Site logo

Piła– studia, uczelnie i kierunki

Studia Piła

Kierunki studiów w Pile

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Piły

List view

Co warto studiować w Pile

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Pile? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa wielkopolskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Pile, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Pile możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na pilskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej godzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Pile? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod pilskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych wielkopolskich miast i powiatów makroregionu pilskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Poznania – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Piły i ościennych powiatów. Wiodącym sektorem gospodarki w Pile jest przemysł oświetleniowy, IT (technologia informacyjna), elektrotechnika i elektronika, poligrafia, technologie wspomagające ochronę środowiska. Drugą dziedziną pilskiej gospodarki jest rolnictwo, gdzie dominuje uprawa zbóż oraz hodowla trzody chlewnej i mleczarstwo. Najbardziej znane firmy to: Signify i Philips Lighting Electronics (systemy oświetleniowe), Exalo Drilling (wcześniej Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA), Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS”, huta szkła – Ardagh Glass Ujście S.A. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Pile to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po pilskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Pile?

Piła to jedno z głównych miast Wielkopolski. Leży w północnej części województwa, blisko granic województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego. Dlatego studia na pilskich uczelniach mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Szczecinie, Trójmieście, Bydgoszczy, Toruniu i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Piły, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe. Uczelnie publiczne w Pile to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Pile to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Pilskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w subregionie pilskim jest Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile oraz Nadnotecki Instytut UAM w Pile – filia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jedyną uczelnią prywatną (niepubliczną) w której możesz studiować w Pile jest zamiejscowa filia uczelni z innych ośrodków akademickich: Kolegium Nauk Stosowanych – Filia w Pile Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Pile i Wielkopolsce?

Sprawdź pilskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Pile

Oferta studiów podyplomowych w Pile jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na pilskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Pile absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Pile uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na pilskich uczelniach: Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, Nadnoteckim Instytucie w Pile – filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kolegium Nauk Stosowanych – Filii w Pile Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Czy warto studiować w Pile?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o pilskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Pile. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Deer
Gdzie studiować
Sebastian Szczęsny

Studia w Pile

Studia w Pile to studiowanie w najbardziej wysuniętym na północ ośrodku akademickim Wielkopolskie. Może być także ciekawą opcją jeśli mieszkasz na Pomorzu Środkowym, np. w Koszalinie

Czytaj więcej »

Opinie o studiach w Pile

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na pilskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o pilskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych działających w Pile. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, Nadnoteckim Instytucie w Pile – filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Piły (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Piły, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Pile.

Jak wygląda rekrutacja na studia w Pile

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się ona w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Pile analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na ANS Piła), Nadnoteckim Instytucie w Pile – filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie na UAM Filia w Pile). Przy studiach płatnych dostępnych w Pile po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Pile, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na pilskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Piłą?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Wielkopolski, a także Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Szczecinie, Trójmieście, Bydgoszczy, Toruniu

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję