Site logo

Studia z weterynarii w Trójmieście

Kierunek weterynaria | Trójmiasto

Gdzie na studia z weterynarii w Trójmieście?

Wszystkie kierunki weterynaryjne, z medycyny, fizjoterapii, psychologii i behawiorystyki zwierząt w Trójmieście i na Pomorzu.

List view

Opinie o studiach weterynaryjnych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z weterynarią, leczeniem i opieką nad zwierzętami w Trójmieście i na Pomorzu. Kierunki weterynaryjne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Weterynarz

Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne, biologiczne i zwierzęce w Trójmieście

Szukasz innych studiów związanych z medycyną, biologią i hodowlą zwierząt ? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane z tematyką medycyny, biologii i zootechniki.

Kierunek weterynaria - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania weterynarii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia z weterynarii w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z medycyną weterynaryjną, leczeniem i dobrostanem zwierząt na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia weterynaryjne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z weterynarii? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z weterynarią zwierząt, inspekcją i analityką weterynaryjną, behawiorystyką, etologią i psychologią zwierząt, stosowaną psychologią zwierząt, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na weterynarię – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest kierunek weterynaria, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Weterynaria to wiedza i umiejętności związane z diagnozowaniem i leczeniem zwierząt i opieką nad nimi, utrzymywaniem ich dobrostanu, relacjami z innymi zwierzętami i człowiekiem. Sam kierunek weterynaria dostępny jest jednolitych studiach magisterskich (5,5 roku). To specyficzne studia medyczne i przyrodnicze zarazem, kształcące lekarzy weterynarii. Dostępne są jednak także inne kierunki pokrewne do weterynarii – związane z leczeniem i opieką nad zwierzętami – na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie różnych zastosowań weterynarii lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie weterynarii masz do wyboru. Przede wszystkim sam kierunek lekarski – weterynaria, ale i liczne kierunki związane z różnymi obszarami życia zwierząt, ich psychiką i zachowaniem dobrego stanu ciała.

Weterynaria: Medycyna weterynaryjna to nauka traktująca o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce, higienie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zajmująca się ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Na studiach weterynaryjnych zyskasz także umiejętności zajmowania się nadzorem sanitarno-weterynaryjnym, sprawowania nadzoru weterynaryjnego nad ochroną zdrowia publicznego i środowiska. Studia na kierunku weterynaria w polskich uczelniach trwają 5,5 roku jako jednostopniowe studia magisterskie zakończone uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii, równorzędnego z tytułem magistra.
Kierunek weterynaria to tam samo trudne i wymagające studia, jak kierunki kształcące lekarzy zajmujących się ludźmi. Studenci weterynarii uczą się o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce i higienie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zajmują się również ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak biologia, biofizyka, biochemia, chemia, histologia, embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, immunologia, mikrobiologia, genetyka, epidemiologia weterynaryjna, farmacja, farmakologia weterynaryjna, toksykologia, biostatystyka i metody dokumentacji, weterynaria sądowa, chów i hodowla zwierząt, technologia w produkcji zwierzęcej, żywienie zwierząt, etologia, ochrona środowiska, diagnostyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby zwierząt domowych i gospodarskich.

Stosowana psychologia zwierząt (behawiorystyka): Studia są skierowane do osób widzących swoją przyszłość w otoczeniu zwierząt towarzyszących, pracujących oraz gospodarskich. Ten kierunek kształcenia stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu psychologii zwierząt. Zwierzęta coraz częściej towarzyszą nam w na co dzień, są dla nas przyjaciółmi, pomocnikami, często uczestniczą w terapiach zdrowotnych ludzi. Jednakże nie tylko zwierzęta mają wpływ na życie ludzi, relacja ta istnieje także i w drugą stronę, przez co można zaobserwować u zwierząt całą gamę emocji. System studiów na stosowanej psychologii zwierząt można określić jako mieszany, gdyż ze względu na specyfikę kierunku priorytetowe jest odbycie znacznej liczby zajęć praktycznych, ściśle związanych z profilem studiów i zainteresowaniami słuchaczy. Przedmioty, które znalazły się w programie, można podzielić na trzy grupy: przedmioty podstawowe (które stanowią trzon pozwalający w dalszym toku studiów realizować treści o bardziej specjalistycznym i praktycznym charakterze, znajdują tu się: psychologia, genetyka, propedeutyka medycyny weterynaryjnej, zoologia, neurobiologia), przedmioty kierunkowe (które stanowią o specyfice kierunku i umożliwiają zasadnicze przygotowanie poznawcze słuchacza do wykonywania przyszłego zawodu np. “behavioral science”, etologia, psychologia porównawcza, fizjologia zwierząt, chów i hodowla, ochrona prawna zwierząt), przedmioty specjalnościowe (które są ściśle połączone z zastosowaniami zdobytej wiedzy oraz nabywanych umiejętności np: terapia wspomagająca z wykorzystaniem zwierząt, dobrostan zwierząt gospodarskich, szkolenie psów i koni, szkolenie sportowe).

Analityka weterynaryjna: Analityka weterynaryjna to specyficzny rodzaj analityki medycznej, gdzie wykorzystuje się analizę chemiczną do badania próbek krwi, wydzielin i tkanek pobieranych w gabinecie weterynaryjnym. Będziesz podczas studiów poznawać wiedzę o funkcjonowaniu ssaków, gadów, płazów i innych zwierząt gospodarczych, hodowlanych, domowych. W programie studiów znajdziemy przedmioty takie jak: histologia, hematologia, toksykologia, mikrobiologia, biofizyka, biochemia, serologia grup krwi, farmakologia. Wszystkie te dziedziny stanowią podstawę wiedzy, która niezbędna jest do zrozumienia złożonych procesów biologicznych, zachodzących w organizmie zwierząt.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Studia podyplomowe medyczne, biologiczne i zwierzęce w Trójmieście i na Pomorzu

Gdzie w Trójmieście i na Pomorzu zdobywać podyplomowo wiedzę związane z tematyką medycyny, biologii i zootechniki - stacjonarnie i on-line?

Praca po weterynarii

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu chemii na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu?

Praca po studiach weterynaryjnych

Pracę po studiach weterynaryjnych można podzielić na różne obszary, gdzie potrzebne są kompetencje związane z dobrostanem zwierząt. Znacząca część absolwentów weterynarii zajmie się opieką lekarską we własnych gabinetach i klinikach weterynaryjnych nad zwierzętami domowymi hodowanymi w domach (psy, koty, króliki miniaturki, chomiki, świnki morskie – czyli kawie domowe, papugi i inne ptaki ozdobne, gady, płazy i owady hodowane w terrariach i akwaterrariach, ryby akwariowe). Część absolwentów weterynarii będzie zajmować się opieką nad dobrostanem zwierząt gospodarczych (przede wszystkim koni, osłów, mułów) i zwierząt hodowanych w myślą o uboju na mięso, futra i produkty odzwierzęce (kur, indyków, kaczek, świń, krów, nutrii, królików). Część absolwentów studiów weterynaryjnych będzie pracować w systemie zdrowia publicznego, sprawując nadzór nad ubojniami i kontrolując jakość mięsa. Dość specyficzna ścieżka pracy po weterynarii wiedzie ku opiece nad zwierzętami dzikimi we współpracy z parkami narodowymi, leśnictwami oraz okręgami łowieckimi.

Lekarz weterynarii: Jako lekarka i lekarz weterynarii będziesz zajmować się badaniem stanu zdrowia zwierząt oraz rozpoznawaniem, zapobieganiem, zwalczaniem i leczeniem ich chorób, wykonywaniem lub zlecaniem badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych, udzielanie ich właścicielom i opiekunom porad i konsultacji, pielęgnacją zwierzęcych pacjentów, a także rozrodem zwierząt (naturalnym lub wspomaganym technologicznie) i opieką nad ciążą, wykonywaniem zabiegów chirurgicznych, wydawaniem opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych, wydawaniem recept na leki, i materiały medyczne, sprzedażą leków, karm i pasz weterynaryjnych oraz wyrobów medycznych dla zwierząt. Lekarz weterynarii ma także prawo do usypiania zwierząt, jeśli uzna, że choroba, na którą zwierzę cierpi, jest nieuleczalna, bądź uleczenie jej będzie dla zwierzęcia zbyt dużym cierpieniem.
Po dwóch latach pracy jako lekarz weterynarii możesz specjalizować się podczas szkoleń i przygotować do egzaminu specjalizacyjnego w takich obszarach medycyny weterynaryjnej, jak:
choroby przeżuwaczy, choroby koni, choroby trzody chlewnej, choroby psów i kotów, choroby drobiu, choroby zwierząt futerkowych, użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, choroby ryb, choroby owadów użytkowych, choroby zwierząt nieudomowionych, rozród zwierząt, chirurgia weterynaryjna, radiologia weterynaryjna, prewencja weterynaryjna i higiena pasz, higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego, weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna, epizootiologia i administracja weterynaryjna, choroby ptaków ozdobnych i gołębi, dobrostan zwierząt.

Inspektor weterynaryjny: Wszyscy lekarze weterynarii mogą pracować w systemie Inspekcji Weterynaryjnej. Ma ona formę służby państwowej, gdzie Główny Lekarz Weterynarii (GLW) kieruje Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz zarządza systemem, na który składają się Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii (WIW) z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii, Powiatowe Inspektoraty Weterynarii (PIW) z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii wraz z siecią Urzędowych Lekarzy Weterynarii, działającymi “w terenie” – gminach i na bieżąco zajmującymi się zdaniami ze zdrowia publicznego. Te zadania to walka z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych zwierząt i odzwierzęcych chorób ludzi, oraz nadzorem medycznym nad hodowlą zwierząt rzeźnych i produkcją produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszyscy lekarze weterynarii mają odpowiednie kompetencje i uprawnienia do badania zwierząt rzeźnych, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, sprawowania nadzoru sanitarno-weterynaryjny nad produktami pochodzenia zwierzęcego oraz weterynaryjnego nad ochroną zdrowia publicznego i środowiska oraz zdrowia zwierząt w stadzie, nad obrotem zwierzętami i miejscami ich gromadzenia, wykonywania badań i weterynaryjnej oceny środków żywienia zwierząt i warunków ich wytwarzania, upowszechniania wiedzy weterynaryjnej, wydawania zarządzeń w zakresie spraw weterynaryjnych oraz wykonywania badań laboratoryjnych dla celów diagnostycznych, profilaktycznych, leczniczych lub sanitarno-weterynaryjnych.

Diagnosta laboratoryjny: Pierwszym i głównym miejscem zatrudnienia po analityce weterynaryjnej, są laboratoria w przychodniach i klinikach weterynaryjnych oraz w samodzielnych laboratoriach diagnostycznych, wykonujące analizy medyczne na zlecenie zakontraktowanych lekarzy weterynarii. Pracując w diagnostyce laboratoryjnej będziesz zajmować się analizą (a niekiedy także pobieraniem) krwi lub innych materiałów biologicznych pobranych od zwierząt (np. mocz, kał limfa, nasienie, naskórek, sierść i włosy). W ramach badań diagnostycznych zajmiesz się określaniem składu i parametrów biologicznych i fizykochemicznych pobranego materiału biologicznego. Będziesz wykorzystywać w badaniach laboratoryjnych techniki mikroskopowe, biochemiczne, immunologiczne, bakteriologicznych, analizę instrumentalną. Będziesz szukać nieprawidłowości w parametrach materiału biologicznego, mogących wskazywać na rozpoznanie stanu choroby lub monitorowanie przebiegu leczenia.

Badacz medycyny weterynaryjnej: Jako absolwent studiów weterynaryjnych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni, w instytucji badawczej lub w działach R&D (badania i rozwój) koncernów farmaceutycznych zajmujących się środkami do leczenia i profilaktyki u zwierząt. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie, praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z medycyną weterynaryjną i dobrostanem zwierząt. Możesz także uczestniczyć w badaniach nad nowymi lekami, poszukiwaniach leków generycznych (nowych wersji już istniejących substancji leczniczych), innowacyjnych terapii farmakologicznych. Masz także możliwość pracy przy badaniach klinicznych, jakie musi przejść każdy nowy lek dla zwierząt i każdy dotychczasowy lek poszerzający zakres chorób, na które jest stosowany. Albo bierzesz wtedy udział jako pracownik firmy wprowadzającej nowy farmaceutyk do sektora weterynarii.

Przedstawiciel medyczny: studia weterynarii mogą być dobrym wstępem do budowy ścieżki kariery w biznesie farmaceutycznym. Podstawowe stanowisko w sektorze handlu lekami, karmami i paszami weterynaryjnymi dla zwierząt poza specjalistycznymi aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi to przedstawiciel medyczny czyli przedstawiciel handlowy zajmujący się promocją i sprzedażą leków “w terenie”. Jeśli wybierzesz ten zawód, będziesz kontaktować się z głównie z lekarzami weterynarii oraz właścicielami i zarządzającymi hodowlą zwierząt gospodarczych i rzeźnych. Będziesz budować świadomość marki swojego pracodawcy, zachęcać do zamawiania leków oraz sprzedawać oferowane produkty. Zatem Twoja praca będzie polegała na wykorzystywaniu swoich kompetencji ze studiów weterynaryjnych w doradzaniu obecnym i potencjalnym klientom w zakupach. Będziesz starał się ich zachęcić, aby korzystali z oferty reprezentowanego przez Ciebie producenta i sprzedawcy leków dla zwierząt. Będziesz nawiązywać i rozwijać kontakty biznesowe z osobami ze środowiska weterynaryjnego oraz rolniczego. Szczególnie ważny obszar Twojego działania będzie dotyczyć przekazywania rzetelnych i sprawdzonych informacji o nowym leku, nowym zastosowaniu już istniejącego medykamentu lub czy innowacyjnej metodzie leczenia. Praca przedstawiciela medycznego to nie tylko wizyty osobiste w gabinetach lekarzy weterynarii i w gospodarstwach rolnych i firmach hodowlanych. To także zachęcanie ich do udziału w ważnym sympozjum, konferencji naukowe, targów weterynaryjnych i rolniczych, gdzie mogą poznać szczegóły Twojej oferty handlowej. To wszystko wpływa na fakt, że koncerny farmaceutyczne chętnie zatrudniają jako przedstawicieli medycznych osoby łączące wiedze o weterynarii z miękkimi kompetencjami. Cała reszta, to klasyczne obowiązki przedstawiciela handlowego: prezentowanie produktów lub usług medycznych, opracowywanie harmonogramów spotkań sprzedażowych, pozyskiwanie nowych klientów i utrzymanie dotychczasowych, realizacja celów sprzedażowych, działań marketingowych oraz promocyjnych, monitorowanie rynku oraz zachowań konkurencji, raportowanie do przełożonych, w tym analizy własnych działań handlowych.

Zoopsycholog (behawiorysta zwierząt): Zoopsycholog to specjalista od zachowania zwierząt, głównie ssaków. Po studiach weterynaryjnych oraz kierunkach związanych z psychologią, etiologią i zachowaniem zwierząt można pracować jako osoba zajmująca się budową odpowiednich relacji człowiek-zwierzę, diagnozowaniem przyczyn problemów w zachowaniu zwierząt domowych i gospodarczych, prowadzeniem treningu zachowania człowieka wobec zwierzęcia w taki sposób, aby zachować dobrostan podopiecznego, dobre warunki hodowli i opieki nad nim oraz modelować zachowanie wobec najbliższych ludzi oraz dalszego otoczenia – reakcje na inne zwierzęta oraz ludzi.

Zoofizjoterapeuta (fizjorapeuta zwierząt): Po studiach weterynaryjnych i innych kierunkach związanych z fizjoterapią i rehabilitacją zwierząt można zostać fizjoterapeutą i zajmować się diagnozowaniem, leczeniem i opieką profilaktyczną nad aparatem ruchu, jego profilaktyką oraz leczeniem ewentualnych schorzeń u zwierząt (głównie ssaków). Jako fizjoterapeuta zwierząt będziesz zajmować się kinezyterapią – ćwiczeniami aktywnymi (z zaangażowaniem podopiecznych, np. przy wykorzystaniu bieżni suchej i wodnej, dysków sensorycznych, piłek, donutów, nauki wybranych sztuczek, np. podawania łapy) i ćwiczeniami biernymi (gdzie aktywność jest po stronie fizjoterapeuty, a zwierzę poddaje się jego dłoniom). Będziesz wykonywać także masaże ciała zwierzęcia i fizykoterapię – poddawać ciało chorego zwierzaka działaniom urządzeń generujących prąd elektryczny, ultradźwięki, pole magnetyczne, laser, światło, temperaturę, falę uderzeniową, pole elektromagnetyczne.

Trener i szkoleniowiec zwierząt: Studia weterynaryjne i inne związane z psychologią oraz opieką nad dobrostanem zwierząt to dobry wstęp do pracy przy opiece nad zwierzętami “pracującymi” w sektorze sportowym (przede wszystkim konie oraz psy), oraz animaloterapii (np. konie, psy, koty). Wiedza o ich zdrowiu i dobrostanie pomaga w utrzymaniu i rozwoju hodowli, a w połączeniu z kompetencjami z obszaru sportu, fizjoterapii, behawiorystyki, medycyny, pedagogiki może stać się podstawą sukcesu na polu sportu i opieki zdrowotnej z udziałem zwierząt.

Hodowca zwierząt: Studia weterynaryjne to dobry wstęp do pracy przy hodowli zwierząt. Wiedza o ich zdrowiu i dobrostanie pomaga w utrzymaniu i rozwoju hodowli, a w połączeniu z kompetencjami z obszaru agrobiznesu, zoologii, rolnictwa, sektora hobby i czasu wolnego może stać się podstawą sukcesu w prowadzeniu hodowli zwierząt gospodarczych, sportowych, domowych, a także prowadzenie hodowli zwierząt rasowych (wystawy i rozród championów).

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję