Site logo

Zawód: Geograf

Kim jest i czym zajmuje się geograf? 99 procent osób kojarzy go wyłącznie z nauczycielem niezbyt pasjonującego przedmiotu szkolnego. To oczywiście bardzo krzywdzące uproszczenie, gdyż praca geografa to nie tylko stanie przez 45 minut przy mapie świata i sprawdzanie klasówek. I właśnie dzisiaj o tym zawodzie chcemy opowiedzieć Wam nieco więcej…

Kim jest geograf?

Geograf to oczywiście człowiek i trudno z tym stwierdzeniem w jakikolwiek sposób polemizować.
W spektrum jego zainteresowań leży szeroko rozumiane funkcjonowanie świata ożywionego i nieożywionego. Co to oznacza? Praktycznie wszystko: począwszy od wykonywania analiz zróżnicowania gatunkowego, uwarunkowań o charakterze politycznym lub kulturalnym, badanie świata flory i fauny na danym obszarze, etc.

Jak sami zatem widzicie, praca geografa nie jest na pewno nudna i monotonna, ani nie łączy się bezwzględnie ze szkolną tablicą. Zakres obowiązków w tej profesji jest bowiem ściśle uzależniony od miejsca zatrudnienia i charakteru Waszej pracy.

Jak zostać geografem?

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego kierunku studiów – w tym przypadku będzie to GEOGRAFIA, którą można znaleźć w ofercie kształcenia większości polskich uniwersytetów państwowych oraz na wybranych, prywatnych szkołach wyższych.

Studia geograficzne można śmiało zaliczyć do grona kierunków, na których nuda i monotonia to raczej rzadkość. Ciekawe wykłady, zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach, zajęcia terenowe, w ramach których studenci mają okazję przyjrzeć się z bliska strukturom geograficznym, ukształtowaniu terenu i obiektom, które stanowią przedmiot ich studiów. Wszystko to sprawia, że czas spędzony na uczelni na pewno nie będzie stracony.

Samo ukończenie studiów to jednak tylko pierwszy etap na drodze do zostania specjalistą w swojej dziedzinie – najważniejsza jest bowiem chęć ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Jeśli swoją przyszłość zawodową widzicie w charakterze wykładowcy akademickiego lub nauczyciela w szkole, to w trakcie studiów będziecie musieli zdobyć odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne.

Dodatkowe kwalifikacje można ponadto zdobyć w trakcie studiów podyplomowych, np. w zakresie zarządzania środowiskiem.

Gdzie pracuje i ile zarabia geograf?

Geograf wykonuje pracę o charakterze naukowym oraz badawczym, więc zatrudnienie najłatwiej znaleźć na uczelniach państwowych i prywatnych oraz w jednostkach badawczych działających przy czołowych uniwersytetach.

Początkujący geograf zatrudniony na uczelni może liczyć na zarobki rzędu 2500 zł brutto miesięcznie – podobnie jak przedstawiciele innych profesji naukowych. Wysokość pensji jest uzależniona od poziomu doświadczenia, posiadanego tytułu naukowego oraz miejsca zatrudnienia.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję