Site logo

Biofizyka - kierunek studiów

Biofizyka na skróty

Gdzie studiować biofizykę?

Wszystkie studia na kierunku biofizyka w Polsce

List view

Znajdź biofizykę w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z biofizyki możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów biofizyka

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Biofizyka
Sebastian Szczęsny

Biofizyka molekularna i komórkowa

Biofizyka molekularna i komórkowa to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia prowadzony na Wydziale Biochemii Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Biofizyka jest nauką

Czytaj więcej »

Czy warto studiować biofizykę?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku biofizyka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek biofizyka w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku biofizyka? Jeśli wahasz się, czy studiowanie biofizyki ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o biofizyce – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie biofizyki. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Biofizyka to dziedzina ulokowana na styku biologii i fizyki. Studia umożliwiają poznanie tych dwóch dziedzin. Rzecz jasna, nie traktuje się ich osobno. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak bioinformatyka i modelowanie, pracownia biofizyki doświadczalnej, teoria grup w chemii, medycyna molekularna, elektrodynamika, opisywanie procesów życiowych, identyfikowanie zjawisk fizycznych na poziomie komórkowym, rozumienie molekularnych podstaw procesów życiowych, prowadzenie badań w zakresie biofizyki, dokumentowanie wyników badań w zakresie biofizyki. Biofizyk potrafi badać procesy fizyczne zachodzące w organizmach. Oczywiście dziedzina ta związana jest z biochemią. Jest to obszar wiedzy, w którym z pewnością będą następować przełomowe odkrycia naukowe. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania biofizyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe biofizyki

Szukasz innych studiów biofizyki? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku biofizyka

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie biofizyki? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ścisłych i przyrodniczych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez zatrudnienie w działach badawczo-rozwojowych, karierę akademicką, prowadzenie badań, pracę w jednostkach naukowych, popularyzowanie nauki. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem biofizyka, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie biofizyki będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: talent naukowy, ścisłe myślenie, analityczny umysł, znajomość matematyki, umiejętność wnioskowania, skrupulatność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary biofizyki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: badanie właściwości emisyjnych białek, badanie oddziaływania nukleotydów z białkami wiążącymi, przeżyciowe obrazowanie guza mózgu z wykorzystaniem zjawiska fluorescencji i bioluminescencji, modele zredukowane kwasów nukleinowych w symulacji dynamiki molekularnej.

Zobacz inne kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz innych studiów ścisłyvh i przyrodniczych? Sprawdź wszystkie kierunki ścisłe i przyrodnicze.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję