Site logo

Koszalin – studia, uczelnie i kierunki

Studia Koszalin

Kierunki studiów w Koszalinie

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Koszalina

List view

Co warto studiować w Koszalinie

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Myślisz o studiach w Koszalinie? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa zachodniopomorskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Koszalinie, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Koszalinie możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na koszalińskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej godzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Koszalinie? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod koszalińskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych zachodniopomorskich miast i powiatów makroregionu koszalińskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych ze Szczecina – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Koszalina i ościennych powiatów. W koszalińskim przemyśle największe znaczenie ma produkcja spożywcza, produkcja maszyn oraz urządzeń do tworzyw sztucznych, a także branża drzewna i elektromaszynowa. W okolicy Koszalina znajdują się złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, borowiny, kredy jeziornej i solanek. Najsłynniejszym regionalnym produktem miasta jest piwo Brok. Na rozwój miasta ma duży wpływ Specjalna Strefa Ekonomiczna. Najbardziej znane firmy to: Przetwórstwo Rybne „Espersen”, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie “PZZ” w Stoisławiu S.A., Browar Koszalin, Fabryka Stolarki Otworowej i Kantówki Drewexim, Fabryka Styropianu Arbet, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekosz”, Produkcja Sprzętu Medycznego “Meden-Inmed”. W Koszalinie znajduje się również siedziba i fabryka jednego z większych polskich producentów szyb samochodowych – firmy NordGlass. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Koszalinie to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po koszalińskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Uczelnie w Koszalinie

Sprawdź, w jakich koszlińskich szkołach wyższych warto studiować

Na jakich uczelniach możesz studiować w Koszalinie?

Koszalin to jedno z głównych miast Zachodniopomorskiego. Leży w północno-wschodniej części województwa, blisko granic województwa pomorskiego. Dlatego studia na uczelniach koszalińskich mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach w Szczecinie, Gdańsku i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Koszalina, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe.

Uczelnie publiczne w Koszalinie to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną, każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w Koszalinie to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Koszalińskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w subregionie koszalińskim są: Politechnika Koszalińska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować w zamiejscowych filiach uczelni z innych ośrodków akademickich: Filii w Koszalinie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, Filii w Koszalinie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Filii w Koszalinie Collegium Balticum – Akademii Nauk Stosowanych z siedzibą w Szczecinie, Filii w Koszalinie Gdańskiej Szkoły Wyższej, Filii w Koszalinie Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Koszalinie i Zachodniopomorskim?

Sprawdź koszalińskie "podyplomówki"

Studia podyplomowe w Koszalinie

Oferta studiów podyplomowych w Koszalinie jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na koszalińskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Koszalinie absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Koszalinie uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na koszalińskich uczelniach: Politechnice Koszalińskiej, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, zamiejscowych filiach uczelni z innych ośrodków akademickich: Filii w Koszalinie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, Filii w Koszalinie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Filii w Koszalinie Collegium Balticum – Akademii Nauk Stosowanych z siedzibą w Szczecinie, Filii w Koszalinie Gdańskiej Szkoły Wyższej, Filii w Koszalinie Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi.

Czy warto studiować w Koszalinie?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o koszalińskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje Koszalinie. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Gdzie studiować
Sebastian Szczęsny

Studia w Koszalinie

Myślisz, że studia w województwie zachodniopomorskim oznaczają konieczność wyjazdu lub pozostania w Szczecinie? Jeśli tak, to niezwłocznie musisz zapoznać się z naszym poradnikiem dotyczącym studiów

Czytaj więcej »

Opinie o studiach w Koszalinie

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na koszalińskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o koszalińskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Politechnice Koszalińskiej, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Koszalina (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Koszalina, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Koszalinie.

Rekrutacja na studia w Koszalinie i Zachodniopomorskim

Sprawdź warunki rekrutacji na koszalińskich i zachodniopomorskich uczelniach

Jak wygląda rekrutacja na studia w Koszalinie

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Koszalinie analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Politechnice Koszalińskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie koszalińskiej “polibudzie”), Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie w PWSZ Koszalin). Przy studiach płatnych dostępnych w Koszalinie po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Koszalinie, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na koszalińskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Koszalinem?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich Zachodniopomorskiego, a także Trójmieście

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję