Site logo

10 najbardziej przyszłościowych kierunków

Wybór studiów to indywidualna decyzja w życiu każdego młodego człowieka. Jedni kierują się rozwojem, drudzy chcą pogłębiać zainteresowania, a jeszcze inni kierują się czystym pragmatyzmem i chcą studiować coś, to zapewni im dobrą pracę. Dopóki wybór odbędzie się w zgodzie z samym sobą i własnymi preferencjami, nie można podjąć złej decyzji. Warto jednak być świadomym, które studia mogą zaprocentować w przyszłości bardziej niż inne. Dlatego prezentujemy 10 najbardziej przyszłościowych kierunków!

Łatwo jest mamić świeżo upieczonych maturzystów niebotycznymi kwotami. Unika się jednak wspomnienia, że dotyczą one najmniejszego procenta pracowników danej branży, prawie zawsze z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Dlatego właśnie naszą listę przygotowaliśmy względem średniego wynagrodzenie na starcie. Realnych kwot, których mogą się spodziewać absolwenci.

Kierunki, które w przyszłości (niemal na pewno) dadzą Tobie pracę

Finanse

Zapotrzebowanie na finansistów jest stale wysokie co sprawia, że zainteresowanie studiowaniem kierunków z nimi związanych wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeżeli łatwo odnajdujecie się w świecie cyfr oraz myśleniu analitycznym, zdecydowanie pomyślcie o wyborze tej ścieżki. Zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i wielkich korporacjach. Na start kandydaci otrzymują zarobki w przedziale 3.000 – 4.000 złotych brutto. Zarobki na tych stanowiskach są uzależnione od takich czynników wielkości firmy, branży i województwa, w którym firma się mieści. Po wdrożeniu, odpowiednim przygotowaniu i specjalizacji, młodzi finansiści zaczną samodzielną pracę i realizować bardziej skomplikowane zadania. Deficyt pracowników wynosi około 9%. Najlepsze kierunki studiów i specjalności, które dają wstęp do kariery w finansach to:

Prawo

Rankingi najpopularniejszych kierunków w Polsce, rokrocznie zawierają prawo na wysokich pozycjach. Kierunek też wciąż jest uważany za prestiżowy i “ważny” społecznie. O ile jedna strona medalu rzeczywiście tak wygląda, warto zwrócić uwagę na drugą. Wszystkich, których zainteresowanie prawem pochodzi z filmów i seriali powinni przygotować się na twarde lądowanie. U początku kariery prawnicy zarabiają mało i lwią część czasu spędzają na doszkalaniu i wspieraniu przełożonych, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Praca „juniora” albo młodszego prawnika zapewnia wynagrodzenie na poziomie 3.000 – 8.000 złotych brutto. Uwolnienie zawodów prawniczych sprawiło, że wiele osób jest na poziomie aplikanta/niewykwalifikowanego prawnika, co niestety obniża średnie zarobki.
Deficyt pracowników znajduje się na poziomie około 13%. Należy jednak pamiętać, że mimo niełatwych początków warto myśleć perspektywicznie. Cierpliwość, determinacja oraz zwiększanie swoich kwalifikacji, jak zdobycie aplikacji sędziowskiej, adwokackiej lub radcowskiej, będzie miało realny wpływ na późniejsze awanse zawodowe. Prawnik w kancelarii zarabia mniej więcej od 10.000 do 18.000 a nawet 20.000 złotych brutto.

Studia prawnicze to nie tylko kierunek prawo i wyróżnione jako odrębny kierunek prawo kanoniczne, ale i wszelkie programy studiów związane z zastosowaniem prawa w biznesie.

Informatyka

Boom na branżę IT najlepiej było widać w oblężeniu Informatyk oraz innych związanych z nią kierunków. Towarzyszyło temu krzywdzące uproszczenie, że studia związane z IT zapewniają świetne zarobki i mało obciążającą pracę. Rzeczywistość nie wygląda tak beztrosko. Aby być dobrym programistą, nie wystarczy po prostu dobrze wykonywać polecenia. Im większe zainteresowanie danym kierunkiem, tym większa będzie konkurencja. Już nawet nie branża, ale całe środowisko IT, dynamicznie zmienia się i trzeba być na bieżąco z nowymi technologiami i językami programowania. Typowa ścieżka zawodowa w IT zaczyna się od stanowiska junior developera, czyli młodszego programisty, a zarobki oscylują wokół 5.000 – 6.000 złotych brutto.

Energetyka

Do najlepszych kierunków studiów technicznych zalicza się energetyka. Zapotrzebowanie na absolwentów takich kierunków jest ogromne, a deficyt pracowników sięga nawet 21% Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że te studia są po prostu trudne. Między innymi dlatego ich najwytrwalsi absolwenci nie mają większych problemów na rynku pracy. Mediana zarobków w tej branży jest wysoka, bo 4500 złotych brutto. Jako że jest to zawód jak najbardziej pożądany, pracodawcy są w stanie zaoferować jeszcze lepsze warunki zatrudnienia. Zarówno w dużych koncernach, jak i mniejszych firmach. Warto także wspomnieć o dynamicznie rozwijającym się obszarze energii odnawialnej i kierunkami studiów przygotowującymi specjalistów od tej dziedziny biznesu i techniki.

Studia medyczne

Każdego roku liczba osób, które chcą studiować medycynę jest duża, ale jedynie część ludzi te studia kończy. O tym, że są one bardzo wymagające pisać raczej nie trzeba. Warto jednak wspomnieć o ich przyszłościowym wymiarze, szczególnie dzisiaj. Niezależnie czy mowa o endokrynologu, chirurgu czy pediatrze, wszystkie osoby idące w kierunku tych profesji, łączą wspólne cechy: wytrwałość, sumienność i przede wszystkim chęć pomagania ludziom. Zawód lekarza wciąż cieszy się dużym prestiżem społecznym, ale dobre wynagrodzenie pojawia się z czasem, a dokładniej po 6 latach studiów, trwającym 13 miesięcy stażem i po wyborze konkretnej specjalizacji, trwającej kolejne 3 lata. Mediana zarobków lekarza rezydenta wynosi aktualnie 3850 zł brutto, aczkolwiek średnie wynagrodzenie lekarza specjalisty wzrasta już do 5300 zł. Oczywiście na wysokość tych kwot ma wpływ region, ośrodek oraz sama specjalizacja. Obecny deficyt pracowników sięga nawet 25%. Oczywiście do zawodu lekarza przygotowuje kierunek lekarski, a w przypadku lekarza-stomatologa kierunek lekarsko-dentystyczny.

Jednak nie należy zapominać także o innych studiach związanych ze służbą zdrowia takich jak:

Logistyka

Jeżeli planowanie i optymalizacja procesów przychodzi wam bez większego problemu i macie wysoko rozwinięte umiejętności analityczne, zdecydowanie powinniście pomyśleć nad branżą logistyki. Absolwenci studiów logistycznych, z udokumentowanymi osiągnięciami i wyspecjalizowaną wiedzą, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Deficyt pracowników wynosi dzisiaj aż 27%, natomiast firmy zwracają coraz większą uwagą na oszczędności związane z odpowiednim planowaniem struktury dostaw. Młodzi specjaliści ds. logistyki mogą liczyć na zarobki w okolicach 3.000 – 6.000 złotych brutto.

Ochrona środowiska

Niemalże każdego dnia słyszymy i czytamy jakąś nową informację odnośnie klimatu, natury i naszego wpływu na środowisko. Niezależnie czy w skali mikro, miasta w którym mieszkamy czy makro, jako kraj/kontynent. Ochrona środowiska to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów, ponieważ realnie odnoszący się do naszego życia. Każdy komu bliski jest los środowiska naturalnego i dobra kondycja naszej planety, powinien chociaż rozważyć studiowanie inżynierii i ochrony środowiska. Studia te przygotowują do podejmowania działań z pogranicza biologii i techniki, mających na celu zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. Absolwenci mogą rozwijać się w biurach projektowych, zakładach komunalnych czy w przedsiębiorstwach przygotowujących rozwiązania technologiczne wspierające ochronę środowiska. Nawet w firmach budowlanych można znaleźć zatrudnienie, ze względu na rosnąca ilość “zielonych” inicjatyw. Oprócz pewności zatrudnienia kierunek gwarantuje ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy. Przeciętne zarobki specjalisty ds. ochrony środowiska w Polsce wynoszą około 4220 złotych brutto.

Dietetyka

Dietetyka dziś uważana jest za jeden z prawdziwych zawodów przyszłości i jest ku temu wiele racjonalnych przesłanek: jakość jedzenia jest coraz gorsza, podobnie jak ludzkie nawyki żywieniowe. Zdrowotna świadomość Polaków nierzadko oparta jest na reklamach, które z kolei oddziałowują na emocjach. Studiowanie dietetyki przestaje być chwilowa modą czy fanaberią, ale staje się coraz popularniejszym kierunkiem, po którym jest praca w prężnie rozwijającej się branżą, o czym najlepiej świadczy wysyp trenerów personalnych. Mediana zarobków dietetyków wynosi dzisiaj 2920 złotych brutto. Ta stosunkowo niska kwota wydaje się raczej zachętą, w porównaniu z profesjonalistami z większym doświadczeniem i własnym gabinetem, których zarobki sięgają nawet 8000 złotych.

Marketing

Już dziesięć lat temu szumnie zapowiadano, że przyszłość marketingu jest w internecie, ale dopiero teraz można zacząć zbierać tego realne owoce. Marketing i public relations (także jako specjalność na kierunku zarządzanie) to wciąż popularnie kierunki studiów w Polsce, ze względu na prężnie rozwijającą się branżę. Firmy wciąż za główny cel stawiają sobie działania w Internecie, natomiast studia marketingowe przedstawiają wszystkie aspekty tej dziedziny i dadzą spektrum możliwości rozwoju. Kierunek w którym później postanowicie pójść, będzie zależał wyłącznie od was. Nowe technologie są dzisiaj drugą twarzą e-marketingu, natomiast kierunek studiów z nimi związany nastawiony jest właśnie na wirtualną rzeczywistością oraz innowacyjne strategie promocyjne. A ponieważ w przypadku pracy w marketingu, samo wykształcenie to nie wszystko, większość kierunków stawia na doświadczenie, które studenci mogą zdobywać jeszcze w trakcie edukacji, przy pomocy praktyk i staży. Deficyt pracowników sięga aktualnie aż 34%, natomiast rynkowa mediana zarobków młodszy specjalistów ds. marketingu wynosi 3800 zł brutto.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Za rok egzaminy na studia?

Być może w przyszłym roku sama matura już nie wystarczy. Żeby dostać się na studia trzeba będzie zdać kolejny egzamin. Ministerstwo nauki, które przygotowało projekt

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję