Site logo

Biotechnologia - kierunek studiów

Biotechnologia na skróty

Gdzie studiować biotechnologię?

Wszystkie studia na kierunku biotechnologia w Polsce

List view

Znajdź biotechnologie w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z biotechnologii możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów biotechnologii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować biotechnologię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku biotechnologia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek biotechnologia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku biotechnologia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie biotechnologii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia biotechnologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie biotechnologii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Jest to dziedzina wiedzy oraz inżynierii, dotycząca wykorzystania procesów biologicznych w różnorodnych gałęziach działalności człowieka, takich jak przemysł, medycyna czy ochrona środowiska. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak biochemia, mikrobiologia, podstawy immunologii, mikrobiologia przemysłowa, statystyka, wykorzystywanie organizmów żywych w produkcji spożywczej, konstruowanie procesów technologicznych z udziałem organizmów, stosowanie metod modyfikowania roślin, stosowanie biotechnologii w procesie recyklingu, produkowanie broni biologicznej. Domeną biotechnologii jest modyfikowanie oraz wykorzystywanie organizmów żywych w celu wytwarzania oraz przetwarzania różnorodnych substancji np. antybiotyków. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania biotechnologii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z biotechnologii

Szukasz innych studiów biotechnologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku biotechnologia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach biotechnologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ścisłych i przyrodniczych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pełnienie funkcji technologa w przemyśle spożywczym, projektowanie procesów biotechnologicznych w przemyśle, pracę w oczyszczalniach ścieków, nauczanie studentów i pracę naukową, pracę dla instytucji rządowych związanych z ochroną środowiska. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem biotechnologia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów biotechnologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: ścisły umysł, samoorganizacja, precyzja i dokładność, sumienność, przywiązanie do szczegółów, rzetelność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary biotechnologii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: izolacja mikroorganizmów z próbek gleby i wody zdolnych do degradacji antracenu i naftalenu, opracowanie prototypu testu diagnostycznego do wykrywania toksoplazmozy u kotów, farmakologiczna stymulacja regeneracji, charakterystyka drożdży wyizolowanych z próbki wody pobranej w wybranym terenie.

Zobacz inne kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz innych studiów ścisłyvh i przyrodniczych? Sprawdź wszystkie kierunki ścisłe i przyrodnicze.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję