniem jest organizowanie profesjonalnej pomocy i opieki dla dzieci i młodzieży i zapewnienie im prawidłowego rozwoju. Czym zajmuje się pedagog? Na pewno każdy z Was miał kiedyś przyjemność (lub nieprzyjemność) trafić do

Czytaj więcej »

Zawód: Terapeuta zajęciowy

Terapeuta zajęciowy zajmuje się na co dzień prowadzeniem zajęć i ćwiczeń z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie lub takimi, które wymagają rehabilitacji. Aby zostać terapeutą zajęciowym i pracować z dziećmi oraz z dorosłymi należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Jak zostać terapeutą zajęciowym? Jak zostać terapeutą zajęciowym? Zawód terapeuty zajęciowego należy do zawodów regulowanych. Oznacza to, że osoba, która chciałaby prowadzić terapie zajęciowe musi

Czytaj więcej »

Wychowawca w domu dziecka, doradca zawodowy w szkole, asystent rodziny | Zawód z pasją

Czy zawód pedagoga to jedynie praca w szkole? Czym może zajmować się absolwent pedagogiki? Czy to prawda, że pedagodzy to kiepsko opłacany zawód? Gdzie można znaleźć pracę po pedagogice? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Justyna Kulczycka, absolwentka specjalizacji pedagogika resocjalizacyjna na kierunku pedagogika na Akademii Ignatianum w Krakowie. Obecnie pracuje Pani jako doradca zawodowy w szkole podstawowej i pedagog w

Czytaj więcej »

Studia na kierunkach i specjalnościach z pedagogiki i resocjalizacji należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, jednak niezbyt wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w szkołach, ośrodkach medycznych, ośrodkach badawczych, czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do potrzeb dzieci i dorosłych. Przyszli pedagodzy i resocjalizatorzy muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne takie jak ośrodki pedagogiczne, szkoły oraz inne instytucje społeczne. Socjoterapeuci mogą prowadzić również własną działalność. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, dużą szczegółowością i pedantycznym podejściem do wykonywanych obowiązków. Dodatkowo musi mieć wiedzę na temat różnych procesów społecznych. Resocjalizacja i socjoterapia to bardzo ciekawe kierunki studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży nauk pedagogicznych.

  • Terapeuta: W celu pracy jako terapeuta należy ukończyć studia pedagogiczne, resocjalizacyjne lub psychologiczne np. z pedagogiki specjalnej. Terapeuta jest specjalną osobą, która jest wyszkolona do udzielania pomocy osobom w cierpieniu psychicznym. Terapeuta stosując odpowiednie metody, testy oraz angażując pacjenta w rozwiązywanie określonych zadań i wykonywanie odpowiednich czynności wpływają na zmianę postępowania lub zmianę zachowania swojego pacjenta. Coraz powszechniej ich praca znajduje zastosowanie w pracy z dziećmi agresywnymi oraz z zaburzeniami zachowania.
  • Resocjalizator: W celu pracy na stanowisku resocjalizatora należy ukończyć studia z pedagogiki, najlepiej o profilu resocjalizacyjnym. Resocjalizator ma spowodować, że osoby, które weszły w konflikt z prawem, zmienią swoje postępowanie, zaczną poważnie myśleć o swojej przyszłości, znajdą pracę, skończą szkołę albo znajdą nową ścieżkę kariery. Pomaga byłym więźniom, osobom stosującym przemoc w rodzinie, młodzieży w zakładach poprawczych przystosować się do życia w społeczeństwie. Absolwent studiów posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku pedagoga resocjalizacyjnego, pedagoga-specjalisty realizującego działania związane z resocjalizacją oraz profilaktyką niedostosowania społecznego: w placówkach ogólnodostępnych i specjalistycznych, w tym specjalnych, w placówkach przeznaczonych dla osób niedostosowanych społecznie (dzieci, młodzież, dorośli), w szkołach podstawowych (realizacja zajęć specjalistycznych – resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych), w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych podlegających resortowi edukacji lub organizacjom pozarządowym, w placówkach opieki, wychowania i resortu spraw wewnętrznych, poradniach specjalistycznych służby więziennej.
  • Socjoterapeuta: W celu pracy na stanowisku socjoterapeuty należy ukończyć studia z pedagogiki, najlepiej o profilu resocjalizacyjnym. Ważne w tym zawodzie jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Socjoterapeuta pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą, a także z ich rodzicami. Celem pracy jest poprawa trudnych sytuacji życiowych podopiecznych, wyeliminowanie zaburzeń zachowania oraz udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
  • Wychowawca w ośrodkach specjalistycznych i szkołach: W celu pracy jako wychowawca w ośrodkach specjalistycznych i szkołach należy ukończyć studia pedagogiczne. Zalecanym kierunkiem jest zatem pedagogika specjalna. Wychowawca wypełnia zadania zawarte w indywidualnym planie pracy. Na jednego wychowawcę w placówce przypada nie więcej niż osiem dzieci.
  • Strażnik w służbie więziennej, wychowawca penitencjarny: Studia z resocjalizacji dają przygotowanie merytoryczne do pracy w systemie penitencjarnym. Dostępne są dwie ścieżki kariery. Praca funkcjonariusza w służbie mundurowej, czyli strażnika w areszcie śledczym i zakładzie karnym związana jest z zapewnieniem sprawnego funkcjonowania instytucji wysokiego ryzyka. Kompetencje resocjalizacyjne pozwalają na zapewnienie bezproblemowego przebywania osób oskarżonych w areszcie do czasu wyroku sądowego oraz skazanych w procesie karnym. Z kolei praca cywilnego specjalisty w systemie penitencjarnym związana jest z procesem resocjalizacji – nakłonieniu do przestrzegania norm społecznych i prawnych skazanych (dorosłych w zakładach karnych i młodocianych przestępców w zakładach poprawczych) oraz zdemoralizowanych nieletnich pod opieką sądu rodzinnego i dla nieletnich. W przypadku problemowych dzieci i młodzieży można mówić o resocjalizacji w takich instytucjach, jak młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej, zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne (dla nieletnich upośledzonych umysłowo), zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne (dla nieletnich z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości, uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu, nosicieli wirusa HIV) i zakłady readaptacyjne (głównie dla nieletnich odmawiających uczestnictwa w procesie wychowania, edukacji i terapii). To także praca w MOS-ach i MOW-ach. Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, przeznaczone są dla osób z zaburzeniami rozwojowymi, problemami w nauce i życiu społecznym, zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym, zagrożone niedostosowaniem społecznym. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze resocjalizują młodzież niedostosowaną społecznie skierowaną do nich orzeczeniem sądu.
  • Pracownik socjalny: Studia z resocjalizacji (pedagogiki resocjalizacyjnej) dają dobrą podstawę do pracy jako pracownik socjalny, specjalista od pomocy społecznej. Bardzo często osoby i rodziny wymagające takiego wsparcia zagrożone są demoralizacją, łamaniem norm społecznych i prawnych, a w konsekwencji mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami przestępstw. Proces resocjalizacji jest jednym z obszarów wsparcia, żeby podopieczni mogli nabywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jako pracownik socjalny absolwent studiów resocjalizacyjnych może znaleźć pracę w takich instytucjach, jak: regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, OPS (ośrodek pomocy społecznej), MOPS – miejski – w miastach na prawach powiatu, centrum integracji społecznej, klub integracji społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, dom pomocy społecznej, a także w placówce służby zdrowia, zakładzie karnym i organizacji pozarządowej wyspecjalizowanej w pomocy społecznej.
  • Biegły sądowy: Studia z resocjalizacji dają kompetencje do zdobywania doświadczenia, które umożliwi występowanie przed sądami różnego typu I stopnia, jako biegły sądowy. Wpisanie na listę biegłych sądowych w danej dziedzinie lub powołanie do konkretnej sprawy, to po pierwsze rola konsultanta (udzielanie porad i wskazówek, np. podczas oględzin miejsca przestępstwa), a po drugie opiniodawcy (przeprowadzenie konkretnej ekspertyzy i wydanie opinii w sprawie sądowej).
  • Kurator sądowy: Kurator sądowy to zawód prawniczo-pedagogiczny, wykonuje orzeczenia sądu dotyczące nadzoru nad osobami i rodzinami w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich. Wykonuje wobec swoich podopiecznych zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym. Kuratorzy sądowi pracują zarówno z osobami pozostającymi na wolności (odwiedzając ich w domach), jak i w zakładach karnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych. Studia resocjalizacyjne pozwalają na zdobycie zawodu kuratora sądowego, ale można go wykonywać także po studiach prawnych, pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych, nauk o rodzinie. Aplikacja kuratorska trwa jeden rok.
  • Pedagog resocjalizacyjny-naukowiec: Jako absolwent studiów resocjalizacyjnych możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z resocjalizacją.

Rynek pracy w Warszawie i na Mazowszu

Rynek pracy w Warszawie jest bardzo rozbudowany i przyjazny absolwentom. Pracę można podjąć w wielu sektorach. Na uwagę zasługuje również bardzo niskie bezrobocie, które wynosi obecnie około 2%. Pokazuje to jak dużo pracy jest w Warszawie i jak wiele możliwości otwiera się przed studentami. Absolwenci warszawskich uczelni bardzo płynnie wchodzą na rynek pracy. Na łączenie obowiązków studenckich ze służbowymi decyduje się również wielu aktualnych studentów. Bardzo niska stopa bezrobocia w Warszawie bezsprzecznie jest magnesem dla osób, które szukają dla siebie dogodnej lokalizacji do studiowania. Jest ona również znacznie niższa od średniej krajowej. Łączna stopa bezrobocia dla całego województwa mazowieckiego wynosi około 5%, dzięki czemu również jest niższa od średniej krajowej. Korzystają na tym absolwenci uczelni na Mazowszu. Gdzie szukać pracy w Warszawie i na mazowszu? W regionie znajduje się wiele dużych zakładów pracy. Warszawa to miejsce, gdzie swoje centrale ma wiele koncernów międzynarodowych oraz znajdują się siedziby dużych polskich firm. Wśród nich warto wymienić między innymi: PGE Polską Grupę Energetyczną (potentat energetyczny), PZU S.A., PKO BP S.A., LUX MED Sp. z o. o., Nestle Polska S.A. DPD Polska Sp. z o. o., Orbis S.A. i Polimex-Mostostal S.A. To firmy, w których z powodzeniem swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci studiów technicznych, informatycznych, budowlanych, czy biznesowych. Warszawa to miasto przyjazne innowacjom, powstaje tu wiele startupów, które poszukują młodych i zdolnych osób oraz ważne centrum usługowe. Poza stolicą również znajduje się wiele ciekawych firm, wśród nich między innymi zakłady produkcyjne LG Electronics w Mławie, Chronoss Industry Service z Pionek, trumpf Huettinger Sp. z o. o. z Zielonki, czy Zakład Drobiarski Sp. z o. o. ze Stasina. Jeżeli chodzi o rynek pracy, Warszawa i województwo mazowieckie są jednym z najlepszych wyborów dla studentów.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję