Site logo

Studia na kierunku transport. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Transport można określić jako celowe i planowe przemieszczanie różnego rodzaju dóbr w przestrzeni. Przyznacie chyba, że takie określenie nie należy do najbardziej intuicyjnych. Skąd wynikają trudności w sformułowaniu lepszej definicji? Musicie pamiętać, że jest to bardzo szerokie pojęcie. Transportować można ludzi, towary, produkty, zwierzęta, surowce w postaci płynnej, gazowej lub stałej. Przewóz osób to także transport.

Rekrutacja na studia o kierunku transport

Na początku warto zapoznać się z listą uczelni, na których realizowany jest ten kierunek. Pozwoli to wybrać odpowiednią szkołę. Ważnym kryterium powinna być nie tylko lokalizacja, ale także poziom nauczania. Niektóre uczelnie realizują otwarty nabór. W takich szkołach można stać się studentem niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. Jeśli tylko zdałeś maturę, a nie możesz poszczycić się świetnymi ocenami, warto rozważyć możliwość rekrutacji w takiej właśnie szkole. Inne uczelnie mają dość złożone procedury rekrutacyjne, w ramach których na punkty przeliczane są wyniki matur. Uwzględnia się zarówno poziom egzaminów, jak i wybrane przedmioty.

Jak wygląda program studiów na transporcie

Choć transport jest kierunkiem realizowanym na wielu uczelniach, warto zauważyć, że programy studiów mogą różnić się między sobą. Podobnie jest z nazwami przedmiotów, dlatego na tej liście znajduje się kilka przykładów, które pomogą Wam zobaczyć, na czym polega nauka na tym kierunku:

  • matematyka;
  • aerodynamika pojazdu;
  • transport szynowy;
  • komputerowe systemy wspomagania transportu;
  • klimatyzacja środków transportu;
  • prawo transportowe;
  • nanotechnologie w eksploatacji pojazdów;
  • perspektywy pracy absolwenta Transportu.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku logistycznym? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku transport

Absolwent tych studiów jest w stosunkowo dobrej sytuacji na rynku pracy. Jego pozycję zawodową znacząco może jednak poprawić znajomość kilku języków obcych i praktyki lub staże w cenionych firmach. Sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) jest dynamicznie rozwijającym się obszarem, dlatego liczba miejsc pracy stale rośnie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję