Co warto wiedzieć o studiach związanych z bibliotekoznawstwem i, informacją naukową, zarządzaniem informacją, infobrokeringiem, archiwistyką i zarządzaniem dokumentacją, edytorstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia bibliotekoznawcze, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Kierunki związane z bibliotekoznawstwem i zarządzaniem informacją dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także zgłębiać tajniki na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje z zakresu bibliotekoznawstwa lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Archiwistyka i zarządzanie informacją to nauka, która zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz mieć takie przedmioty jak: historia, prawo, administracja, zarządzanie, informację naukową. W kierunku duży nacisk położony jest również na informatykę, dzięki temu zyskasz umiejętność obsługi elektronicznych systemów zarządzania biurowością i archiwum oraz administrowania zasobami sieciowymi. Celem studiów na edytorstwie jest przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów znających doskonale rynek wydawniczy w Polsce i potrafiących przygotować materiały tekstowe do druku, od etapu planowania, poprzez redakcję po przygotowanie składu do druku, kończąc projekt. W programie studiów z edytorstwa znajdziesz wiedzę o literaturze i języku polskim, historię literatury polskiej oraz księgarstwa, poetykę, gramatykę, prawo autorskie, zasady ochrony własności intelektualnej, techniki drukarskie, podstawy poligrafii, specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracy wydawniczej. Na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo spodziewaj się wielu zajęć z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów poznasz przedmioty związane z funkcjonowaniem różnych działów bibliotek, od opracowania, katalogowania, aż po udostępnianie, zyskasz wiedzę o książkach, czasopismach, archiwach i innych jednostkach, gromadzonych przez biblioteki, nauczysz się zarządzania informacją oraz jej przetwarzaniem, przy użyciu narzędzi informatycznych.
Na pewno interesuje Cię, jakie drogi kształcenia masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kierunek kształcenia, który obierzesz oraz uzyskane kwalifikacje zawodowe po studiach. Po ukończeniu archiwistyki możesz zostać menedżerem procesu zarządzania dokumentacją i organizatorem pracy biurowej. Czeka na ciebie praca w archiwach i składnicach akt w urzędach, instytucjach, czy przedsiębiorstwach, archiwach historycznych, bibliotekach i muzeach, wydawnictwach czasopism. Po kierunku edytorstwo będziesz mieć przygotowanie do pracy dziennikarza, czy redaktora wydawniczego. Pracę podejmiesz np. w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach gazet, czasopism, w branży poligraficznej, w środkach masowego przekazu. Jako absolwent informacji naukowej i bibliotekoznawstwa będziesz specjalistą znającym problematykę zarządzania i gromadzenia informacji i znajdziesz zatrudnienie nie tylko w rynku bibliotekarskim, ale również jako infobroker, czy specjalista ds. pozyskiwania danych gospodarczych w korporacjach i jednostkach rządowych. Możliwości zatrudnienia po MISH są wręcz nieograniczone. Możesz wybrać dalszy rozwój naukowy lub podjąć karierę w biznesie, czy administracji państwowej.