Site logo

Kierunek fizjoterapia w Gdańsku

Studia fizjoterapia Gdańsk

Gdzie na studia z fizjoterapii w Gdańsku?

Wszystkie studia fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne w Gdańsku i województwie pomorskim

List view

Opinie o studiach fizjoterapeutycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku fizjoterapia w Gdańsku i województwie pomorskim. Kierunki położnicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zawody
Redakcja Studia.pl

Zawód: Fizjoterapeuta

Co to jest zawód fizjoterapeuty – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Gdańsku

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek fizjoterapia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania fizjoterapii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować fizjoterapię w Gdańsku i województwie pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku fizjoterapia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Fizjoterapia w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z fizjoterapii? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z fizjoterapia: fizjoterapia, rehabilitacja medyczna, ruchowa, sportowa, terapia zajęciowa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na fizjoterapię – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest fizjoterapia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Fizjoterapia zajmuje się wykorzystaniem, w celach terapeutycznych, naturalnych zdolności organizmu do reakcji na różnego rodzaju bodźce. Kierunki związane z fizjoterapią dostępne są wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich (5 lat). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu pielęgniarstwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie fizjoterapii masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu wyspecjalizowanie w pracy z osobami chorymi i na etapie rehabilitacji oraz osobami zdrowymi narażonymi na zwiększony wysiłek – przede wszystkim uprawiającymi sport.

Fizjoterapia (rehabilitacja ruchowa): ukończenie fizjoterapii można uznać za poważny sukces życiowy. Po pierwsze, studia nie należą do prostych, łatwych i przyjemnych. Po drugie, aby pomyślnie ukończyć naukę, trzeba wielu godzin praktyk i opieki nad pacjentami. Fizjoterapia to kierunek dla osób z powołaniem, którym nie straszny jest kontakt z innymi, potrafią porozumieć się z każdym, a także ich wiedza w zakresie anatomii człowieka jest na wysokim poziomie. Po trzecie, absolwent tego kierunku ma bardzo szerokie możliwości wyboru pracy zawodowej i rozwoju. Jakie dziedziny musi znać fizjoterapeuta? Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga bardzo rozległej wiedzy i znacznych umiejętności, dlatego program tych studiów przewiduje poznawanie teorii, jak i praktyki rehabilitacji. Fizjoterapeuta musi dysponować świetną kondycją fizyczną, stąd w planach zajęć możesz naleźć wiele godzin sportu. W fizjoterapii będziesz mieć obowiązkowe praktyki w placówkach opieki zdrowotnej, ale także będziesz mieć zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach fizjoterapeutycznych. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie fizjoterapii lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Wykształcenie fizjoterapeuty obejmuje wiele dziedzin. Nie bez przyczyny mówi się, że studia fizjoterapeutyczne to połączenie medycyny i kierunków sportowych. Warto spojrzeć na listę przedmiotów, które znajdują się w planach studiów na uczelniach różnych typów. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak anatomia palpacyjna, masaż leczniczy, terapia manualna, kinezjologia, kinezyterapia, biomechanika, fizykoterapia, fizjoprofilaktyka, farmakologia w fizjoterapii, wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych, leczenie metodami fizykoterapeutycznymi fitness, pływanie terapeutyczne, biofizyka, anatomia, fizjologia człowieka, psychologia, zdrowie publiczne, promocja zdrowia, epidemiologia i demografii. Można je podzielić na takie obszary wiedzy, jak masaż leczniczy, leczenie gimnastyką leczniczą i ruchem ciała pacjenta (kinyzeterapia) oraz przy wykorzystaniu urządzeń korzystających ze zjawisk fizycznych, takich jak temperatura, światło, prąd, fale magnetyczne, ruch wody (fizykoterapia). One wszystkie mają wpływać na proces leczniczy układu ruchu pacjenta – mięśnie, stawy, kości oraz na inne układy (przede wszystkim nerwowy) oraz tkanki, jak skóra. Jak dostać się na fizjoterapię? Ten kierunek, jak żaden inny, wymaga rozsądnego podejścia do procedury rekrutacyjnej. Wybierz uczelnię i upewnij się czy musisz zdawać dodatkowy (poza maturą) test sprawnościowy. Zwróć uwagę na listę wysoko punktowanych przedmiotów maturalnych. Kiedy poznasz już warunki rekrutacji, wyznacz sobie konkretne cele i postaw wszystko na staranne i wszechstronne przygotowanie.

Rehabilitacja medyczna: studia związane z rehabilitacją medyczną związane są z tematyką osób z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną oraz osób z zaburzeniami w funkcjonowania ciała lub psychiki. Podczas studiów rehabilitacyjnych będziesz poznawać sposoby określania stanu zdrowia pacjentów oraz metody przywracania do pełnej lub maksymalnie możliwej sprawności fizycznej lub intelektualnej i emocjonalnej. Będziesz poznawać takie zagadnienia, jak rehabilitacja ruchową (fizjoterapia), rehabilitacja społeczna), rehabilitacja psychologiczna).

Rehabilitacja sportowa: studia związane z rehabilitacją medyczną związane są z tematyką wspierania treningu osób uprawiających intensywnie aktywność fizyczną oraz przywracania im sprawności po kontuzjach i innych urazach powstałych w trakcie jej uprawiania. W przypadku rehabilitacji sportowej związanej ze zdrowymi osobami, program studiów skupia się na działaniach prewencyjnych oraz poprawie wyników sportowych, głównie przy pomocy technik powięziowo-mięśniowych (koncepcja taśm anatomicznych) i treningu personalnym (indywidualne ćwiczenia fizyczne dopasowane do rodzaju wykonywanego sportu oraz specyfiki ciała sportowca). Studenci uczą się kompetencji mających na celu poprawę takich parametrów, jak kondycja, szybkość, zwinność, siła, wytrzymałość, elastyczność. Prowadzą także do utrzymania i zwiększenia zakresu wykonywanego ruchu, kontroli nerwowo-mięśniowej (w tym równowagi i koordynacji), wydolności układu krążeniowo-oddechowego, usprawnienia wykonywania ruchów typowych w danym sporcie, korekty nieprawidłowych schematów ruchowych. Program rehabilitacji sportowej związany z zabiegami terapeutycznymi skupia się na bieżącym wsparciu zaraz po wystąpieniu kontuzji, przetrenowania, innego urazu podczas treningu lub w czasie zawodów sportowych. To takie obszary kompetencji, jak fizykoterapia (oddziaływanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie, przyspieszanie gojenie się tkanek, stosowanie taśm anatomicznych (zwalczanie bólu, obrzęków, stabilizacja stawów), masaż sportowy (przywracaniu do sprawności zakwaszonych mięśni, rozgrzewanie, przygotowanie do wysiłku), kinyzeterapia, w tym nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu PNF (przywracanie sprawności ruchowej, zwiększanie stabilności stawów, poprawia koordynacji nerwowo-mięśniowej).

Terapia zajęciowa: Studia związane z terapią zajęciową związane są z rehabilitacją przy pomocy zwiększania udziału w różnych rodzaju aktywnościach terapeutycznych osób z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną oraz osób z zaburzeniami w funkcjonowania ciała lub psychiki. W czasie studiów dowiesz się, jakie istnieją zorganizowane i celowe terapeutyczne formy aktywności o charakterze odtwórczym, wytwórczym lub twórczym. Nauczysz się, jak zachęcać do ich uczestnictwa chorych. Zdobędziesz kompetencje w takich obszarach, jak zajęcia fizjoterapeutyczne (sport i rekreacja, spędzanie czasu na aktywności fizycznej), ergoterapia (pokonywanie trudności z wykonywaniem codziennych czynności takich jak ubieranie i rozbieranie się, przygotowywanie i spożywanie posiłków, higiena osobista), arteterapia (sztuka, kultura, muzyka, plastyka, kino, rzemiosło artystyczne) socjoterapia (zwiększanie kompetencji społecznych, funkcjonowania w otoczeniu i w kontakcie z innymi ludźmi).

Praca po fizjoterapii i rehabilitacji: starzenie się społeczeństwa, zwiększanie się występowania chorób cywilizacyjnych, upowszechnianie różnych form aktywności fizycznej – to główne czynniki wpływające na popyt na pracę absolwentów kierunków fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.

Studia w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to największy ośrodek akademicki na Pomorzu i jednocześnie główny ośrodek w aglomeracji trójmiejskiej. Każdego roku w mieście studiuje około 70 tysięcy studentów, którzy uczęszczają na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie oraz studia magisterskie – drugiego stopnia. Co roku gdańskie uczelnie opuszcza grono 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Szeroka oferta studiów, w tym około 200 kierunków, i możliwość studiowania na kilkudziesięciu uczelniach, to bezsprzeczne atuty tego miasta. Stało się ono magnesem dla osób, które poszukują studiów i mieszkają w północnej części kraju, choć w Gdańsku znajdziecie również wielu studentów z południa Polski oraz zagranicy. Nowoczesna infrastruktura uczelniana i charakterystyczny campus w Gdańsku Oliwie, wpływają na komfort studiowania w tym miejscu. W Gdańsku studiowanie można połączyć z efektywnym wypoczynkiem. W ciepłe dni, fani plażowania mogą odpocząć na licznych gdańskich plażach lub przejść się po kilkudziesięciu parkach, które znajdują się w mieście, wśród nich jest między innymi Park Oliwski, który urzeka o każdej porze roku. Dużym powodzeniem cieszy się również Park Ronalda Reagana, zlokalizowany na gdańskim Przymorzu. W mieście znajdują się liczne ścieżki rowerowe oraz instytucje kultury, w tym teatry, kina studyjne i wystawy. Fani nocnego życia znajdą dla siebie bardzo bogatą ofertę pubów, barów oraz klubów, nie tylko dla studentów. Gdańsk to również doskonałe miejsce wypadowe na pobliskie Kaszuby, które docenią pasjonaci unikalnej przyrody i spokoju. Bogata historia Gdańska sprawia, że na każdym kroku można trafić na zabytki i historyczne miejsca, co jest dodatkowym atutem studiowania w stolicy Pomorza. Latem można tu uprawiać sporty wodne nad Bałtykiem, a zimą odkrywać piękne parki, starówkę oraz zachwycać się świątecznymi iluminacjami. Gdańsk jest wielokulturowy, dzięki czemu każdy może poczuć się w nim jak w domu, a bogata oferta studiów sprawi, że wybierzecie idealny kierunek dostosowany do swoich potrzeb. Swoją ofertę udostępniają tu zarówno uczelnie państwowe jak i prywatne.

Medyczne studia podyplomowe w Gdańsku

Gdzie w Gdańsku zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po fizjoterapii

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu fizjoterapii na gdańskich i pomorskich uczelniach?

Praca po fizjoterapii

Fizjoterapeuta to regulowany zawód medyczny. To znaczy, że aby go wykonywać, trzeba spełnić odpowiednie warunki, m.in. ukończyć studia fizjoterapeutyczne przygotowujące do jego wykonywania. A czym konkretnie zajmują się fizjoterapeuci? Pracując w fizjoterapii będziesz zajmować się takimi działaniami, jak diagnostyka funkcjonalna pacjenta (czyli ocena aktualnego stanu układu ruchu pacjenta) oraz kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie masażu leczniczego, kinyzeterapii i fizykotrerapii. Masaż leczniczy to stosowanie systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Fizykoterapia to leczenie chorób układu ruchu przy wykorzystaniu zjawisk fizycznych, oddziaływając na mięśnie przy pomocy urządzeń generujących prąd elektryczny (elektroterapia), światło (światłoterapia, laseroterapia), magnetyzm (magnetoterapia), ultradźwięk (ultrasonoterapia), niską temperaturę (krioterapia), temperaturę wyższą od temperatury ciała (ciepłolecznictwo), oddziaływanie wodą (hydroterapia). Kinyzeterapia to inaczej rehabilitacja ruchowa, gdzie usprawnianie układu ruchu następuje dzięki ćwiczeniom fizycznym o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych). Celem działań fizjoterapeuty jest przede wszystkim usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu, a co za tym idzie poprawa komfortu życia w przewlekłych schorzeniach. Tym celem może być także przygotowywanie organizmu człowieka do planowanego zwiększenia obciążenia układu ruchu, np. przy aktywności sportowej. Pracując jako fizjoterapeutka albo fizjoterapeuta będziesz zajmować się także dobieraniem wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta i nauczaniem pacjentów posługiwania się nimi. Na Twoje zadania będą składały się takie działania, jak profilaktyka medyczna (popularyzowanie zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie i podtrzymywanie sprawności i wydolności osób w różnym wieku w celu zapobiegania niepełnosprawności), orzecznictwo (wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz jej przebiegu), nauczanie pacjentów, jak mogą funkcjonować w nowych warunkach zmienionych po chorobie możliwości ruchowych i kompensować uszczerbek w możliwościach mięśni, stawów i kości. Czy łatwo dostać pracę po ukończeniu fizjoterapii? Możesz wybrać dwa sposoby na zorganizowanie sobie kariery zawodowej: pracujesz na własny rachunek w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym, znajdujesz zatrudnienie w istniejącej placówce medycznej i rozpoczynasz długą drogę awansu zawodowego. Jako fizjoterapeuta sportowy możesz znaleźć pracę przy pracy lub współpracy z klubami, stowarzyszeniami, centrami sportu i rekreacji. We wszystkich przypadkach nie zapominaj o doskonaleniu zawodowym, kursach, certyfikatach i dalszej nauce. Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga uczenia się przez całe życie.

Zawód terapeuta zajęciowy: jako terapeuta zajęciowy będziesz pracować dla ośrodków zdrowia, pomocy społecznej, placówek edukacyjnych, centrów aktywizacji społecznej, placówek resocjalizacyjnych. Twoja praca będzie polegała na organizacji zajęć dla osób niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami fizycznymi, intelektualnymi, emocjonalnymi, społecznymi.

Praca po studiach w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to również bardzo rozbudowany i atrakcyjny dla absolwentów rynek pracy. W związku z tym nie powinni oni mieć większych problemów z płynnym wejściem w rolę pracownika po ukończeniu studiów, jeżeli zostaną w Trójmieście. Dyplomy gdańskich uczelni są również cenione w innych miastach. Gdańsk od lat może poszczycić się jednym z najmniejszych poziomów bezrobocia w Polsce. Gospodarka tego miasta opiera się na wielu sektorach, w tym transporcie morskim, usługach portowych, turystyce, nowych technologiach, czy wydobyciu surowców. Aktualnie stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 3,7% i jest prawie dwukrotnie niższa od średniej krajowej. To dodatkowy atut dla osób, które chcą studiować w Gdańsku lub zbliżają się do ukończenia uczelni i wejścia na rynek pracy. Gdańscy pracodawcy są również bardzo otwarci na studentów, którzy chcą łączyć edukację z rozwojem kariery zawodowej. Bezrobocie w całym województwie pomorskim wynosi około 6,2% i jest porównywalne ze średnią krajową. Miasto zlokalizowane jest nad Zatoką Gdańską i znajduje się w nim wiele firm, które związały się z morzem. Do grona renomowanych pracodawców zaliczają się Zarząd Portu Gdańsk, terminal kontenerowy DCT Gdańsk, czy też Remontowa Holding S.A .GK. W gronie czołowych pracodawców plasuje się również Grupa Lotos S.A. GK, Energa S.A. GK, czy też potentat z branży odzieżowej, firma LPP S.A. Gdańsk jest również otwarty na nowe technologie, dzięki czemu znajdziecie tu wiele rozwijających się spółek technologicznych. Rynek pracy w Gdańsku jest ściśle powiązany z całą aglomeracją trójmiejską, dlatego absolwenci tutejszych uczelni z powodzeniem mogą pracować również w Gdyni lub w Sopocie.

Ratownik medyczny na SORze | Zawód z pasją

Praca ratownika medycznego wymaga szczególnych predyspozycji: umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, odporności na stres, opanowania i dokładności. – Kiedy na SOR walczymy o życie pacjenta, buzuje we mnie adrenalina – mówi Adrian Krawczyk, ratownik medyczny SOR w siedleckim szpitalu i absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo — Humanistycznego w Siedlcach. Praca w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) jest bardzo wymagająca. Nieustające kolejki pacjentów, często z

Czytaj więcej »

Zawód: Opiekun Osoby Starszej

Dzięki polepszającym się warunkom życia oraz dobrej opiece medycznej, ludzie żyją coraz dłużej. Ciągły postęp sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga opieki. Dlatego w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie będzie coraz większe. Czy w takim razie zawód opiekun osoby starszej jest przyszłościowy?

Czytaj więcej »

Zawód: Wizażysta

Jeśli jesteś osobą cierpliwą, komunikatywną, otwartą na kontakty z ludźmi i posiadasz wyobraźnię plastyczną, a nowinki kosmetyczne nie są Ci obce to zawód wizażysty jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję