Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków społecznych: nauki o rodzinie, polityka publiczna, polityka społeczna, praca socjalna, socjologia, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia społeczne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia społeczne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów.
Kierunki z grupy nauk społecznych dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje z nauk społecznych lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Studia społeczne to grupa dziedzin traktujących o społeczeństwie, jego strukturze, zmianach, trendach, metodach działań, stosunkach między społeczeństwami.
Nauki o rodzinie zajmują się zagadnieniami małżeństwa i rodziny, oraz rozwiązywaniem problemów z zakresu pomocy rodzinie. Podczas wykładów i ćwiczeń poznasz wiedzę z obszaru nauk psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, prawnych, teologicznych. Nauki społeczne to sfera, czy dziedzina zracjonalizowanych i systemowych działań państwa i społeczeństwa wokół problemów publicznych.
Z definicji polityka publiczna to zbiór systemowych działań państwa i społeczeństwa wokół problemów publicznych. Zajmuje się ona zatem kształtowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Podczas wykładów i ćwiczeń w programie kierunku polityka publiczna znajdziesz wiedzę np. w sferze: prawa administracyjnego, zasad funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, psychologii społecznej, ekonomii, socjologii.
Polityka społeczna to zespół długofalowych działań na rzecz zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych. Zadania te realizowane są przez państwo i organizacje pozarządowe. Celem studiów na kierunku polityka społeczna jest przygotowanie profesjonalnej kadry doradczej i zarządzającej z zakresu analizy oraz rozwiązywania problemów społecznych. W programie wykładów i warsztatów na tym kierunku możesz spodziewać się przedmiotów dotyczących m.in. elementów polityki społecznej, diagnozowania problemów społecznych, sposobów aktywizacji społeczności lokalnych, prawnych uwarunkowań polityki społecznej, prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Praca socjalna to działalność mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we budowaniu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. Studia na pracy socjalnej mają charakter praktyczny i przygotowują do umiejętności stosowania wniosków płynących z różnych dziedzin nauk humanistycznych i społecznych, w celach związanych z szeroko rozumianą pomocą społeczną. Wykłady i ćwiczenia na tym kierunku poruszają m.in. następujące zagadnienia: socjologia, nauki o rodzinie, pedagogika specjalna, pedagogika ogólna, psychologia, prawo rodzinne, ekonomia, administracja.
Socjologia jest nauką badającą procesy zachodzące w społeczeństwie. Socjolog widzi społeczeństwo w postaci grup społecznych, posiadających określone reguły i struktury. Bada relacje międzyludzkie, zarówno te, które łączą ludzi w grupy czy społeczeństwa, jak i te, które tworzą społeczne podziały. Wykłady i warsztaty na studiach z socjologii dadzą ci wiedzę m.in. z zakresu: teorii socjologicznych, psychologii społecznej, metody badań ilościowych i jakościowych.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów społecznych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na zakres kompetencji, które uzyskasz i zawód, który będziesz wykonywać:
kierunek nauki o rodzinie, kształci specjalistów, którzy znają od podszewki problematykę rodziny oraz jej otoczenia (ekspertów do spraw rodziny, doradców rodzinnych, konsultantów poradni małżeńskich i rodzinnych), zatrudnienie możesz podjąć w instytucjach powiązanych, z szeroko pojętą opieką społeczną takich jak placówki oświatowo-wychowawcze, pomocy społecznej, służby zdrowia, rodzinne poradnie specjalistycznych, instytucje profilaktyki społecznej,
kierunek polityka publiczna przygotowuje ekspertów do pracy na stanowiskach, doradcy politycznego, czy menedżera ds. polityki publicznej w administracji publicznej w administracji rządowej i samorządowej, w urzędach centralnych i samorządowych, fundacjach i stowarzyszeniach, organizacjach politycznych, gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach Unii Europejskiej,
kierunek polityka społeczna, kształci pracowników socjalnych, czy opiekunów do instytucji pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, instytucji kreujących polityką społeczną regionu, fundacji i stowarzyszeń, urzędów administracji państwowej i samorządowej, urzędów pracy, centrów integracji społecznej czy kryzysowej,
kierunek praca socjalna kształci specjalistów do pracy w charakterze pracownika socjalnego, który będzie analizować zjawiska będące przyczyną trudnego położenia osób, czy grup społecznych. Zatrudnienie znajdziesz w organizacjach charytatywnych, agendach zajmujących się pomocą społeczną, ośrodkach polityki społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach pomocy rodzinie, domach pomocy, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, ośrodkach dla uchodźców, organizacjach pozarządowych,
kierunek socjologia daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Przygotowuje ekspertów, którzy zawodowo zajmują się pracą naukową, lub realizują się zawodowo w różnych sektorach gospodarki np. w instytucjach badania opinii społecznej, urzędach administracji państwowej i samorządowej, firmach i instytucjach w działach public relations, marketingu HR. Socjologowie to także wytrawni politycy. Jednym słowem socjolog może być niezwykle elastyczny na rynku pracy.