Studia na kierunku prawo w WSAiB w Gdyni to pięcioletnie jednolite studia magisterskie. Studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym są płatne.
Studia prawnicze w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni w rankingach "Gazety Prawnej" (najlepszy Wydział Prawa na Pomorzu, 3. miejsce w Polsce w 2020 r.), Rzeczpospolitej" (najwyższa zdawalność na aplikacje prawnicze - 2020 r.) czy raportach Ministerstwa Sprawiedliwości plasują się na pierwszym miejscu wśród wszystkich uczelni niepublicznych na Pomorzu. Dodatkowo, absolwenci są w czołówce najlepiej zarabiających początkujących prawników: 3. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce, według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ranking z 2019 r.).
Zawdzięczamy to doskonałemu zespołowi wykładowców, w skład którego wchodzą sędziowie, prokuratorzy, właściciele kancelarii prawnych, a także postaci życia publicznego, takie jak dr Janusz Kaczmarek, b. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, prof. WSAiB czy dr hab. Wojciech Lamentowicz – b. ambasador RP, b. doradca Prezydenta RP.
Program studiów prawniczych na gdyńskiej uczelni oparty jest na kształceniu praktycznym - w każdym semestrze studenci obowiązkowo uczestniczą w 30 rozprawach sądowych w sądach cywilnych, karnych i administracyjnych. Biorą także udział w nowatorskim programie proseminariów "Rozprawy uczelniane". Podczas studiów aranżowane są sprawy sądowe w zrekonstruowanej sali sądowej, znajdującej się na terenie uczelni. Studenci wcielają się w poszczególne role - sędziego, oskarżyciela, powoda, pozwanego, kuratora i uczestniczą w inscenizowanych procesach sądowych.
Dla studentów planujących swoją karierę zawodową w zawodach prawniczych (prokuratora, sędziego) oraz w służbach mundurowych, np. jako oficera śledczego, wprowadzono przedmioty z zakresu nauk penalnych. Nowatorskie zajęcia o praktycznej formule, jak medycyna sądowa oraz laboratorium techniki i taktyki kryminalistycznej stanowią przygotowanie do wykonywania zawodu, uczą odpowiedniego zachowania na miejscu przestępstwa.
To nowość w ofercie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Jest to międzykierunkowy zakres dla studentów kierunków prawo i administracja z zakresu spraw rodzinnych, przede wszystkim rozwodów i spraw między rodzicami i dziećmi. Studia w tym zakresie przygotowują do wykonywania zawodu mediatora i umożliwiają ubieganie się o wpis na listę mediatorów sądowych. Mediacja zyskuje na znaczeniu jako alternatywny sposób rozstrzygania sporów. Może przybrać postać zarówno mediacji sądowej, jak i mediacji umownej. Wymaga również zawodowych mediatorów. Studenci zakresu mediacyjnego na "Uczelni Kwiatkowskiego" odbywają praktykę w wydziałach rodzinnych sądów, podlegających Sądowi Okręgowemu w Gdańsku oraz w podmiotach prowadzących mediacje umowne. Studenci kierunku prawo w ramach studiów prawniczych mogą dodatkowo uczestniczyć w tej specjalności.
W ramach specjalności student:
- uczestniczy w warsztatach mediacyjnych i treningach symulacyjnych mediacji;
- na ćwiczeniach symulacyjnych przygotowuje się do rozwiązywania konfliktów;
- poznaje zagadnienia psychologii konfliktu, psychologii rodziny i kompetencji personalnych i interpersonalnych oraz podstawy prawne mediacji i wymagania dokumentacyjne w ramach zajęć praktycznych ze sporządzania dokumentacji mediacyjnej.
Podczas zakresu związanego z prawną obsługą działalności biznesowej studenci poznają zasady funkcjonowania gospodarki rynkowej, również w realiach zjednoczonej Europy. Zdobyta wiedza umożliwi im wykonywanie zawodów takich, jak: doradca prawny, prawnik-menedżer, doradca podatkowy, czy też jako reprezentant firm i osób prywatnych w sądach.
Studenci wybierający Zakres Sądowy na kierunku prawo zostaną kompleksowo przygotowani do podejścia do egzaminu na aplikacje prawnicze, otwierające drogę do takich zawodów jak: sędzia, prokurator, radca prawny, notariusz, czy adwokat.
Dyplom prawnika zdobyty na "uczelni Kwiatkowskiego" upoważnia do świadczenia usług doradztwa prawnego, reprezentowania firm i osób prywatnych w sądach, pracy na stanowiskach wymagających kompleksowej wiedzy prawnej (m.in. w działach: handlowych, kontroli jakości, sprzedaży, HR i innych).
Przede wszystkim jednak absolwent studiów prawniczych na gdyńskiej uczelni może podejść do egzaminu na aplikacje, co otwiera drogę do takich zawodów jak:
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku prawo w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni bez aplikacji prawniczej: