Site logo

Zawód: Położna

Zawód położnej jest jednym z najstarszych, jego początki sięgają bowiem początków naszej cywilizacji. Na przestrzeni wieków przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Czym zajmują się współczesne położone? W jakich warunkach wykonują swoją pracę i ile zarabiają? Specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie informacje na temat ich pracy.

Kim jest położna?

Obowiązki położnej do połowy XVIII wieku spoczywały na niewykształconych kobietach, które opierały się w głównej mierze na medycynie ludowej. Dopiero końcówka XVIII wieku przyniosła diametralną zmianę tej sytuacji, gdyż rozpoczęto zorganizowane nauczanie położnictwa. Do początków XX wieku porody przyjmowane były z reguły w warunkach domowych – na porody w szpitalach trzeba było poczekać do połowy XX wieku, kiedy liczba wykwalifikowanych położnych zatrudnionych w szpitalach znacząco wzrosła.

Położna to osoba, która ukończyła uznawane przez państwo studia położnicze oraz uzyskała niezbędne kompetencje do uzyskania licencji położniczej lub rozpoczęcia własnej praktyki. Położna musi ponadto posiadać szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie ginekologii, pediatrii oraz samego położnictwa. Zawód położnej, w świetle obowiązujących przepisów, jest zawodem samodzielnym, co oznacza, że osoby go wykonujące mogą udzielać świadczeń zdrowotnych bez zlecenia lekarskiego – warunkiem jest jednak udokumentowana praktyka zawodowa w wymiarze minimum 2 lat.

Zadaniem położnej jest udzielane kobietom wsparcia i opieki najpierw w czasie ciąży, a następnie w trakcie porodu. Położna ponosi pełną odpowiedzialność za właściwe prowadzenie porodu oraz zapewnia opiekę noworodkowi. Opieka ze strony położnej obejmuje działania profilaktyczne, możliwie wczesne rozpoznanie komplikacji u matki lub dziecka oraz ułatwienie pacjentkom dostępu do właściwej opieki medycznej, niezbędnej do ich stanu i potrzeb.

Jak zostać położną?

Jeśli chcesz zostać położną, to jedyną obecnie możliwością (po likwidacji medycznych szkół zawodowych) jest wybór szkoły wyższej, która prowadzi kształcenie w formie jednolitych studiów magisterskich, studiów II stopnia lub studiów wyższych zawodowych na kierunku POŁOŻNICTWO.

W trakcie studiów będziesz mieć okazję do zdobycia gruntownej wiedzy z takich przedmiotów jak:

  • badanie fizykalne,
  • biochemia i biofizyka,
  • genetyka,
  • mikrobiologia i parazytologia,
  • zdrowie publiczne,
  • opieka położnicza,
  • techniki położnicze i prowadzenie porodu,
  • podstawowa opieka zdrowotna,
  • diagnostyka w położnictwie i ginekologii,
  • położnictwo i opieka położnicza,
  • ginekologia i opieka ginekologiczna.

Wiedza teoretyczna jest jednak uzupełniana o obowiązkowe praktyki zawodowe, które odbywają się na oddziałach położniczych, w szkołach rodzenia, oddziałach położniczych i onkologii ginekologicznej.

Pozytywne ukończenie studiów oznacza uzyskanie prawa do wykonywania zawodu, które wydawane jest przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych.

Gdzie pracuje i ile zarabia położna?

Położne mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w publicznych, jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Wiele położnych decyduje się także na otwarcie i prowadzenie prywatnej praktyki położniczej lub podjęcie pracy na uniwersytetach o profilu medycznym.

Zarobki położnych nie są zbyt wysokie i oscylują w granicach ok. 1400-1850 zł. Na nieco wyższe dochody można liczyć w przypadku podjęcia pracy w prywatnych placówkach: około 2 tys. zł miesięcznie. Podstawą wynagrodzenia są jednak przepracowane nadgodziny oraz liczba wykonanych zabiegów, przy których położna asystowała.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Konkurs Global Management Challenge

Trwa rejestracja zespołów do XIII polskiej edycji międzynarodowego konkursu Global Management Challenge 2012. GMC to rozbudowana gra symulacyjna, w której startują zespoły studenckie (II – V

Czytaj więcej »

Biotechnologią w przyszłość!

Biotechnologia to trudny kierunek, ale udział ludzi, którzy go ukończyli w budowaniu lepszej przyszłości jest bezdyskusyjny. Studenci i absolwenci biotechnologii nie tylko uczestniczą i prowadzą

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję