Bibliotekoznawstwo - kierunek studiów

Bibliotekoznawstwo na skróty

Gdzie studiować bibliotekoznawstwo?

Wszystkie studia na kierunku bibliotekoznawstwo w Polsce

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Reset Filters
 • Poradniki dla przyszłych studentów bibliotekoznawstwo

  Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

  Bibliotekoznawstwo
  Sebastian Szczęsny

  Nauczyciele idą znowu na studia?

  Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

  Czytaj więcej »
  Bibliotekoznawstwo
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: Bibliotekarz

  To zawód mocno sfeminizowany, kto wie, czy nie najbardziej spośród profesji tradycyjnie uważanych za “typowo kobiece”, a jednak częściej można zetknąć się z nazwą “bibliotekarz”,

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

  Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

  Czy warto studiować bibliotekoznawstwo?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku bibliotekoznawstwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Kierunek bibliotekoznawstwo w pigułce

  Co warto wiedzieć o kierunku bibliotekoznawstwo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie bibliotekoznawstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia bibliotekoznawcze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie bibliotekoznawstwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Choć działanie biblioteki, widziane z zewnątrz nie wydaje się skomplikowane, można powiedzieć, że biblioteka jest dość specyficzną organizacją przypominającą w funkcjonowaniu archiwum. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak historia kultury książki, źródła informacji, typografia i grafika książki, czytelnictwo, heurystyka informacyjna, opracowywanie zbiorów bibliotecznych, tworzenie dokumentacji bibliotecznej, udostępnianie zbiorów, praca w specjalistycznych systemach informatycznych, konserwacja i ochrona starych książek. Biblioteka opracowuje i udostępnia zbiory. Trzeba na przykład mieć specjalistyczną wiedzę, by do książek przypisywać odpowiednie słowa kluczowe w języku KABA, czyli specjalnym języku haseł przedmiotowych. To tylko malutki wycinek codziennej pracy wielu bibliotekarzy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania bibliotekoznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
  Kierunek informatyka - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania bibliotekoznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo

  Co warto wiedzieć o podyplomowych studiach bibliotekoznawczych? Jeśli myślisz o podyplomówce jako absolwent studiów na kierunku bibliotekoznawstwo, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Takie zdobywanie wiedzy i umiejętności może być bardzo efektywnym sposobem pozyskiwania nowych kompetencji. Po pierwsze – możesz wybrać studia podyplomowe ściśle związane z ukończonym kierunkiem studiów. Biblioteka opracowuje i udostępnia zbiory. Trzeba na przykład mieć specjalistyczną wiedzę, by do książek przypisywać odpowiednie słowa kluczowe w języku KABA, czyli specjalnym języku haseł przedmiotowych. To tylko malutki wycinek codziennej pracy wielu bibliotekarzy. Zatem możesz dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w jakimś obszarze bibliotekoznawstwie. Poszukaj programów podyplomówek, np. związanych z pogłębianiem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów, takich jak historia kultury książki, źródła informacji, typografia i grafika książki, czytelnictwo, heurystyka informacyjna, opracowywanie zbiorów bibliotecznych, tworzenie dokumentacji bibliotecznej, udostępnianie zbiorów, praca w specjalistycznych systemach informatycznych, konserwacja i ochrona starych książek. Jednak nie ograniczaj się do myślenia tylko o studiach będących kontynuacją dotychczasowej ścieżki kształcenia, ale także komplementarnych do bibliotekoznawstwa. Zastanów się nad innymi podyplomowymi studiami z dziedzin o społeczeństwie i humanistyce. Może także zainteresują cię różne kierunki skierowane do osób chcących awansować, rozwiać się zawodowo poprzez nowe uprawnienia, miękkie kompetencje, czy łączące specyfikę Twoich doświadczeń ze studiów, praktyk i staży z zarządzaniem projektami, ludźmi albo strukturami operacyjnymi.

  Praca po kierunku bibliotekoznawstwo

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku bibliotekoznawstwo?

  Infobroker w dziale sprzedaży elektroniki użytkowej | Zawód z pasją

  Czy działy sprzedaży elektroniki użytkowej zatrudniają infobrokerów? Do czego przydają się kompetencje zarządzania informacją w dziale handlu globalnego koncernu? Czy studia z zarządzania informacją przydają się w pracy doradcy zajmującego się elektroniką użytkową?  O swojej pracy opowiada Klaudia Sołdyńska, dedykowany sprzedawca SONY, absolwentka studiów infobrokerskich w kaliskiej filii UAM, specjalności na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.  Co robi infobroker w

  Czytaj więcej »

  Zawód: Opiekun Osoby Starszej

  Dzięki polepszającym się warunkom życia oraz dobrej opiece medycznej, ludzie żyją coraz dłużej. Ciągły postęp sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga opieki. Dlatego w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie będzie coraz większe. Czy w takim razie zawód opiekun osoby starszej jest przyszłościowy?

  Czytaj więcej »

  Zawód: Terapeuta zajęciowy

  Terapeuta zajęciowy zajmuje się na co dzień prowadzeniem zajęć i ćwiczeń z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie lub takimi, które wymagają rehabilitacji. Aby zostać terapeutą zajęciowym i pracować z dziećmi oraz z dorosłymi należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Jak zostać terapeutą zajęciowym? Jak zostać terapeutą zajęciowym? Zawód terapeuty zajęciowego należy do zawodów regulowanych. Oznacza to, że osoba, która chciałaby prowadzić terapie zajęciowe musi

  Czytaj więcej »

  Możliwości zawodowe po kierunku bibliotekoznawstwo

  Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach bibliotekoznawczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w charakterze kustosza, pełnienie funkcji w instytucjach kultury, pracę jako bibliotekarz, pracę dla firm świadczących usługi dla bibliotek, karierę naukową. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem bibliotekoznawstwo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów bibliotekoznawczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: skrupulatność, dokładność, precyzja, rzetelność, poczucie misji, dobre zdrowie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary bibliotekoznawstwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: biblioteki muzyczne w Bydgoszczy, biblioteka Garnizonowa, rola czytelnictwa na wsi na wybranym przykładzie, zygmunt Mocarski jako bibliotekarz.
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję