Site logo

Kierunek położnictwo w Trójmieście

Studia położnicze w Trójmieście na skróty

Gdzie na studia z położnictwa w Trójmieście?

Wszystkie studia położnicze w Trójmieście i na Pomorzu

List view

Opinie o studiach położniczych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku położnictwo w Trójmieście i na Pomorzu. Kierunki położnicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Położna

Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone?

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia medyczne w Trójmieście

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

Kierunek położnictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania położnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować położnictwo w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku położnictwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Położnictwo w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach położnictwa? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie położnictwa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na położnictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to są studia z położnictwa, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Położnictwo to studia medyczne, kształcące położników i położne czyli personel służby zdrowia zajmujący się opieką nad kobietami w ciąży we współpracy z lekarzami ginekologami-położnikami, bezpiecznym przebiegiem “stanu błogosławionego”, porodem oraz opieką poporodową nad matką i dzieckiem. Położnictwo dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z zakresu położnictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Inną drogą dokształcania są kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje, które położne mogą zdobyć m.in. z pielęgniarstwa operacyjnego, ginekologicznego, neonatologicznego, środowiskowo-rodzinnego, a także z zarządzania w służbie zdrowia.

Położnictwo: Studia położnicze związane są z nabywaniem kompetencji, które mają wielkie znaczenie dla dobrostanu przyszłej matki oraz zdrowego rozwoju płodu oraz pomyślnych narodzin nowego człowieka. Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Począwszy od pierwszych miesięcy, w których matka adaptuje się do swojej nowej roli, poprzez trudny czas porodu, aż po okres połogu, w którym matka cieszy się nowo narodzonym dzieckiem i wraca do dobrej kondycji. Tak wszechstronne działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne. Holistyczne podejście do pacjenta zakłada bowiem, że opieka nad nim nie polega jedynie na zabiegach medycznych, ale także na zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu. Jak przebiegają studia na kierunku położnictwo? Kierunek ten to typowe studia medyczne. W czasie ich trwania studenci realizują obowiązkowe praktyki na oddziałach i w innych jednostkach organizacyjnych służby zdrowia. Zajęcia to nie tylko ćwiczenia i nudne wykłady, ale pasjonujące eksperymenty w laboratorium, możliwość poznawania najnowocześniejszego sprzętu medycznego w specjalistycznych pracowniach oraz poznawanie specyfiki zawodu w czasie trwania praktyk zawodowych. Studia z położnictwa umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu nauk medycznych: medycyny prenatalnej, ginekologii i pielęgniarstwa. Istotną rzeczą w położnictwie jest dbałość o kobietę w okresie ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Studia pozwalają zapoznać się z rodzajami świadczeń zdrowotnych stosowanych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej oraz noworodka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak np.: anatomia, fizjologia, patologia, embriologia, badanie fizykalne, biochemia i biofizyka, genetyka, zdrowie publiczne, farmakologia, psychologia, techniki położnicze i prowadzenie porodu, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka w położnictwie i ginekologii, położnictwo i opieka położnicza, ginekologia i opieka ginekologiczna. Jak dostać się na położnictwo? Dobre studia cechują się tym, że wybierane są przez znaczną ilość kandydatów, dlatego dość trudno uzyskać indeks najlepszych uczelni w kraju. Jako kryterium przyjęć na studia obowiązuje zwykle lista rankingowa, sporządzona w oparciu o punkty przyznane na świadectwie maturalnym. Oczywiście na długo przed rekrutacją trzeba wiedzieć, jakie przedmioty zapewnią Ci przewagę nad konkurentami. Zwykle brana pod uwagę jest biologia oraz chemia.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Medyczne studia podyplomowe w Trójmieście

Gdzie w Trójmieście zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po położnictwie

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu położnictwa na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu ?

Praca po położnictwie

Myśląc o studiach na kierunku położnictwo, na pewno zastanawiasz się, jaką masz szansę na pracę w swoim przyszłym zawodzie. Rynek pracy w sektorze usług medycznych bywa bardzo zmienny i kształtowany jest na gruncie lokalnym, dlatego trudno oceniać go w sposób zgeneralizowany. W niektórych miastach pacjentki wprost biją się o dobrą położną, a w innych położne biją się o pacjentki. Statystyki wskazują jasno, że nie wszystkie położne mają możliwość pracy w zawodzie. Jako absolwentka i absolwent położnictwa przede wszystkim będziesz pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej jako położna lub położnik. W szpitalach Twoje kompetencje będą potrzebne na oddziałach: położniczym, ginekologicznym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej. Możesz także szukać pracy w położnictwie, zakładając indywidualnie lub w porozumieniu z innymi absolwentami położnictwa prywatną praktykę świadczącą usługi położnicze. Pracując w położnictwie będziesz zajmować się m.in.: ustalaniem, czy pacjentka jest w ciąży, jak najszybszym rozpoznawaniem ciąż o podwyższonym ryzyku (w tym zlecaniem koniecznych badań prenatalnych), monitorowaniem poszczególnych etapów rozwoju i ewentualnych patologii płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej, opiekowaniem się ciążami o normalnym poziomie ryzyka (ciążami fizjologicznymi), prowadzeniem porodu bez komplikacji – w normalnym terminie (pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży), opieką nad kobietami w połogu – w 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka, badaniem i opieką nad noworodkiem i niemowlęciem do 6 tygodnia życia, edukowaniem przyszłych matek i ich rodzin (m.in. odnośnie przygotowania do życia w rodzinie i metod planowania rodziny), doradztwem dietetycznym w ciąży, interwencją przy nagłych sytuacjach do czasu przybycia lekarza – w tym ręczne wydobycie łożyska i przyjmowanie porodu z położenia miednicowego, prowadzeniem profilaktyki chorób kobiecych i patologii położniczych.

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.

Zawód: Fizjoterapeuta

Co to jest zawód fizjoterapeuty – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta to zawód medyczny, który zajmuje się

Czytaj więcej »

Zawód: Optyk

Wady wzroku są szerzącą się chorobą cywilizacyjną. Niemal codziennie mamy do czynienia z urządzeniami i zjawiskami, które mają negatywny wpływa na nasze oczy. Oznacza to coraz większą potrzebę korekcji wzroku przy pomocy okularów, czyli coraz większy rynek optyczny. Taki stan rzeczy czyni zawód optyka nie tylko potrzebnym, ale i perspektywicznym. Czym zajmuje się optyk? Czym jego praca różni się od

Czytaj więcej »

Zawód: Weterynarz

Weterynarz na przestrzeni ostatnich lat stał się zawodem bardzo prestiżowym i poszukiwanym. Czy jest to jednak praca dla każdego? Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i kochającą zwierzęta, nie masz problemów z biologią, fizyką, chemią i nie narzekasz na brak wrażliwości społecznej, to ta ścieżka zawodowa jest dla Ciebie stworzona. Pierwszym krokiem na drodze do zostania weterynarzem są studia. Brzmi banalnie, prawda?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję