Site logo

Bibliotekoznawstwo - kierunek studiów

Bibliotekoznawstwo na skróty

Gdzie studiować bibliotekoznawstwo?

Wszystkie studia na kierunku bibliotekoznawstwo w Polsce

List view

Znajdź bibliotekoznawstwo w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z bibliotekoznawstwa możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów bibliotekoznawstwo

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Bibliotekoznawstwo
Sebastian Szczęsny

Nauczyciele idą znowu na studia?

Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

Czytaj więcej »
Bibliotekoznawstwo
Redakcja Studia.pl

Zawód: Bibliotekarz

To zawód mocno sfeminizowany, kto wie, czy nie najbardziej spośród profesji tradycyjnie uważanych za “typowo kobiece”, a jednak częściej można zetknąć się z nazwą “bibliotekarz”,

Czytaj więcej »

Czy warto studiować bibliotekoznawstwo?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku bibliotekoznawstwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek bibliotekoznawstwo w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku bibliotekoznawstwo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie bibliotekoznawstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia bibliotekoznawcze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie bibliotekoznawstwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Choć działanie biblioteki, widziane z zewnątrz nie wydaje się skomplikowane, można powiedzieć, że biblioteka jest dość specyficzną organizacją przypominającą w funkcjonowaniu archiwum. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak historia kultury książki, źródła informacji, typografia i grafika książki, czytelnictwo, heurystyka informacyjna, opracowywanie zbiorów bibliotecznych, tworzenie dokumentacji bibliotecznej, udostępnianie zbiorów, praca w specjalistycznych systemach informatycznych, konserwacja i ochrona starych książek. Biblioteka opracowuje i udostępnia zbiory. Trzeba na przykład mieć specjalistyczną wiedzę, by do książek przypisywać odpowiednie słowa kluczowe w języku KABA, czyli specjalnym języku haseł przedmiotowych. To tylko malutki wycinek codziennej pracy wielu bibliotekarzy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania bibliotekoznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa

Szukasz innych studiów bibliotekoznawstwa? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku bibliotekoznawstwo

Możliwości zawodowe po kierunku bibliotekoznawstwo

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach bibliotekoznawczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w charakterze kustosza, pełnienie funkcji w instytucjach kultury, pracę jako bibliotekarz, pracę dla firm świadczących usługi dla bibliotek, karierę naukową. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem bibliotekoznawstwo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów bibliotekoznawczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: skrupulatność, dokładność, precyzja, rzetelność, poczucie misji, dobre zdrowie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary bibliotekoznawstwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: biblioteki muzyczne w Bydgoszczy, biblioteka Garnizonowa, rola czytelnictwa na wsi na wybranym przykładzie, zygmunt Mocarski jako bibliotekarz.

Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję