Site logo

Uczelnie w Trójmieście. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

Trojmiasto.Studia.pl

Uczelnie państwowe w Trójmieście

Publiczne szkoły wyższe w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i innych ośrodkach akademickich regionu.

Uczelnie prywatne w Trójmieście

Niepubliczne szkoły wyższe w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i innych ośrodkach akademickich regionu.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Trójmieście i na Pomorzu?

Uczelnie publiczne w Trójmieście i województwie pomorskim, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Gdański, politechniki – jak Politechnika Gdańska, akademie – w tym Akademia Pomorska w Słupsku i AWF-y – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, oraz akademie związane z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ) – w Trójmieście brak tego typu uczelni.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: ASP jak Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i inne uczelnie artystyczne jak, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne jak Gdański Uniwersytet Medyczny (resort zdrowia), uczelnie wojskowe jak Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (podlegające MON), Uniwersytet Morski w Gdyni (resort infrastruktury). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W województwie pomorskim działa jedna taka uczelnia: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej.

Uczelnie niepubliczne w Trójmieście i na Pomorzu, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie trójmiejskie i pomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Trójmieście, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą na Pomorzu ma jedynie Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku.

Co się dzieje w Trójmieście i na Pomorzu?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Trójmieście i pomorskich miastach akademickich.

Zobacz studia w Trójmieście i na Pomorzu (film)
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję