Site logo

Kierunek ratownictwo medyczne w Trójmieście

Studia z ratownictwa medycznego | Trójmiasto

Gdzie na studia z ratownictwa medycznego w Trójmieście?

Wszystkie studia ratownictwo medyczne w Trójmieście i na Pomorzu

List view

Opinie o studiach ratownictwo medyczne w Trójmieście i na Pomorzu

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku ratownictwo medyczne w Trójmieście i na Pomorzu. Kierunki ratownicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Ratownik medyczny

To od jego postępowania zależy życie poszkodowanych w wypadkach, ale nie wiedzieć czemu praca, którą wykonuje, nie cieszy się takim szacunkiem jak ta wykonywana przez

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Trójmieście

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek ratownictwo medyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania farmacji. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować ratownictwo medyczne w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ratownictwo medyczne na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Ratownictwo medyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z ratownictwa medycznego? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie ratownictwa medycznego, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na ratownictwo medyczne – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z ratownictwa medycznego, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Ratownictwo medyczne to studia związane z udzieleniem pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających umiejętności samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Ratownictwo medyczne dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), mówi się także o magisterskich studiach uzupełniających na tym kierunku (2 lata). Na razie jednak to tylko plany i ratownikom medycznym pozostają do wyboru inne magisterskie kierunki medyczne, np. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne itp. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.

Ratownictwo medyczne: Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach. Dlatego studia w tym kierunku umożliwiają poznanie zasad udzielania fachowej pomocy doraźnej, realizowanej tak, aby ratować życie i zdrowie ludzi w razie nagłych wypadków i zachorowań. Nie są to studia łatwe. Kształcą przyszłą ekipę pracującą w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (karetkach pogotowia ratunkowego oraz lotniczym ratownictwie medycznym) i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pamiętaj, że są to studia kwalifikacyjne, gdyż zawód ratownika medycznego w Polsce jest zawodem samodzielnym oraz regulowanym. Jak wygląda program studiów na kierunku ratownictwo medyczne? To niezwykle ciekawe studia. Podobnie jak na kierunku lekarskim, studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach. Biorą także udział w zajęciach realizowanych w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. Dzięki praktykom zawodowym, które odbywają w szpitalach, SORach oraz innych jednostkach administracyjnych placówek ochrony zdrowia, zyskują pierwsze doświadczenia w zetknięciu z chorymi. Fachowe przygotowanie do wykonywania zawodu zapewnia odpowiedni dobór zajęć. Program studiów przypomina nieco studia na kierunku lekarskim. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów uzyskasz także kompetencje, umiejętności i wiedzę z zakresu np. propedeutyki prawa, socjologii, psychologii, biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, higieny i epidemiologii, anatomii, fizjologii, patofizjologii, biologii i mikrobiologii, pierwszej pomocy, farmakologii, toksykologii, dydaktyki, metodologii badań, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny ratunkowej, medycznych czynności ratunkowych, metodyki nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, traumatologii narządów ruchu, intensywnej terapii, medycyny sądowej, psychiatrii, położnictwa i ginekologii. Jeżeli decydujesz się studiować ratownictwo medyczne, musisz wiedzieć, że przed Tobą trudna droga. Kierunek ten nie jest tak oblegany jak medycyna, jednak są uczelnie, w których o jedno miejsce walczy kilku świetnie przygotowanych kandydatów. Matura z biologii i dobra znajomość języka obcego to zwykle przepustka na ratownictwo. Warto wiedzieć, że sukces rekrutacyjny to nie wszystko. W pierwszym semestrze istnieje pewne ryzyko niezaliczenia wszystkich egzaminów i pożegnania się z uczelnią.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Medyczne studia podyplomowe w Trójmieście

Gdzie w Trójmieście zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po ratownictwie medycznym

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu ratownictwa medycznego na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu uczelniach?

Praca po ratownictwie medycznym

Możesz zastanawiać się po studiach z ratownictwa medycznego odnajdziesz się na rynku pracy. Bez obaw. Ratownictwo medyczne to kierunek, który cieszy się jednym z największych wskaźników absolwentów, którzy pracują w swoim zawodzie. Oznacza to, że jeśli z powodzeniem ukończysz te studia, masz znaczne szanse, by pracować zawodowo, jako ratownik medyczny. Znalezienie pracy może okazać się pewnym wyzwaniem, jednak warto szukać wytrwale, ponieważ sytuacja w placówkach ochrony zdrowia zmienia się bardzo dynamicznie. Problemem za to może być wysokość zarobków – jak w innych zawodach w publicznej służbie zdrowia. A poza systemem NFZ ratownik medyczny w Polsce pracy nie dostanie. Dlatego wielu ratowników bierze nadgodziny, żeby powiązać koniec z końcem. Rozwiązaniem może być za to emigracja i przejście systemu kwalifikacji do systemu ratownictwa medycznego w innych krajach, gdzie warunki pracy ratowników są sensowniejsze.

Ratownik w karetce pogotowia: W Polsce działa około 1600 wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjazdowych – czyli udzielających pomocy medycznej w nagłych wypadkach po dojechaniu karetką na miejscu zdarzenia. Przede wszystkim po wezwaniu przez numer alarmowy 112 do wypadku lub nagłego, poważnego zachorowania. W zdecydowanej większości tych zespołów pracuje przynajmniej jeden ratownik medyczny. To dla Ciebie najbardziej naturalne miejsce pracy po studiach z ratownictwa medycznego. Jako ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w mobilnym zespole ratownictwa albo w tzw. Zespole P (podstawowy) albo zespole S (specjalistyczny). O tym, który zespół wysłać na miejsce zdarzenia decyduje dyspozytor CPR – centrum powiadamiania ratunkowego obsługujące numer alarmowy 112, analizujący sytuację podczas rozmowy telefonicznej z osobą wzywającą pogotowie. W Zespole P na pokładzie ambulansu nie musi być lekarza. Muszą być natomiast co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (poza ratownikiem może być także pielęgniarka systemu ratownictwa). Tutaj na ratownika medycznego spada cała odpowiedzialność i obowiązek udzielenia pierwszej diagnozy oraz pomocy na miejscu zdarzenia oraz decyzja – czy skierować pacjenta do dalszej opieki lekarskiej u lekarza rodzinnego, czy też przetransportować do natychmiastowej opieki ambulatoryjnej na SOR. Ratownik medyczny opiekuje się także pacjentem przez całą drogę na SOR i ewentualnie podejmuje dalsze czynności medyczne.
Specjalistyczne Zespoły S (karetki „S”, eski) wyjeżdżają do osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia. Muszą mieć minimum trzyosobową obsadę, w której jedna osoba to lekarz systemu ratownictwa. Pozostałe dwie to osoby zwykle ratownicy medyczni (ale jak w przypadek karetek “P” – pielęgniarka systemu ratownictwa). W tym przypadku jako ratownik medyczny stanowisz wsparcie dla lekarza z karetki, do którego należy odpowiedzialność za działania zespołu ratownictwa. Karetka “S” powinna posiadać wyposażenie niezbędne do przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych).

Ratownik SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego): Ratownicy medyczni są ważną częścią personelu na SOR-ach, czyli w szpitalnych oddziałach ratunkowych. W Polsce funkcjonuje około 240 takich jednostek. SOR to drugie naturalne miejsce pracy po studiach na kierunku ratownictwo medyczne (pogotowiem ratunkowym). Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują pacjentów przywożonych karetkami pogotowia przez mobilne zespoły ratownictwa ratunkowego oraz zgłaszające się bezpośrednio w przypadku wypadków i nagłych poważnych zachorowań. Jako ratownik medyczny na SOR będziesz uczestniczyć w we wstępnej diagnostyce pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Będziesz przeprowadzać np. wywiad, mierzyć ciśnienie, pobierać krew do analizy, transportować do badania specjalistycznego, np. RTG, tomografia, podłączać do kroplówek i aplikować zastrzyki, zakładać wenflony i cewniki. Będziesz uczestniczyć także w podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Tak, aby po zakończeniu czynności na SOR można było wypisać pacjenta do domu z zaleceniami dalszej opieki u lekarzy rodzinnych i specjalistów albo przenieść do leczenia szpitalnego na inny oddział.

Ratownik w LPR (lotniczym pogotowiu ratunkowym): Ratownicy medyczni stanowiący obsadę lotniczych zespołów ratownictwa medycznego bywają czasem uważani za elitę zawodu. Działają one na podobnej zasadzie jak Zespoły S (ambulanse “S” – karetki specjalistyczne). Poza pilotem muszą mieć na pokładzie lekarza systemu ratownictwa i ratownika medycznego (ewentualnie pielęgniarza-pielęgniarkę systemu). Wysyłane są przez dyspozytora centrum powiadamiania ratunkowego (linia alarmowa 112) w przypadku zagrożenia życia na terenach trudno dostępnych, gdy konieczny jest transport rannego lub ciężko chorego do szpitala lub innego specjalistycznego ośrodka medycznego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia ratownik medyczny stanowi wsparcie dla lekarza przy diagnostyce i udzielaniu pomocy.

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.

Zawód: Kosmetolog

Miła i ładna pani w fartuszku, która “robi paznokcie”? Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę kosmetologa, to zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł. To prawda, że zdecydowana większość kosmetologów to kobiety. Prawdą jest też, że kosmetolog zajmuje się estetyczną stroną ludzkiego ciała. Jednak zawód ten to zdecydowanie więcej niż doradzanie klientkom, którego kremu czy lakieru do paznokci użyć. Wygląd i estetyka są

Czytaj więcej »

Higiena stomatologiczna na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku | Kierunek pod lupą

Higienistka stomatologiczna to specjalistka od profilaktyki zębów. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Gdzie można znaleźć pracę po higienie stomatologicznej? Czym różnią się te studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku od innych uczelni? Gdzie szukać pracy po higienie stomatologicznej? Absolwenci kierunku higiena stomatologiczna są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w:  zespole stomatologicznym w zakładach opieki zdrowotnej,  prywatnych gabinetach dentystycznych, szpitalach,

Czytaj więcej »

Zawód: Pielęgniarka

Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta Cię pomoc w innych czynnościach, których pacjenci często nie są w stanie wykonać samodzielnie? Masz zatem powołanie do wykonywania niezwykle ciężkiego i wymagającego zawodu: pielęgniarki. Jakie są obowiązki pielęgniarki? Zakres obowiązków pielęgniarki jest niezwykle szeroki

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję