Site logo

Praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie - kierunek studiów

Praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie na skróty

Gdzie studiować pracę socjalną, politykę społeczną, nauki o rodzinie?

Wszystkie studia na kierunku praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie w Polsce

List view

Znajdź kierunki społeczne w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z pracy socjalnej możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków społecznych

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Inne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Pracownik socjalny

Chcesz w życiu robić coś pożytecznego, jesteś otwartą, śmiałą, energiczną osobą, która lubi nowe sytuacje, szanuje cudzą godność, ma dobre podejście do ludzi i nie

Czytaj więcej »

Czy warto studiować pracę socjalną, politykę społeczną, nauki o rodzinie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku praca socjalna, polityka społeczna i nauki o rodzinie? Jeśli wahasz się, czy studiowanie pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia o pracy socjalnej – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Niektórzy ludzie oraz rodziny zrywają więzi ze społecznością na skutek choroby, problemów materialnych lub uzależnień. Pracownik socjalny powołany jest po to, by świadczyć im pomoc. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak historia pracy socjalnej, podstawy socjologii, metodologia badań społecznych, polityka socjalna, etyka pracy socjalnej, podejmowanie pracy socjalnej z indywidualnymi przypadkami, praca socjalna z grupą osób lub rodziną, poprawianie relacji społecznych w lokalnych społecznościach, diagnozowanie problemów podopiecznych, stosowanie przepisów prawa w zakresie pracy socjalnej. Zgodnie z prawem pomoc społeczna świadczona jest ubogim, bezdomnym, osieroconym, bezrobotnym, dotkniętym niepełnosprawnością, ofiarom przemocy domowej, byłym więźniom czy ofiarom uzależnień. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z kierunków socjalnych

Szukasz socjalnych studiów filologicznych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie

Możliwości zawodowe po kierunku praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o społeczeństwie i humanistyce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w ośrodkach pomocy społecznej, pracę w jednostkach samorządu terytorialnego, współpracę z organizacjami pozarządowymi, prowadzenie świetlicy środowiskowej, publikowanie tekstów z zakresu pracy socjalnej. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem praca socjalna, polityka społeczna i nauki o rodzinie, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: empatia, współczucie, determinacja, silna wola, wytrwałość, zaangażowanie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary pracy socjalnej, polityki społecznej i nauk o rodzinie i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: czas wolny ludzi starszych na przykładzie mieszkańców wybranego miasta, świetlica środowiskowa jako miejsce kreowania postaw młodzieży, rola mediów w kreowaniu aktywnego stylu życia, pracownicy socjalni w obliczu ryzyka wypalenia zawodowego.

Zobacz inne kierunki humanistyczno-społeczne

Szukasz innych studiów humanistyczno-społecznych? Sprawdź wszystkie kierunki humanistyczno-społeczne.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję