Site logo

Chemia - kierunek studiów

Chemia na skróty

Gdzie studiować chemię?

Wszystkie studia na kierunku chemia w Polsce

List view

Znajdź studia chemiczne w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia chemiczne możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów chemia

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kierunek chemia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania chemii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować chemię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku chemia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek chemia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku chemia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie chemii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia chemiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie chemii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Przyjmuje się, że przedmiotem chemii są substancje oraz ich przemiany. Chemia znajduje swoje zastosowanie w przemyśle, medycynie, farmaceutyce i wielu innych dziedzinach. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak aparatura chemiczna, podstawy chemii, podstawy projektowania, fizyka, chemia kwantowa, przeprowadzanie reakcji chemicznych, bezpieczna praca w laboratorium, gruntowna znajomość procesów chemicznych, zastosowanie chemii w naukach przyrodniczych, dokumentowanie eksperymentów chemicznych. Tradycyjnie chemię dzieli się na nieorganiczną, organiczną, analityczną oraz fizyczną. Współcześnie jednak rodzi się wiele nowych obszarów, takich jak chemia jądrowa, geochemia czy astrochemia. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania chemii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe o chemii

Gdzie zdobywać wiedzę związaną z chemią na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku chemia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach chemicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ścisłych i przyrodniczych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w laboratorium chemicznym, pracę w laboratoriach badawczo-rozwojowych, pełnienie funkcji technologa w przemyśle chemicznym, handel substancjami chemicznymi, dalszy rozwój naukowy w trakcie studiów doktoranckich. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem chemia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów chemicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: wnikliwość, dociekliwość, precyzja, odpowiedzialność, świetna pamięć, umiejętność łączenia faktów. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary chemii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: spektroskopia NMR w diagnostyce medycznej, synteza związków o spodziewanej przydatności farmakologicznej, funkcjonalizowanie nanowarstw i nanomateriałów, synteza aminofosfonianów o potencjalnej aktywności biologicznej.

Zobacz inne kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz innych studiów ścisłyvh i przyrodniczych? Sprawdź wszystkie kierunki ścisłe i przyrodnicze.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję