Site logo

Studia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Jak wyobrażamy sobie bibliotekarza albo specjalistę ds. informacji naukowej? Starszy zasuszony i zabiedzony pan w sztruksowej marynarce, który uradowany będzie perspektywą stu złotych świątecznej premii. Taki stereotyp jest zupełnie niezrozumiały. Wystarczy spojrzeć na biblioteki akademickie! Pełne są młodych, ambitnych ludzi, wysokiej klasy specjalistów, działających w oparciu o najwyższe standardy, korzystających z najnowszego oprogramowania naukowego, bez kompleksów patrzących na swoich branżowych kolegów z czołowych uczelni świata.

Rekrutacja na studia o kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo?

Rekrutacja na studia informacja naukowa i bibliotekoznawstwo zwykle realizowana jest w oparciu o listę rankingową stworzoną na podstawie ocen ze świadectwa dojrzałości. Konkretne kryteria opublikowane są na podstronach rekrutacyjnych internetowych witryn uczelni, na których realizowany jest ten kierunek. Wymagania stawiane kandydatowi są dość wysokie. Ważne są tu także niektóre cechy osobowości, takie jak rzetelność systematyczność, gotowość do skrupulatnej, pełnej poświęceń pracy. Kandydat powinien znać dobrze obsługę komputera, a co najważniejsze dysponować bardzo szeroką wiedzą ogólną.

Jak wygląda program studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Studia to wykłady, ćwiczenia, seminaria, warsztaty, projekty i praktyki. Kandydaci nierzadko spodziewają się jedynie pracy w pełnych kurzu pomieszczeniach, w których gromadzone są starodruki. Tymczasem bardzo duża część zajęć odbywa się z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Poznawanie świata naukowych baz danych jest fascynującym zajęciem, zwłaszcza w dobie rozwoju najnowocześniejszych systemów wyszukiwania. Student uzyskuje dostęp do narzędzi o wartości wielu setek tysięcy dolarów.

Z reguły nauka oparta jest o kilka głównych dziedzin wiedzy, dotyczącej Informacji naukowej oraz bibliotekoznawstwa. Studenci, aby stać się wartościowymi absolwentami uczą się:

  • grupy przedmiotów związanych z funkcjonowaniem różnych działów bibliotek, od opracowania, katalogowania, aż po udostępnianie;
  • wiedzy o książkach, czasopismach, archiwach i innych jednostkach, gromadzonych przez biblioteki;
  • zarządzania informacją oraz jej przetwarzaniem, przy użyciu narzędzi informatycznych;
  • systemów obsługi naukowych baz danych oraz udostępniania czytelnikom rezultatów kwerend.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo? Sprawdź ofertę uczelni.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie?

Istnieje wiele sposobów na to, by po ukończeniu Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa zwiększyć szansę na pomyślny rozwój kariery zawodowej. Przede wszystkim student powinien dążyć do tego, by wyspecjalizować się w jakiejś konkretnej dziedzinie, tak by już na uczelni i w czasie nauki wyróżnić się wiedzą i umiejętnościami. Rzecz jasna bardzo istotna jest nauka języków obcych. Jest to bardzo ważny atut bibliotekarza – 2 języki obce + angielski to zestaw, który z pewnością zostanie doceniony przez pracodawców. Biblioteka nie jest ostatecznym horyzontem człowieka, który ukończył omawiany przez nas kierunek. Ekspert z doświadczeniem, świetnie znający problematykę zarządzania i gromadzenia informacji zrobi karierę, jako infobroker, czy specjalista ds. pozyskiwania danych gospodarczych w korporacjach i jednostkach rządowych.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia na kierunku geoanalityka

Słuchacz kierunku Geoanalityka posiądzie wiedzę z zakresu nauk geograficznych oraz pokrewnych dyscyplin naukowych niezbędną do zrozumienia podstawowych zjawisk i procesów przyrodniczych oraz uzyska wiedzę z

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję