Biotechnologia na UG i GUMed okiem studenta | Opinia Filipa Kusia

Koronawirus z Wuhan, antybiotykooporne bakterie, szczepionki przeciw nowotworom, leki dobierane zgodnie z DNA pacjenta – takimi badaniami naukowymi zajmują się biotechnolodzy wyspecjalizowani w medycynie. O jedynych w Polsce studiach biotechnologicznych prowadzonych wspólnie przez uniwersytet i uniwersytet medyczny opowiada Filip Kuś. Jest studentem Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Czego dowiesz się Filipie i kierunku biotechnologia, którą studiuje?

Czy warto studiować biotechnologię?

Czym jest dla Ciebie biotechnologia?

Biotechnologia to bardzo szeroka dziedzina, nauka eksperymentalna bazująca na pracy w laboratorium, obserwacji i nieustannej metody “prób i błędów”. Najprościej mówiąc, biotechnologia to wykorzystanie żywych organizmów i substancji przez nich wyprodukowanych do wytwarzania dóbr, usług i aplikacji. Często modyfikujemy organizmy, aby były one zdolne do wytwarzania pewnych substancji, lub uzyskały cechy których oczekujemy.  W moim przypadku – do zastosowań medycznych.

Co ma wspólnego biotechnologia z medycyną? 

Przede wszystkim, dzięki biotechnologii staramy się nauczyć leczyć wiele chorób o podłożu genetycznym. Czyli próbujemy zrozumieć podstawy molekularne chorób, na które obecnie nie ma lekarstw lub są chorobami bardzo złożonymi (np. nowotwory). Współpraca naukowców, którzy mają wiedzę z medycyny, chemii oraz biotechnologii jest kluczowa we wdrażaniu innowacyjnych terapii oraz poszukiwaniu skutecznych metod leczenia – choćby opracowywania nowych szczepionek.

Interesuje cię połączenie biotechnologii i medycyny?

Chcesz podobnie jak Filip rozumieć podstawy chorób i szukać nowych lekarstw? Sprawdź koniecznie biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed

Biotechnologia może pomóc nam w walce z chorobami wirusowymi, takimi jak koronawirus w Wuhan?

Koronawirus oraz wszelkiego typu wirusy, które działają podobnie są dla nas bardzo ciekawym tematem. Na naszym wydziale mamy osobną pracownię, która zajmuje się tylko wirusami. Ciekawi nas to od strony technicznej – czyli w jaki sposób na przykład sekwencjonuje się genom takiego wirusa. Pokazuje to, że narzędzia biotechnologii są rzeczywiście wykorzystywane w momencie, gdy trzeba zapobiec dalszej pandemii. Cieszy mnie, że śmiało można korzystać z tej dziedziny wiedzy, żeby odnaleźć lekarstwo lub szczepionki na tego typu choroby. Wraz z kolegami cały czas obserwujemy ten temat.

Dlaczego poszedłeś do biotechnologię?

Biotechnologię wybrałem dlatego, że w przyszłości chciałbym zostać naukowcem. Uwielbiam książki o tematyce popularnonaukowej (takie jak np. “Sapiens – od zwierząt do Bogów”, “Gen – ukryta historia”). Czytając te pozycje, zrozumiałem, jak bardzo nasza codzienność zależy od naukowców i ich pracy oraz jak odkrycia naukowe przyczyniają się do poprawy jakości życia i rozwoju naszego społeczeństwa. Dodatkowo zawsze byłem osobą, która była (i nadal jest) ciekawa świata oraz zjawisk, które w nim zachodzą. Na etapie liceum bardzo mocno zainteresowałem się biologią i chemią. Nie ukrywam, że przede wszystkim chciałem poznać podstawy zjawisk od strony molekularnej. Chciałem zrozumieć, jak działa świat. Biotechnologia daje mi taką szansę.

Dlaczego wybrałeś biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym?

Przed rekrutacją na pierwszy rok studiów odwiedziłem Uniwersytet Gdański. Wydział zrobił na mnie piorunujące wrażenie – nowy oraz fantastycznie wyposażony. Już wtedy wiedziałem, że na takim właśnie wydziale chciałbym studiować. Należy pamiętać, że jest to wydział międzyuczelniany, jedyny taki w Polsce. Prowadzą go razem Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed).

Program studiów biotechnologicznych

Jak wyglądają zajęcia na takim kierunku międzyuczelnianym?

Większość zajęć odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim, na którym mamy osobny budynek z nowoczesnymi laboratoriami – siedziba naszego Wydziału Biotechnologii. Część zajęć odbywa się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, są to zajęcia typowo medyczne, takie jak anatomia, kurs histologii itp. Kierunek ten to także zajęcia na innych wydziałach UG – gdzie zdobywamy wiedzę potrzebną do badań naukowych, np. matematykę, chemię, statystykę. Biotechnologia to bardzo interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, dlatego korzystamy z wiedzy osób z różnych wydziałów.

Jak wygląda wybór ścieżek studiowania?

Według wcześniejszego systemu, w którym jeszcze studiuję modułów się nie wybierało. Treści realizujemy po kolei modułami: np. na pierwszym semestrze tematyka zajęć dotyczy modułu „podstawy biotechnologii”, na drugim „biomolekuły” itd. Jeśli chodzi o wybór to w każdym semestrze mamy kilka zajęć do wyboru, są to głównie fakultety – można się zapisać na ten, który bardziej nas interesuje, zazwyczaj z kilku do wyboru, przy czym musimy zrealizować i zdać przynajmniej jeden w danej tematyce. Fakultet może dotyczyć na przykład technik stosowanych w pracy badawczej – można nauczyć się o spektroskopii NMR, lub zastosowania laserów w biotechnologii. Dzięki temu systemowi mogłem wybrać zajęcia z socjomikrobiologii, które poszerzyły moją wiedzę z zakresu tworzenia złożonych struktur przez bakterię. Wybrałem także zajęcia z aspektów medycznych biologii komórki, gdzie uczyłem się o działaniu białkowych szlaków sygnałowych, przez które mogą być regulowane nowotwory.

Od 2019 roku wszedł zupełnie nowy, bardziej elastyczny system studiowania, który dotyczy nowych studentów. Już od pierwszego roku studiów można wybrać przedmioty podstawowe ułożone w moduły tematyczne. Program studiów I stopnia został podzielony na 6 semestrów odpowiadających 6 modułom tematycznym. Każdy student może wybrać spośród sześciu modułów wraz z odpowiadającymi mu przedmiotami kierunkowymi: podstawy biotechnologii, biomolekuły, organizmy jednokomórkowe, organizmy wielokomórkowe, biotechnologia w medycynie i biotechnologia w przemyśle i rolnictwie.

Czy na biotechnologii jest dużo teorii?

Biotechnologia to połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wykłady są dość dużą dawką teorii, która jest niezbędna, aby dalej funkcjonować w tej dziedzinie wiedzy. W laboratorium na zajęciach praktycznych wiedza teoretyczna jest dość mocno weryfikowana podczas wszelkiej maści doświadczeń i badań. Muszę dodać, że wykłady z biotechnologii są bardzo ciekawe, wykładowcy przekazują wiedzę, bazując na doświadczeniu, które zdobyli i zdobywają w pracy w swoich laboratoriach (a czasem również w firmach komercyjnych). Uczymy się o aparaturze: pipetach, aparatach do elektroforezy, mikroskopach, spektofotometrach, z których później korzystamy podczas doświadczeń w laboratoriach. Nawet teorię można przekazać w praktycznym ujęciu!

Kiedy wchodzicie do laboratoriów?

Już na pierwszym roku. Dzięki temu już od pierwszych zajęć wiemy, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza praca. Na początku przyswajamy wiedzę z pogranicza biologii, fizyki i chemii – taka podstawowa „pigułka”, która jest nam niezbędna, żeby funkcjonować w laboratoryjnych realiach. Na wydziale mamy laboratoria, w których jeszcze przed zrobieniem doświadczenia uczymy się po prostu korzystać ze sprzętu oraz aparatury. Z roku na rok ćwiczenia są coraz bardziej zaawansowane. Ważne jest, że zajęcia praktyczne odbywają się w małych kilkuosobowych grupach, dzięki czemu nikt nie jest jedynie obserwatorem. Ćwiczenia w laboratorium to moje ulubione zajęcia, zawsze dzieje się na nich coś ciekawego i mamy możliwość zweryfikowania i wykorzystania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. 

Czyli nie jest tak, że nowoczesny sprzęt studenci oglądają tylko przez szybkę?

Przeciwnie. Oprócz praktyk nasz wydział umożliwia nam wykorzystanie zaplecza laboratoryjnego. Na czym to polega? Jeżeli ktoś jest zainteresowany wzięciem udziału w ponadprogramowych laboratoriach, może zgłosić się do prowadzącego dane zajęcia z prośbą o dodatkowe godziny. Dzięki temu można uczestniczyć w dodatkowych badaniach w laboratorium pod okiem wykładowcy. Sam skorzystałem z takiej możliwości już od drugiego roku studiów Przeprowadzałem własne doświadczenia z zakresu replikacji małych kolistych cząsteczek DNA u bakterii zwanych plazmidami. Jest to temat o tyle istotny, że bakterie często nabywają oporności na antybiotyki właśnie poprzez plazmidy, dlatego żeby leczyć choroby wywoływane lekoopornymi patogenami musimy poznać molekularne podstawy tych procesów.

Jakie specjalizacje można wybrać podczas studiów?

Specjalizujemy się w momencie wyboru tematu pracy magisterskiej. Wybieramy to laboratorium, którego tematyka badawcza najbardziej odpowiada naszym zainteresowaniom – jeśli interesuje nas praca na komórkach nowotworowych, możemy realizować pracę magisterską w laboratoriach Zakładu Onkologii Translacyjnej, a jeśli, na przykład, chcemy być częścią zespołu opracowującego nowe szczepionki, możemy wybrać Zakład Szczepionek Rekombinowanych. Oferta jest bardzo szeroka, ponieważ mamy do wyboru ponad 20 laboratoriów o przeróżnych specjalizacjach, począwszy od badań na roślinach, a skończywszy na nowotworach człowieka. Sam jestem zainteresowany biotechnologią od strony biologii molekularnej, czyli poznawania procesów np. replikacji DNA,  oraz tych wszystkich procesów, które odbywają się na poziomie komórki. Jak już wspomniałem biotechnologia to naprawdę szeroka dziedzina i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Możliwości jest bardzo wiele.

Praca dla biotechnologów

Jak wyglądają praktyki zawodowe?

W czasie wakacji powinniśmy wyrobić obowiązkowe praktyki – dwukrotnie. Możemy sami wyszukać sobie firmy pod praktyki lub skorzystać z propozycji uczelni.  Część moich znajomych odbywała praktyki w szpitalach, w laboratoriach diagnostycznych, ośrodkach badawczych. Tam, gdzie po naszym kierunku można szukać pracy “w zawodzie”. Osobiście, trochę inaczej niż moi znajomi, odbywałem praktykę na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przez cały miesiąc pracowałem w laboratorium, przeprowadzając eksperymenty na komórkach nowotworu nerek.

Czy masz już plany zawodowe po studiach? 

Cały czas zastanawiam się nad swoją pracą zawodową. Myślę, że na pewno odnajdę się w laboratorium, chciałbym prowadzić swoje badania. Przede mną studia magisterskie, planuję zdobycie tytułu doktora, tak więc jeszcze trochę lat uniwersyteckiego życia przede mną. Nie ukrywam, że fascynuje mnie replikacja DNA oraz badania nad genomem. Uważam, że są to procesy tak skomplikowane i precyzyjne, że jest to dla mnie absolutnie fascynujące. Dlatego chciałbym się w przyszłości realizować w tej dziedzinie.

Pasjonuje cię praca w laboratorium?

Chcesz podobnie jak Filip pracować w laboratorium i wyszukać nowych lekarstw? Sprawdź koniecznie biotechnologię na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Polityka prywatności
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Polityka prywatności i pliki cookies
Cookie name Active

Postanowienia Ogólne

Administratorem danych jest Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY z siedzibą w Poznaniu, u. Niegolewskich 19/4, NIP: 6652346130, REGON: 311616660. Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności (jeżeli wynika to bezpośrednio z opisu). Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin \\\"Użytkownik\\\" zastąpiony został określeniem \\\"Ty\\\", \\\"Administrator\\\" – \\\"My\\\". Termin \\\"RODO\\\" oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL). Dane osobowe podawane w formularzach opublikowanych na portalu są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

Administrator Danych

Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli zapisujesz się do newslettera lub bierzesz udział w jednym z testów internetowych dostępnych na naszym portalu, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, adres IP. Usługodawca jest także administratorem osób zapisanych na newsletter. Dane osobowe przetwarzane są:
  • zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  • zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  • w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  • w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą: w zakresie i celu zgodnym ze zgodą wyrażoną przez Ciebie jeśli zapisałeś się na newsletter,
Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: [email protected] Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania). Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa. Wdrożyliśmy szyfrowanie danych oraz mamy wprowadzoną kontrolę dostępu dzięki czemu minimalizujemy skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas.

Pliki cookies

Witryna http://studia.net używa plików cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie. Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy [nazwa] w celu optymalizacji działań. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  • niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  • reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.

Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Witryny mogą zbierać informacje o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jak długo przechowujemy twoje dane

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji. Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobiste wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobistych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa. Komentarze gości mogą być sprawdzane za pomocą automatycznej usługi wykrywania spamu.
Save settings
Polityka prywatności