Kierunek obronność państwa (studia cywilne) na Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie prowadzi Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Obronność państwa możesz realizować na studiach I (licencjackich) i II stopnia (magisterskich), w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia stacjonarne są bezpłatne, a niestacjonarne są płatne.
Jak wyglądają studia wojskowe z obronności państwa na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT?
Kierunek studiów obronność państwa stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy, na którym poszukiwani są absolwenci przygotowani do pracy w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, podmiotach gospodarczych i innych jednostkach organizacyjnych zajmujących się szeroko rozumianą problematyką obronności. Ugruntowana wiedza z zakresu nauk: politycznych, ekonomicznych, organizacji i zarządzania, a także z zakresu problematyki obronności państwa, wzbogacona praktykami zawodowymi, pozwalać będzie absolwentowi tego kierunku studiów na podjęcie zatrudnienia zgodnie z profilem kształcenia.
Celem profilu praktycznego studiów obronność państwa jest zbliżenie środowiska akademickiego, głównie przyszłych absolwentów do potencjalnych pracodawców. Priorytetem Wydziału, jest wykształcenie absolwentów, posiadających szerokie umiejętności praktyczne, przy uzyskanej specjalistycznej wiedzy teoretycznej z zakresu studiowanego kierunku, a tym samym zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Mocną stroną profilu praktycznego jest program opracowany wspólnie z pracodawcami, opierający się na realizacji sześciomiesięcznych na studiach I stopnia oraz trzymiesięcznych na studiach II stopnia praktyk zawodowych oraz przewaga zajęć praktycznych (ćwiczeń, laboratoriów i seminariów), nad teoretycznymi (wykładami). Studenci odbywają praktyki w wybranych przez siebie zakładach pracy z którymi Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT ma podpisane umowy.
Kierunek obronność państwa realizowany jest w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów oraz praktyk zawodowych. Program kształcenia dla kierunku studiów obronność państwa o profilu praktycznym jest efektem konsultacji środowiska akademickiego z przedstawicielami: gospodarki, administracji lokalnej oraz instytucji i organizacji zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem państwa. Program studiów na kierunku obronność państwa obejmuje trzy grupy zajęć (podstawowe, kierunkowe oraz specjalistyczne) oraz praktykę zawodową w wymiarze sześciu miesięcy na studiach I stopnia oraz trzech miesięcy na studiach II stopnia.
Po ukończeniu studiów zyskasz przygotowanie do pracy m.in. w: administracji rządowej i samorządowej, agencjach państwowych, spółkach skarbu państwa, podmiotach gospodarczych, organizacjach pozarządowych oraz innych instytucjach, których działalność ma na celu zapewnianie realizacji zadań w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
Przykładowe przedmioty:
geoekonomia,
międzynarodowe prawo konfliktów zbrojnych,
futurologia i foresight,
technologia wojny informacyjnej.
Gdzie można pracować po obronności państwa?
Po ukończeniu studiów licencjackich na kierunku obronność państwa możesz podjąć zatrudnienie w charakterze specjalisty np. w takich miejscach jak:
Ministerstwo Obrony Narodowej,
Wojska Lądowe,
Marynarka Wojenna,
Siły Powietrzne,
Wojska Specjalne,
Wojska Obrony Terytorialnej,
Żandarmeria Wojskowa,
Straż Graniczna,
Służba Więzienna,
Służba Ochrony Państwa,
Służba Cywilna,
służby specjalne,
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,
Wojewódzkie Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego,