Site logo

Socjologia - kierunek studiów

Socjologia na skróty

Gdzie studiować socjologię?

Wszystkie studia na kierunku socjologia w Polsce

List view

Znajdź socjologię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia socjologiczne możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów socjologii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Poseł w trakcie przemówienia
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: poseł

Co to jest zawód poseł — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży polityk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Doświadczona senator RP, wpatrująca się w obiektyw
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: senator RP

Co to za zawód senator — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży polityka? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej

Czytaj więcej »
Etnologia i antropologia kulturowa
Patryk Cichoracki

Czy na studiach znajdę miłość?

Czym jest miłość wśród studentów? Jak technologia wpływa na relacje pomiędzy partnerami? Czy aplikacje typu Tinder sprawiają, że mamy problem z poznaniem partnera „w realu”?

Czytaj więcej »

Czy warto studiować socjologię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku socjologia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek socjologia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku socjologia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie socjologii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia socjologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie socjologii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Socjologia jest dziedziną wiedzy o procesach zachodzących w społeczeństwie. Socjolog patrzy na społeczeństwo, jak na zbiór powiązanych ze sobą grup społecznych. Bada powtarzające się formy życia społecznego. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak współczesne teorie socjologiczne, psychologia społeczna, metody badań ilościowych, metody badań jakościowych, problemy społeczne, prowadzenie badań społecznych, zastosowanie teorii socjologicznych do interpretacji zjawisk, przewidywanie zachowań społecznych, stosowanie narzędzi wpływu społecznego, zastosowanie wiedzy socjologicznej w innych dziedzinach. Wiedza socjologiczna wymagana jest nie tylko w instytucjach badawczych, ale też w reklamie i marketingu oraz PR. Socjolog może być niezwykle elastyczny na rynku pracy. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania socjologii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia socjologiczne z języka angielskiego

Szukasz innych studiów socjologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku socjologia

Możliwości zawodowe po kierunku socjologia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach socjologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w instytucjach badania opinii społecznej, pracę naukowo-badawczą, doradztwo w zakresie public relations, karierę polityczną, pełnienie funkcji kierowniczych w firmach marketingowych. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem socjologia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów socjologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: ścisły umysł, dociekliwość, wnikliwość, skrupulatność, precyzja, logiczny umysł. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary socjologii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: stres w pracy menedżera, zarządzanie kompetencjami jako podstawowa droga rozwoju organizacji uczącej się, zachowania agresywne wśród młodzieży w poglądach gliwickich licealistów, wpływ atrakcyjności interpersonalnej na bliskie związki uczuciowe.

Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję