Zawód: Biolog

Fascynujesz się biologią i otaczającym światem? Chciałbyś prowadzić badania i przygotowywać publikacje naukowe? Działalność dydaktyczna stanowi dla Ciebie ciekawe uzupełnienie obowiązków? Oznacza to tylko jedno: będziesz naprawdę dobrym biologiem!

Kim jest biolog?

Biolog jest zawodem stricte naukowym ukierunkowanym na badanie otaczającego nas świata.
Dokładny zakres zainteresowań i obowiązków zawodowych jest natomiast uzależniony od wybranej na studiach specjalizacji, np. mikrobiologii, botaniki, zoologii lub biotechniki. Niezależnie jednak od wybranej specjalizacji i ścieżki dalszego rozwoju zawodowego, na studiach poznasz bardzo gruntownie zasady funkcjonowania i najważniejsze zjawiska, które zachodzą w każdej ze współczesnych dziedzin biologii.

Twoja codzienna praca wiązać się będzie z prowadzeniem badań i obserwacji oraz analizowaniem i komentowaniem zjawisk zachodzących w przyrodzie. Jako pracownik naukowy będziesz ponadto odpowiedzialny za tworzenie specjalistycznych publikacji, artykułów naukowych, referatów wygłaszanych na rozmaitych sympozjach i konferencjach branżowych.

Jak zostać biologiem?

Jeśli chcesz zostać biologiem, to koniecznie zacznij swoje przygotowania już w szkole ponadgimnazjalnej. Rozszerzona matura z biologii, która w większości uczelni stanowi istotny argument w walce o indeks jest dość trudnym egzaminem, dlatego osoby, które decydują się na ten egzamin nie powinny odkładać nauki na ostatnie miesiące szkoły średniej.

Gdy pozytywnie uporasz się z egzaminem maturalnym, to możesz zacząć myśleć o odpowiednim kierunku studiów, czyli BIOLOGII, którą znajdziesz w ofercie kształcenia większości uczelni państwowych w Polsce.

Pamiętaj również o tym, że biolog wykonuje pracę naukową i dydaktyczną – powinieneś zatem posiadać odpowiednie cechy personalne, które pozwolą Ci efektywnie wywiązywać się z Twoich obowiązków służbowych. Przykład? Umiejętność pracy w zespole, doskonała samoorganizacja oraz zdolności dydaktyczne i interpersonalne. Powinieneś ponadto wykazywać się biegłą obsługą komputera oraz nowoczesnej aparatury pomiarowej i laboratoryjnej,

Gdzie pracuje i ile zarabia biolog?

Zdecydowana większość biologów zatrudniona jest na państwowych uczelniach wyższych oraz w specjalistycznych laboratoriach i ośrodkach badawczych.

Pełny zakres obowiązków oraz wysokość zarobków są ściśle uzależnione od wybranej wczesnej specjalizacji i charakteru pełnionej funkcji – pracownicy naukowi mogą liczyć na zarobki rzędu 2000 zł brutto miesięcznie. Wysokość pensji rośnie wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Istotnym elementem są ponadto wszelkie granty i nagrody zdobywane za osiągnięcia naukowe i badawcze.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jakie studia?
Miłosz Szkudlarski

Konkurs na najlepsze prace magisterskie

Rusza IV edycja konkursu „Teraz Polska Promocja”. Na autorów najlepszych prac magisterskich dotyczących promocji Polski czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości ok. 50.000 zł. Oprócz

Czytaj więcej »
W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Pomoc dla młodych przedsiębiorców

Przykłady przedsięwzięć, które się powiodły dzięki dofinansowaniu ze środków UE, wskazówki, jak napisać biznes plan, dziesięć kroków do samodzielnego złożenia wniosku o dotację i sześć

Czytaj więcej »

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję