Site logo

Zawód: Optyk

Wady wzroku są szerzącą się chorobą cywilizacyjną. Niemal codziennie mamy do czynienia z urządzeniami i zjawiskami, które mają negatywny wpływa na nasze oczy. Oznacza to coraz większą potrzebę korekcji wzroku przy pomocy okularów, czyli coraz większy rynek optyczny. Taki stan rzeczy czyni zawód optyka nie tylko potrzebnym, ale i perspektywicznym. Czym zajmuje się optyk? Czym jego praca różni się od podobnie brzmiących optometry i okulisty? Ile może zarabiać optyk? Po odpowiedzi sięgnij do artykułu.

Czym zajmuje się optyk

W Polsce problem wad wzroku dotyczy niemal połowy osób w wieku produkcyjnym. Dodajmy do tego osoby starsze i dzieci, a otrzymamy miliony Polaków wymagających korekcji wzroku, zatem miliony par okularów do wykonania, dopasowania, naprawy i wymiany. Kto się tym zajmie? Oczywiście optyk.

Trzeba tu zaznaczyć, że opisujemy zawód optyka okularowego, czyli bardziej popularnego zawodu w tej dziedzinie. Jeśli interesują Cię także zagadnienia optyki, możesz kształcić się w kierunku inżynierii czy mechaniki optycznej. Wówczas zajmiesz się wykonywaniem i używaniem przyrządów i aparatów optycznych, używanych w różnych branżach, m.in. w przemyśle optycznym. To optyk zajmuje się wykonywaniem m.in. urządzeń wykorzystywanych przez lekarzy okulistów.

Optyk okularowy to zawód ściśle wyspecjalizowany. Do jego zadań należy wytwarzanie szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych, wykorzystywanych w okularach. W jego kompetencji leży też dobranie odpowiednich szkieł i oprawek czy soczewek kontaktowych dla każdego klienta, a także naprawa okularów. Optyk wykonuje i dobiera okulary na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę. Sam nie zajmuje się diagnostyką wad wzroku i nie wykonuje badań. To jest zadanie dla okulisty. Posiada jednak pewne kompetencje w zakresie pomiarów wzroku, np. komputerowego badania wzroku. Wykonuje te pomiary i badania, które są potrzebne do wykonania i doboru odpowiednich okularów lub soczewek.

Nieco szerszy zakres usług może świadczyć optometrysta. Nie zajmuje się on samym wykonywaniem szkieł korekcyjnych, soczewek i okularów, a bardziej ich właściwym doborem. Optometrysta może wykrywać i rozpoznawać wady wzroku oraz wykonywać niezbędne do korekcji wzroku pomiary. Co ważne, on także nie leczy i nie przeprowadza szerszej diagnostyki.

Gdzie pracuje optyk

Optyk okularowy może być zatrudniony w salonie optycznym np. jednej z wielu sieci salonów. Wówczas zajmuje się także sprzedażą okularów, soczewek i innych produktów. Wielu optyków zakłada własne salony. Inną możliwością jest praca w firmie produkującej okulary lub różnego rodzaju sprzęt optyczny.

Jak zostać optykiem

Zawód optyka można zdobyć na kilka sposobów, na różnych stopniach kształcenia. Możesz zostać optykiem po ukończonym technikum o odpowiednim profilu i uzyskaniu tytułu zawodowego lub dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy. Innym rozwiązaniem jest szkoła policealna, w której uzyskasz dyplom technika optyka.

Niewątpliwie najwiekszą wiedzę zdobędziesz jednak na studiach. Wykształcenie wyższe będzie Twoim atutem w oczach pracodawcy i z pewnością wesprze Twoją markę w opinii klientów. Polskie uczelnie kształcą już zarówno na kierunku Optyka jak i Optometria. Na optyce możesz wybrać specjalność inżynieria optyczna lub właśnie optyka okularowa.

Zawód optyka jest głównie techniczny, można jednak w nim odnaleźć zagadnienia medyczne. Jeśli zatem kusi Cię kariera optyka, to pamiętaj o przedmiotach ścisłych, szczególnie matematyce i fizyce, ale też biologii. Odnajdziesz się na studiach i w pracy, jeśli jesteś osobą dokładną i masz zdolności manualne. Jak już wiesz, praca optyka związana jest m.in. z kontaktem z klientem. Aby dobrze mu doradzić i sprawić, aby wrócił do twojego salonu, pracuj nad kompetencjami społecznymi i rozwijaj swój zmysł estetyczny. Przecież okulary są dziś nie tylko sprzętem medycznym, ale i ważnym elementem wyglądu i wizerunku wielu ludzi. Podlegają upodobaniom, modom i trendom tak samo jak ubrania czy inne dodatki.

Ile zarabia optyk

Jak już ustaliliśmy, wady wzroku są obecnie chorobą cywilizacyjną z tendencją wzrostową. Z tego smutnego faktu wynika jednak korzyść dla optyków – jest to z pewnością zawód przyszłościowy. Rynek w Polsce nadal się rozwija. Okulary – zarówno korekcyjne jak i przeciwsłoneczne coraz śmielej wkraczają na rynek mody. Są zatem nie tylko niezbędnym ze względów zdrowotnych sprzętem, ale i ważnym elementem naszego wyglądu, który wymieniamy nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych, w wyniku zmiany upodobań, mody i trendów.

Średnie wynagrodzenie optyka zatrudnionego w salonie optycznym kształtują się w granicach 2,5-3 tys. zł. miesięcznie. Na większe zarobki mogą liczyć optycy, którzy zdecydują się na prowadzenie własnego salonu. Musisz jednak wiedzieć, że start takiego biznesu wiąże się z dużymi wydatkami. Koszt założenia salonu, łącznie z zakupieniem profesjonalnego sprzętu pomiarowego to kilkadziesiąt, a nawet 100 tys. zł.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Meteorolog

Zacznijmy od tego, kim meteorolog nie jest: prezenterem prognozy pogody (tzw. pogodynką), wróżką, zaklinaczem deszczu. I to naprawdę nie jego wina, że wiosną czasem pada

Czytaj więcej »

Pierwsza firma inkubatora UŚ

Lege Artis to pierwsza firma, która rozpoczęła działalność w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Śląskiego. Własnością firmy jest również edukacyjny portal www.matura-zdasz.pl. Założycielkami Lege Artis

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję