Site logo

Ochrona środowiska - kierunek studiów

Ochrona środowiska na skróty

Gdzie studiować ochronę środowiska?

Wszystkie studia na kierunku ochrona środowiska w Polsce

List view

Poradniki dla przyszłych studentów ochrony środowiska

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

BHP i Ochrona środowiska
Redakcja Studia.pl

Jeżeli Ochrona Środowiska, to tylko na AGH!

Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska;

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki ścisłe i przyrodnicze

Szukasz innych studiów ścisłyvh i przyrodniczych? Sprawdź wszystkie kierunki ścisłe i przyrodnicze.

Czy warto studiować ochronę środowiska?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku ochrona środowiska na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek ochrona środowiska w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku ochrona środowiska? Jeśli wahasz się, czy studiowanie ochrony środowiska ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o ochronie środowiska – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie ochrony środowiska. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Ochrona środowiska jest dziedziną aktywności człowieka, zmierzającą do zapobiegania i naprawiania szkód wyrządzanych środowisku naturalnemu zgodnie z aktualną wiedzą o ekologii. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak geologia i geomorfologia, chemia ogólna, flora i fauna, ekologia ogólna, zoologia, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom środowiska, gruntowne rozumienie zjawisk towarzyszących degradacji przyrody, stosowanie przepisów prawa w zakresie ochrony przyrody, stosowanie zasad etyki w działalności zawodowej, wykonywanie ekspertyz, opinii i raportów na temat ochrony przyrody. Gdyby chcieć posługiwać się bardziej ścisłym terminem, można by też użyć słowa sozologia, które oznacza ochronę przyrody. Studia w tej dziedzinie obejmują wiele różnych, łączących się ze sobą dziedzin wiedzy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania ochrony środowiska. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Kierunek ochrona środowiska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania ochronę środowiska. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Podyplomowe na kierunku ochrona środowiska

Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach w zakresie ochrony środowiska? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku ochrona środowiska, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Gdyby chcieć posługiwać się bardziej ścisłym terminem, można by też użyć słowa sozologia, które oznacza ochronę przyrody. Studia w tej dziedzinie obejmują wiele różnych, łączących się ze sobą dziedzin wiedzy. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze ochronie środowiska. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak geologia i geomorfologia, chemia ogólna, flora i fauna, ekologia ogólna, zoologia, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom środowiska, gruntowne rozumienie zjawisk towarzyszących degradacji przyrody, stosowanie przepisów prawa w zakresie ochrony przyrody, stosowanie zasad etyki w działalności zawodowej, wykonywanie ekspertyz, opinii i raportów na temat ochrony przyrody. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do ochrony środowiska. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin ścisłych i przyrodniczych. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

Praca po kierunku ochrona środowiska

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku ochrona środowiska?

Jeżeli Ochrona Środowiska, to tylko na AGH!

Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii. Czego uczą się studenci na ochronie środowiska? Kierunek Ochrona Środowiska obejmuje unikalny w skali kraju profil kształcenia łączący zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, chemii, biologii i toksykologii, w tym toksykologii sądowej.

Czytaj więcej »

Zawód: Biolog

Fascynujesz się biologią i otaczającym światem? Chciałbyś prowadzić badania i przygotowywać publikacje naukowe? Działalność dydaktyczna stanowi dla Ciebie ciekawe uzupełnienie obowiązków? Oznacza to tylko jedno: będziesz naprawdę dobrym biologiem! Kim jest biolog? Biolog jest zawodem stricte naukowym ukierunkowanym na badanie otaczającego nas świata.Dokładny zakres zainteresowań i obowiązków zawodowych jest natomiast uzależniony od wybranej na studiach specjalizacji, np. mikrobiologii, botaniki, zoologii

Czytaj więcej »

Zawód: Geograf

Kim jest i czym zajmuje się geograf? 99 procent osób kojarzy go wyłącznie z nauczycielem niezbyt pasjonującego przedmiotu szkolnego. To oczywiście bardzo krzywdzące uproszczenie, gdyż praca geografa to nie tylko stanie przez 45 minut przy mapie świata i sprawdzanie klasówek. I właśnie dzisiaj o tym zawodzie chcemy opowiedzieć Wam nieco więcej… Kim jest geograf? Geograf to oczywiście człowiek i trudno

Czytaj więcej »

Możliwości zawodowe po kierunku ochrona środowiska

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie ochrony środowiska? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ścisłych i przyrodniczych zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w pozarządowych organizacjach ochrony środowiska, wykonywanie ekspertyz i opinii jako biegły, pracę w jednostkach samorządu terytorialnego, pracę w parkach narodowych, popularyzowanie wiedzy o ochronie środowiska. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem ochrona środowiska, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie ochrony środowiska będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: zamiłowanie do przyrody, dokładność, precyzja, niezłomność, determinacja, dobre zdrowie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary ochrony środowiska i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: stres oksydacyjny a reprodukcja, wpływ gospodarstw ekologicznych na środowisko naturalne, wpływ wybranych czynników antropogenicznych na faunę kręgowców, polimorfizm zimowego fenotypu gryzoni.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję