Site logo

Zawód: Kosmetolog

Miła i ładna pani w fartuszku, która “robi paznokcie”? Jeśli tak wyobrażasz sobie pracę kosmetologa, to zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł. To prawda, że zdecydowana większość kosmetologów to kobiety. Prawdą jest też, że kosmetolog zajmuje się estetyczną stroną ludzkiego ciała. Jednak zawód ten to zdecydowanie więcej niż doradzanie klientkom, którego kremu czy lakieru do paznokci użyć. Wygląd i estetyka są bardzo ważnym elementem, czasem decydującym o tym, jak odbierają nas inni, czy tego chcemy, czy nie. Branża kosmetyczna i chirurgii estetycznej dynamicznie rośnie i korzysta z nowoczesnych osiągnięć nauki i technologii. Jakie jest w tym miejsce kosmetologa?

Między kosmetyczką a lekarzem

Kosmetolog to nie to samo co kosmetyczka. Niby oczywiste, ale większość z nas pewnie miałaby problem ze wskazaniem konkretnych różnic. Tematyka obu dziedzin w szerokim ujęciu zasadniczo zostaje ta sama: pielęgnacja urody, zabiegi upiększające. Jednak różnice tkwią nie tylko w zdobytym wykształceniu, ale też zakresie obowiązków i usług, jakie może świadczyć, kosmetolog, a których nie wykonuje (i nie powinna wykonywać) kosmetyczka.

Aby zostać kosmetyczką (nie spotkaliśmy się z “męskim” odpowiednikiem tego słowa) należy ukończyć szkołę policealną (zazwyczaj dwuletnią) lub kurs kosmetyczny. W kompetencjach kosmetyczki leży wykonywanie różnego rodzaju zabiegów upiększających urodę, jednak nie zagłębiając się zbytnio w zdrowie czy profilaktykę. Kosmetolog natomiast to osoba z wykształceniem wyższym, która posiada i wykorzystuje w swojej pracy bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, dermatologii, toksykologii, chemii kosmetycznej, a nawet dietetyki. Dzięki takiej wiedzy podchodzi bardziej kompleksowo do wyglądu i urody swoich klientów. W zakres usług kosmetologa wchodzi:

  • wykonywanie zabiegów kosmetycznych zgodnie ze sztuką i w wysokim standardzie
  • wykonywanie zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych, np. zapobiegających starzeniu się skóry, oczyszczanie, nawilżanie, ujędrnianie skóry)
  • wykonywanie zabiegów wspomagających leczenie dermatologiczne czy chirurgiczne (zabiegi bardziej inwazyjne, z pogranicza medycyny estetycznej, np. wypełnianie zmarszczek, usuwanie niewielkich znamion, leczenie cellulitu)
  • doradztwo w zakresie pielęgnacji ciała, stosowania specjalistycznych kosmetyków i preparatów z uwzględnieniem ich składu i właściwości (nie tylko w gabinetach, lecz także jako pracownik i doradca firm kosmetycznych).

Gdzie przebiega granica pomiędzy kosmetologią a medycyną estetyczną, chirurgią czy dermatologią?

Ministerstwo pracy zalicza kosmetologa do grupy zawodów medycznych. Nie ma żadnych regulacji określających, jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie powinny być już wykonywane przez lekarza lub innego specjalistę medycznego. Jednak z pewnością kosmetolog w trakcie kształcenia i pracy doskonale poznaje zakres swoich kompetencji i nie podejmie się zabiegu chirurgicznego czy dermatologicznego. Co do zasady, kosmetolog wykonuje zabiegi upiększające, profilaktyczne i wspomagające leczenie, pozostawiając samo leczenie, diagnostykę i bardziej inwazyjne metody lekarzom.

Wykształcenie i predyspozycje

Wiesz już sporo o tym, czym zajmuje się kosmetolog i jak wygląda jego praca. Czy wiesz też, jak zostać kosmetologiem? Wyjaśniamy.

Najważniejszym i koniecznym etapem są studia. Najbardziej odpowiednim kierunkiem jest oczywiście kosmetologia. Zanim zaczniesz studiować, zaprzyjaźnij się z biologią i chemią, gdyż to właśnie te dziedziny dominują w programie studiów. Jest tam sporo wiedzy medycznej, chemia kosmetyczna, ale też zajęcia z marketingu i zarządzania, które mogą przydać się w późniejszym prowadzeniu własnego gabinetu kosmetycznego. Po uzyskaniu dyplomu i pierwszego doświadczenia zawodowego kosmetolodzy często podwyższają swoje kwalifikacje dodatkowymi szkoleniami i certyfikatami.

Dobry kosmetolog poza wykształceniem i wiedzą powinien posiadać także określone predyspozycje. Z pewnością ważny w tym zawodzie jest zmysł estetyczny, dokładność i wysokie poczucie odpowiedzialności. Jest przecież odpowiedzialny nie tyko za wygląd, ale często i zdrowie klienta. Najbardziej popularnym miejscem pracy kosmetologa jest gabinet kosmetyczny. Łatwo zatem wysnuć wniosek, że powinien on posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne.

Ile może zarobić kosmetolog?

Zarobki kosmetologa, podobnie jak to jest w przypadku innych zawodów, zależą od wyboru ścieżki kariery, a także miejsca pracy. Średnie wynagrodzenie wynosi 2-3 tys. zł miesięcznie. Najczęściej miejscem pracy kosmetologa jest gabinet kosmetyczny i odnowy biologicznej. Inną ścieżką kariery jest praca w firmach kosmetycznych, w laboratorium przy badaniu skuteczności produktów kosmetycznych lub jako konsultant w działach sprzedaży. O wyższych zarobkach mogą myśleć kosmetolodzy, którzy prowadzą własny gabinet. Rynek usług kosmetycznych rośnie, zatem szanse powodzenia tego biznesu są spore, szczególnie w większych miastach.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Project Manager

Komunikacja interpersonalna nie sprawia Ci problemu? Bezustanne negocjacje z zespołem projektowym, bezpośrednimi przełożonymi i podwykonawcami to dla Ciebie ciekawe wyzwanie, a nie koszmar prowadzący do

Czytaj więcej »

Zawód: Administrator sieci

Administrator sieci, powszechnie określany mianem szanownego admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję