Site logo

Uczelnie w Łodzi. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

lodz.Studia.pl

Uczelnie państwowe w Łodzi

Publiczne szkoły wyższe w Łodzi i innych ośrodkach akademickich regionu.

Uczelnie prywatne w Łodzi

Niepubliczne szkoły wyższe w Łodzi i innych ośrodkach akademickich regionu.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Łodzi i w łódzkim?

Uczelnie w Łodzi i Łódzkiem Uczelnie publiczne w Łodzi i województwie łódzkim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Łódzki, politechniki – Politechnika Łódzka, akademie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Łodzi brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne – Uniwersytet Medyczny w Łodzi (resort zdrowia). Uczelnie niepubliczne w Łodzi i województwie łódzkim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie łódzkie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Łodzi z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą w województwie łódzkim mają: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi i Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.

Co się dzieje w Łodzi i w łódzkim?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Łodzi i łódzkich miastach akademickich.

Zobacz studia w Łodzi (film)
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję