Studia podyplomowe fizjoterapia dna miednicy na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym są studiami dającymi kompetencje do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych związanych z układem moczowo-płciowym. To studia dla fizjoterapeutów z uprawnieniami oraz studentów fizjoterapii, będące rodzajem specjalistycznego szkolenia z technik fizjoterapii. Dają kompetencje do przywracania prawidłowego funkcjonowania struktur w obrębie miednicy i krocza: mięśni, narządów, stawów i powięzi. To przede wszystkim działania związane z fizjoterapią kobiecą, m.in. po porodzie oraz po zabiegach urologicznych i ginekologicznych. Fizjoterapia dna miednicy dotyczy także mężczyzn, m.in. po zabiegach chirurgicznych i onkologicznych dotyczących krocza.
Fizjoterapia uroginekologiczna to studia płatne, odbywają się w systemie mieszanym - on-line i niestacjonarnie. Opłatę za można podzielić na dwie lub cztery raty.
Jak wygląda fizjoterapia kobieca w Gdańsku na GUMed ?
Studia podyplomowe fizjoterapia dna miednicy na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to specjalistyczne studia podnoszące kompetencje fizjoterapeutów i rehabilitantów w intensywnie rozwijającej się dziedzinie medycyny rehabilitacyjnej.
Program studiów podyplomowych w Gdańsku na GUMed obejmuje zagadnienia fizjoterapii dna miednicy kobiet, mężczyzn oraz dzieci, fizjoterapii anorektalnej, jak również okołoporodowej. Podczas studiów można zapoznać się z nowoczesnymi technikami diagnostycznymi opartymi o najnowsze wytyczne międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym m.in.: protokołami oceny mięśni dna miednicy, rozejścia mięśni prostych brzucha, całościowej oceny pacjenta w kontekście zaburzeń dna miednicy, wykorzystywania odpowiednich skal oraz kwestionariuszy. Słuchacze poznają na GUMed możliwości wykorzystania badania USG w fizjoterapii dna miednicy oraz interpretacji wyników uroflowmetrii czy badania urodynamicznego, manometrii i badań laboratoryjnych. Studenci mają możliwość uczestniczenia w czynnościach medycznych z pacjentami w warunkach szpitalnych i podczas rehabilitacji ambulatoryjnej (np. fizjoterapii okołooperacyjnej i okołoporodowej, porodzie, USG, uroflowmetrii).
GUMed kształcąc z fizjoterapii uroginekologicznej kształtuje holistyczny (całościowy) sposób traktowania pacjentów z dysfunkcjami dna miednicy. Słuchacze tej "podyplomówki" wiedzę i umiejętności z obszaru fizjoterapii uzupełniają przydatnymi kompetencjami z wybranych obszarów:
lekarskiego,
psychologicznego,
dietetycznego,
pielęgnacyjnego,
komunikacji interpersonalnej,
„patient experience”,
seksuologii.
Program zawiera moduły wiedzy z zarządzania i prawa, przydatne osobom przygotowującym się do samodzielnego prowadzenia gabinetu i usług fizjoterapeutycznych.
Program szkolenia podczas "podyplomówki"
Program obejmuje takie przedmioty, jak:
anatomia dna miednicy
fizjologia
diagnostyka funkcjonalna w fizjoterapii
zaburzenia dna miednicy - diagnostyka oraz formy leczenia
fizjoterapia w zaburzeniach uroginekologicznych
fizjoterapia w rozejściu mięśni prostych brzucha
fizjoterapia w operacyjnym leczeniu dysfunkcji dna miednicy
fizjoterapia w dolegliwościach bólowych
regulacje prawne i jakość usług medycznych w kontekście wykonywania zawodu fizjoterapeuty
fizjoterapia w okresie okołoporodowym
farmakoterapia stosowana w dysfunkcjach dna miednicy
fizjoterapia w zaburzeniach seksualnych
aspekty psychologiczne istotne w usprawnianiu pacjentów z dysfunkcjami dna miednicy
dieta
fizjoterapia mężczyzn
fizjoterapia anorektalna
fizjoterapia w pediatrii
Studia kończą się egzaminem końcowym.
Czas trwania nauki
Studia podyplomowe z fizjoterapii kobiecej trwają ma GUMed dwa semestry. Zajęcia będą się odbywały 1 - 2 razy w miesiącu w formie dwudniowych lub trzydniowych weekendowych zjazdów (częściowo on-line). Formą zajęć będą wykłady, seminaria oraz zajęcia praktyczne na oddziałach szpitalnych i części ambulatoryjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Praca po fizjoterapii kobiecej
Kompetencje zdobyte na GUMed w Gdańsku podczas studiów podyplomowych z fizjoterapii dna miednicy zwiększają szansę na pracę w publicznych i prywatnych placówkach medycznych związanych z leczeniem urologicznym, ginekologicznym, andrologicznym, onkologicznym, chirurgicznym oraz z rehabilitacją. To szansa na pracę fizjoterapeutyczną w takich placówkach, jak szpitale, kliniki, prywatne praktyki, centra zdrowia matki i dziecka, domy opieki.
Pracując jako fizjoterapeuta dna miednicy, będziesz zajmować się zawodowo takimi obszarami, jak:
1. Przekazywanie istotnych informacji pacjentom na temat ich stanu zdrowia i procedur, które mają zastosować.
2. Opracowywanie i realizacja indywidualnych programów leczenia, które mogą obejmować ćwiczenia, terapie manualne, edukację i poradnictwo.
3. Pomoc w poprawie zdrowia i funkcjonowania pacjentów poprzez poprawę siły, wytrzymałości, koordynacji, równowagi i mobilności.
4. Współpraca z innymi profesjonalistami z dziedziny zdrowia: lekarzami, pielęgniarkami i psychologami, aby zapewnić holistyczne podejście do opieki nad pacjentem.
5. Monitorowanie postępów pacjenta i dostosowywanie programów leczenia w odpowiedzi na zmiany w ich stanie zdrowia.
Praca przy fizjoterapii uroginekologicznej może być bardzo satysfakcjonująca. Nie tylko poprawiasz pacjentkom i pacjentom stan zdrowia fizycznego, ale i jakość życia oraz kondycję psychiczną i emocjonalną. Jednak ta praca może być również emocjonalnie wymagająca, ponieważ często pracujesz z pacjentkami, które doświadczają fizycznego i emocjonalnego dyskomfortu.