Site logo

Rekrutacja na studia w Toruniu. Informacje dla kandydatów.

Torun.Studia.pl

Rekrutacja na uczelnie państwowe w Toruniu

Zobacz, jak w Toruniu i w kujawsko-pomorskim wygląda rekrutacja na dziennie (bezpłatne) i zaoczne (płatne) kierunki studiów na uczelniach publicznych: zasady rekrutacji, terminy, egzaminy na studia, harmonogram, przedmioty maturalne, punkty rekrutacyjne, progi punktowe, lista przyjęć.

Rekrutacja na uczelnie prywatne w Toruniu

Zobacz, jak w Toruniu i w kujawsko-pomorskim wygląda rekrutacja na płatne dziennie i zaoczne kierunki studiów na uczelniach niepublicznych: zasady rekrutacji, terminy, harmonogram, wymagania, czesne.

Rekrutacja na studia w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Toruniu i innych ośrodkach akademickich województwa kujawsko-pomorskiego, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UMK), Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – bydgoskiej Filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na UMK – Filia Bydgoszcz), Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UKW), Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (rekrutacja na „bydgoskiej polibudzie”). Przy studiach płatnych dostępnych w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim, po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Toruniu i innych uczelniach województwa kujawsko-pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Toruniu), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na uczelniach w województwie kujawsko-pomorskim mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (rekrutacja na AMUZ Bydgoszcz). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Rekrutacja na kierunki w Toruniu

Kierunki studiów w Toruniu i w kujawsko-pomorskim - zobacz, na jakie studia możesz się rekrutować

Zasady rekrutacji na studia

Co warto wiedzieć przystępując do rekrutacji na toruńskie uczelnie? Jak przebiega proces rekrutacji na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, podyplomowe?

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję