Twoim marzeniem od najmłodszych lat jest niesienie pomocy drugiej osobie? Chcesz sprawować opiekę medyczną nad pacjentami i dbać o ich higienę oraz czystość? Nie przerasta Cię pomoc w innych czynnościach, których pacjenci często nie są w stanie wykonać samodzielnie? Masz zatem powołanie do wykonywania niezwykle ciężkiego i wymagającego zawodu: pielęgniarki.
Jakie są obowiązki pielęgniarki?
Zakres obowiązków pielęgniarki jest niezwykle szeroki i obejmuje m.in.:
- podawanie pacjentom leków zapisanych przez lekarza,
- wykonywanie wlewów dożylnych,
- zmiana opatrunków,
- przygotowywanie pacjentów do zabiegów,
- asystowanie lekarzom przy operacjach,
- wykonywanie podstawowych pomiarów,
- nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu leczenia
- obsługę sprzętu medycznego.
Pielęgniarka jest również odpowiedzialna za stan zdrowia pacjenta, a w sytuacja jego pogorszenia lub bezpośredniego zagrożenia życia jest zobowiązana do udzielenia pierwszej pomocy.
Ponadto, pielęgniarki zatrudnione na terenie placówek edukacyjnych oraz w poradniach zdrowia, wykonują szczepienia ochronne, prowadzą dokumentację medyczną oraz są odpowiedzialne za prewencję chorób oraz promocję zdrowia wśród pacjentów.
Jak zostać pielęgniarką?
Najważniejsze jest oczywiście powołanie do wykonywania tego zawodu i odpowiednie predyspozycje psychiczno-fizyczne. Bezproblemowe nawiązywanie kontaktów z pacjentami, empatia oraz opiekuńczość są równie ważne co odporność psychiczna na ludzkie cierpienie, sprawność fizyczna oraz zdolności manualne.
Niezbędną wiedzę z zakresu medycyny oraz wymagane umiejętności praktyczne można zdobyć w trakcie licencjackich studiów z zakresu pielęgniarstwa. Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz tutaj: JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA DLA PIELĘGNIAREK?
Ważne: osoba chora jest niezwykle trudnym i często wymagającym podopiecznym. Często będziesz musiała wykazać się nadludzką cierpliwością i opanowaniem, by móc skutecznie wykonywać swoje obowiązki służbowe.
Gdzie pracuje i ile zarabia pielęgniarka?
Pielęgniarki zatrudniane są w szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia i ośrodkach rehabilitacyjnych, placówkach edukacyjnych oraz hospicjach. Wiele pielęgniarek znajduje ponadto zatrudnieni w prywatnych domach, gdzie sprawują najczęściej opiekę nad osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.
Niestety, wymagająca praca nie przekłada się na wysokość zarobków uzyskiwanych na stanowisku pielęgniarka. Średnie miesięczne zarobki oscylują bowiem w granicach 1300 – 1600 zł netto. W największych miastach można liczyć na nieco wyższą pensję, ale z reguły nie przekracza ona 2000 zł miesięcznie. Najwyższe zarobki (około 2500 zł) uzyskują pielęgniarki zatrudnione w prywatnych klinikach oraz prywatnych domach.