Kierunek fizyka na Uniwersytecie w Białymstoku prowadzony jest na Wydziale Fizyki UwB. Fizykę na UwB możesz studiować stacjonarnie na studiach I i II stopnia. Studia I stopnia (licencjackie) trwają 6 semestrów, a II stopnia (magisterskie) trwają 4 semestry.
Kierunek fizyka na Wydziale Fizyki UwB prowadzony w trybie stacjonarnym jest bezpłatny.
Fizyka wyjaśnia podstawowe zależności obowiązujące w przyrodzie, dlatego zajmuje znaczące miejsce w naukach przyrodniczych i ścisłych.
Jeżeli interesują cię prawa rządzące przyrodą i procesy zachodzące w świecie przyrody, to studia na kierunku fizyka mogą być właśnie dla ciebie. Rekrutując się na kierunek fizyka na Wydziale Fizyki UwB nie musisz zdawać fizyki na maturze. Ponadto na studiach otrzymasz wsparcie w edukacji np. poprzez repetytoria przypominające wiedzę z liceum. Odnajdziesz się też na specjalnościach związanych z informatyką, bo nawet jeżeli nie masz podstawowej wiedzy informatycznej, to będąc już studentem na Wydziale Fizyki UwB nauczysz się na zajęciach wszystkiego od tzw. "zera".
Po ukończeniu kierunku fizyka na UwB na studiach I stopnia uzyskasz tytuł zawodowy licencjata. W trakcie studiów możliwe jest uzyskanie uprawnienia do nauczania fizyki w gimnazjum.
To specjalność będąca połączeniem praktycznych zajęć komputerowych z nauką fizyki. Program studiów umożliwi ci naukę programowania, korzystanie z superkomuterów (klastrów obliczeniowych), naukę grafiki, modelowania 3D, animacji, tworzenia aplikacji mobilnych, druku 3D, programowania mikrokontrolerów, programowania inteligentnych domów. Dzięki uzyskanym umiejętnościom szybko odnajdziesz się na rynku pracy nowoczesnych technologii.
Program na tej specjalności umożliwi ci kształcenie ogólne, poznanie podstaw fizyki, elementów fizyki teoretycznej, zastosowania fizyki, narzędzi matematyki i informatyki. Na drugim roku studiów będziesz realizować praktykę zawodową w jednym z ośrodków partnerskich. Do najważniejszych firm, z którymi współpracuje wydział należą: Placówki Banku Pekao S.A, Podlaski Urząd Wojewódzki, Białostockie Centrum Onkologii oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.
Program specjalności umożliwi ci kształcenie ogólne, poznanie podstaw fizyki, elementów fizyki teoretycznej, narzędzi matematyki i informatyki, zastosowania fizyki w medycynie i technice, kształcenie specjalistyczne i praktyczne. W obecnych czasach fizyk medyczny nie tylko obsługuje skomplikowaną aparaturę, ale również bierze czynny udział w planowaniu terapii i dbaniu o ochronę pacjentów przed jej ewentualnymi skutkami ubocznymi. Zatem podstawą wykształcenia dobrego specjalisty jest połączenie rzetelnej wiedzy o zjawiskach fizycznych z pokrewnymi dziedzinami nauki takimi jak chemia, biologia i informatyka.
Naukę fizyki możesz kontynuować na studiach II stopnia. Po ukończeniu których uzyskasz tytuł zawodowy magistra.
Program specjalności umożliwi ci kształcenie ogólne, uzyskanie wiedzy z fizyki doświadczalnej, fizyki teoretycznej, metod matematycznych i komputerowych. Dodatkowo absolwenci II-go stopnia będą merytorycznie przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela fizyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (do zdobycia uprawnień nauczyciela wymagany jest jeszcze dodatkowy kurs organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli).
Program studiów na tej specjalności umożliwi ci poznanie wybranych problemów fizyki, metod matematycznych i komputerowych, fizyki w praktyce medycznej. Dodatkowo absolwenci II stopnia będą merytorycznie przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela fizyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (do zdobycia uprawnień nauczyciela wymagany jest jeszcze dodatkowy kurs organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli).
Studenci ostatnich lat studiów mają możliwość kształcenia się i odbycia praktyki w zagranicznych ośrodkach akademickich i naukowo-badawczych w ramach międzynarodowych europejskich programów wymiany studentów.
Wydział Fizyki może pochwalić się wysoką oceną poziomu naukowego. Wydział posiada naukową kategorię A – taką samą jak fizyka wykładana na PW, UJ, UMK , czy na UWr.
Jako student Wydziału Fizyki UwB już po studiach I stopnia (licencjackich), czyli w ciągu trzech lat od podjęcia nauki, będziesz wykorzystać fizykę i informatykę w praktyce. Spójrz na tematy przykładowych prac licencjackich: