Site logo

Religioznawstwo - kierunek studiów

Religioznawstwo na skróty

Gdzie studiować religioznawstwo?

Wszystkie studia na kierunku religioznawstwo w Polsce

List view

Znajdź religioznawstwo w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z religioznawstwa możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów religioznawstwa

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kulturoznawstwo i ochrona dóbr kultury
Redakcja Studia.pl

Ruthenica

Studia Ruthenica to unikatowy kierunek, dzięki któremu absolwent otrzyma doskonałą wiedzę na temat Europy Wschodniej, pozna fascynującą duchowość Kościoła Wschodniego, będzie orientować się w wielkiej

Czytaj więcej »

Czy warto studiować religioznawstwo?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku religioznawstwo na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek religioznawstwo w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku religioznawstwo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie religioznawstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia religioznawcze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie religioznawstwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Religioznawstwo to wiedza o religii. Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od teologii, nie jest to dziedzina konfesyjna, która bada jedną religię. Jest to dziedzina wiedzy o religiach na świecie w różnych epokach. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak etyka, wstęp do religioznawstwa, podstawy logiki, psychologia religii, wstęp do literatury judaistycznej, poznanie religii ludów pierwotnych, posługiwanie się wiedzą z zakresu historii religii, stosowanie teorii w naukach o religii, odnajdywanie prawidłowości w polu przemian religijności, rozumienie zjawiska sekularyzacji i fanatyzmu. Religioznawstwo jest dyscypliną opartą o nauki społeczne. Religioznawcy starają się dostarczać obiektywnej wiedzy, posługując się dorobkiem antropologii, historii, ekonomii czy psychologii. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania religioznawstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z religioznawstwa

Szukasz innych studiów religioznawstwa? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku religioznawstwo

Możliwości zawodowe po kierunku religioznawstwo

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach religioznawczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w redakcji czasopism specjalistycznych, publikowanie artykułów w czasopismach, pracę nad doktoratem i rozwój naukowy, pracę w instytucjach kultury i muzeach, działalność w organizacjach pozarządowych. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem religioznawstwo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów religioznawczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: dociekliwość, znajomość języków, skrupulatność, talent humanistyczny, kojarzenie faktów, sumienność. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary religioznawstwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: ewolucja przedstawień anielskich w sztuce bizantyńskiej od IV do XII wieku, teologia Logosu w pismach św. Justyna Męczennika, stosunek Kościoła katolickiego do katarów we Francji w XI i XII w., siedemnastowieczne sarmackie zwyczaje pogrzebowe.

Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję