Site logo

Rekrutacja na studia w Trójmieście. Informacje dla kandydatów.

Trojmiasto.Studia.pl

Rekrutacja na uczelnie państwowe w Trójmieście

Zobacz, jak w Trójmieście i na Pomorzu wygląda rekrutacja na dziennie (bezpłatne) i zaoczne (płatne) kierunki studiów na uczelniach publicznych: zasady rekrutacji, terminy, egzaminy na studia, harmonogram, przedmioty maturalne, punkty rekrutacyjne, progi punktowe, lista przyjęć.

Rekrutacja na studia w Trójmieście i na Pomorzu

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Trójmieście i innych ośrodkach akademickich Pomorza, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Gdańskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na UG), Politechnice Gdańskiej (rekrutacja na „gdańskiej polibudzie”), Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie i jednolite magisterskie na GUMED), Uniwersytecie Morskim w Gdyni (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na UMG), Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja na cywilne studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na AMW Gdynia), Akademii Pomorskiej w Słupsku (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i jednolite magisterskie na APSL). Przy studiach płatnych dostępnych w Trójmieście i na Pomorzu, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Trójmieście i innych uczelniach województwa pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Trójmieście), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na trójmiejskich i pomorskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (rekrutacja na studia plastyczne na ASP Gdańsk), Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (rekrutacja na studia muzyczne na AMUZ Gdańsk), sportowe – głównie na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (rekrutacja na AWF Gdańsk), wojskowe – jak na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (rekrutacja na studia wojskowe AMW w Gdyni). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Rekrutacja na kierunki w Trójmieście

Kierunki studiów w Trójmieście i na Pomorzu - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Zasady rekrutacji na studia

Co warto wiedzieć przystępując do rekrutacji na poznańskie uczelnie? Jak przebiega proces rekrutacji na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe?

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję