Site logo

Psychologia - kierunek studiów

Psychologia na skróty

Gdzie studiować psychologię?

Wszystkie studia na kierunku psychologia w Polsce

List view

Znajdź psychologię w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z psychologii możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów psychologii

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować psychologię?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku psychologia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek psychologia w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku psychologia? Jeśli wahasz się, czy studiowanie psychologii ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia psychologiczne – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie psychologii. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Psychologia jest dziedziną wiedzy, badającą prawidła funkcjonowania psychiki człowieka. Psychologia bada też zjawiska psychiczne, aby odkrywać rolę, jaką odgrywają w interakcjach człowieka z jego otoczeniem. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak język angielski, metodologia badań, statystyka, psychologia społeczna, psychologia emocji, interpretowanie ludzkiej psychiki, znajomość najistotniejszych teorii psychologicznych, przeprowadzanie testów i badań, dokumentowanie badań, praca z pacjentem i oddziaływanie terapeutyczne. Studia psychologiczne mają zwykle charakter jednolity. Po pięcioletniej nauce zdobywa się tytuł magistra. Studia licencjackie i uzupełniające studia magisterskie poświęcone są często zastosowaniom psychologii. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania psychologii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z psychologii

Szukasz innych studiów psychologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku psychologia

Możliwości zawodowe po kierunku psychologia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach psychologicznych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez prowadzenie własnej poradni psychologicznej, prowadzenie grup terapeutycznych, prowadzenie terapii indywidualnej, pracę w marketingu i reklamie, rozwój naukowy i pracę nad doktoratem. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem psychologia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów psychologicznych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: empatia, wrażliwość, głęboka refleksja, współczucie, chęć pomagania, odwaga. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary psychologii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: strategie radzenia sobie z obciążeniem psychicznym w pracy zawodowej, style przywiązania a dobrostan psychiczny i psychopatologia na różnych etapach życia, psychospołeczne seksualne funkcjonowania człowieka, uwarunkowania i mechanizmy powstawania i utrzymywania się roli sprawcy przemocy interpersonalnej.

Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję